Czyszczenie zlewozmywaków - jak i czym je czyścić?

Zlewozmywak znajduje się praktycznie w każdym domu. Dzięki coraz to nowszym technologiom każdy może dostosować go do swoich potrzeb oraz pomysłu na aranżację kuchni. Nowo wyremontowane pomieszczenie zachwyca swoim blaskiem i czystością. Każdy chciałby zachować to wrażenie jak najdłużej. Aby osiągnąć ten efekt, trzeba regularnie dbać o powierzchnię kuchni, zwłaszcza zlewozmywaka. Jakie środki dobrać do różnorodnych materiałów, które można znaleźć na rynku? Czy jest uniwersalny sposób na przedłużenie życia każdego zlewu?

Od czego zacząć – podstawy pielęgnacji każdego zlewozmywaka

Bez systematyczności nie będzie efektów. Aby Twój zlewozmywak zachował piękny wygląd, musisz poświęcić mu cyklicznie odrobinę czasu. W innym przypadku nawet najlepsze środki czyszczące na nic się nie zdadzą. Producenci polecają czyścić zlew delikatnym detergentem po każdym użyciu, spłukiwać ciepłą wodą i wycierać do sucha. Takie działanie zapobiega powstawaniu zacieków. Mało kto jednak ma tyle czasu, aby codziennie zajmować się jeszcze zlewem. Ponadto na trudniejsze zabrudzenia, np. plamy z tłuszczu, może to być za mało. Dlatego zaleca się również porządne czyszczenie zlewozmywaka po około 30 użyciach, czyli mniej więcej raz na dwa tygodnie. Pamiętaj też, aby traktować zlew z delikatnością. Druciane myjki i pilniki może i wydają się dobrym rozwiązaniem na mocne zabrudzenia, jednak mogą powodować uszkodzenia struktury zlewozmywaka. Zarysowania będą sprzyjały osadzaniu się brudu, przez co częściej trzeba będzie zlew myć, a przecież nie o to chodzi. Pamiętaj też, aby na bieżąco zmywać plamy po owocach oraz ślady po kawie i herbacie. W przeciwnym razie mogą one pozostawić trwałe odbarwienia na powierzchni zlewu. Jeśli chcesz, możesz też wyposażyć swój zlewozmywak w specjalne gumowe podkładki na dno, które zabezpieczą go przed uszkodzeniami spowodowanymi, np. przez ostre noże.

Czym charakteryzuje się pielęgnacja zlewozmywaka stalowego

Zlewozmywak stalowy ze względu na swój uniwersalny design i dużą wytrzymałość jest najpopularniejszy. Ludzie chętnie go wybierają, jednak należy pamiętać, że nie jest on niezniszczalny i tak samo, jak o każdy inny zlew, trzeba o niego dbać. Przede wszystkiem należy pamiętać, że stal nierdzewna nie lubi innych przedmiotów stalowych. Częste pozostawianie w pobliżu zlewu śrubek lub innych metalowych elementów podatnych na rdzę, może powodować jej przeniesienie na zlew. Plamy tego rodzaju należy możliwie jak najszybciej usunąć przeznaczonymi do tego środkami. Jednym z problemów tego typu zlewozmywaka są zarysowania. Małe i ledwo widoczne nie stanowią dużego zagrożenia, natomiast na te wyraźne są dostępne specjalne środki. Dzięki ich użyciu Twój zlewozmywak dłużej będzie wyglądać jak nowy.

Jak czyścić zlewozmywak z granitu lub tegranitu

Zlewozmywaki z granitu i tegranitu zyskały popularność dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi i strukturze. Nie są one idealnie gładkie, dlatego trzeba poświęcić im trochę więcej uwagi. Pamiętaj, aby unikać mocno żrących środków czystości, gdyż materiał jest na nie zbyt delikatny. Najlepiej zastąpić tego typu rozwiązania równie dobrymi domowymi mieszankami, np. wodą z octem lub kwaskiem cytrynowym. Używaj tylko delikatnych ścierek i gąbek i pod żadnym pozorem nie traktuj zlewu wybielaczem. Takie środki zostawiają plamy, których usunięcie będzie niemożliwe. Musisz też uważać na wszystkie naturalne barwniki, np. brudzące owoce, buraki itp. Plamy po nich usuwaj zaraz po powstaniu. Jeżeli masz duże problemy z pozbyciem się zacieków, wetrzyj w powierzchnię zlewu odrobinę oleju.

Jak dbać o zlewozmywak ceramiczny

Rzadko kiedy spotyka się takie rozwiązania, jednak na rynku są dostępne również zlewozmywaki ceramiczne. Są one zdecydowanie najbardziej wytrzymałe na brud i uszkodzenia, jednak ma to swoją cenę. Tego typu zlew najlepiej myć łagodnym detergentem za pomocą ściereczki lub gąbki. Czasami pozostawione na dłużej metalowe przedmioty, np. sztućce, mogą zostawić uporczywe plamy. Aby je usunąć, skorzystaj z tych samych środków co do czyszczenia ceramicznych płyt kuchennych. Ceramicznych zlewów nie powinno traktować się płynami i proszkami przeznaczonymi do szorowania, wysoko skoncentrowanymi środkami do czyszczenia odpływów oraz środkami do baterii i stali.

Sposoby na nieprzyjemny zapach ze zlewozmywaka

Wiesz już, jak zadbać o wizualną stronę każdego zlewozmywaka. Czasami jednak na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, ale cały efekt psuje nieprzyjemny zapach. Bierze się on z rur, w których odkładają się resztki jedzenia. Aby pozbyć się nieprzyjemnej woni, wlej do odpływu odrobinę ciepłej wody wzbogaconą o sok z cytryny oraz sodę oczyszczoną. Możesz też profilaktycznie zalewać odpływ gorącą wodą. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu na zawsze.

Domowe środki zamiast silnych chemicznych rozwiązań

Możesz zamienić chemiczne środki czystości na równie dobre domowe rozwiązania. Zlew stalowy łatwo umyjesz octem i sodą oczyszczoną. Najpierw zalej go octem, a następnie zasyp sodą i całość szoruj delikatną gąbką. Możesz też zakonserwować zlewozmywak, nacierając go odrobiną oleju po umyciu. Wszelkie zabrudzenia i kamień wokół baterii usuniesz za pomocą cytryny lub kwasku cytrynowego. Tego typu rozwiązania są bardzo skuteczne, ekologiczne i pozwolą Ci zaoszczędzić trochę drobnych w portfelu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment