Luksfery - pomysły i aranżacje do łazienki

Luksfery przywodzą na myśl czasy PRL-u. Każdy kojarzy je ze szklanymi sześcianami, o niezbyt ciekawym wzorze. Jednakże dziś luksfery wyglądają zupełnie inaczej. Uległy one całkowitemu przeobrażeniu zarówno pod względem wyglądu, jak i izolacji termicznej. Dzisiaj luksfery to szklane bloczki zgrzewane z dwóch elementów, w środku wypełnionych powietrzem. Luksfery w swojej nowej postaci na nowo podbijają serca klientów. Mało tego! Bardzo wymagających klientów. Warto więc się nad nimi pochylić, gdyż stanowią one ostatnimi czasy bardzo ładny i ciekawy element wykończenia wnętrz.

Trochę wad, trochę zalet

Ponieważ obecne luksfery charakteryzują się wysoką przepuszczalnością światła, śmiało mogą posłużyć jako okno czy też mogą być wykorzystane do stworzenia dużego przeszklenia.

Innym, bardzo cennym atutem luksferów jest to, że są odporne na uszkodzenia, a przez to stanowią idealną zaporę na złodziei. Luksfery odlewane są z grubego szkła, które naprawdę bardzo trudno jest rozbić lub uszkodzić. Poza tym zakładając luksfery, wzmacnia się konstrukcję drutem. Ani woda, ani niska lub wysoka temperatura czy też wilgoć – nie są w stanie im zaszkodzić. Dlatego też swobodnie można wykorzystać je do aranżacji łazienki. Producenci w swoich ofertach prezentują również luksfery ognioodporne, które w przypadku pożaru stawiają opór płomieniom przez 60 lub 90 minut.

Co do wad luksferów, to na pierwszym miejscu należy wymienić ich cenę. Jest to bowiem jeden z droższych elementów. Poza tym samo zastosowanie ich wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, lepiej nie robić tego samemu. Jeżeli bloczki są przechowywane luzem, narażone są na stłuczenie i obicie. Wymagają więc szczególnej ostrożności podczas przenoszenia, transportu oraz samego montażu. Niestety jest to taki element, który nawet lekko uszkodzony nie nadaje się do wykorzystania. Oprócz tego, jeżeli chcemy z luksferów wykonać np. przegrodę, to nie może ona mieć więcej niż 12 m².

Zakładamy luksfery – wzory i kolory

W przypadku wyboru rodzaju tych szklanych pustaków, nie mamy się czym martwić. Jest on na tyle duży, że przyprawić może o zawrót głowy. W ofertach znajdziemy luksfery przezroczyste, kolorowe, matowe, we wzory lub gładkie. Pamiętajmy jednak, aby wybierając rodzaj i kolor, kierować się nie tylko aspektami estetycznymi, ale również praktycznymi. Wszystko ma tutaj bowiem wpływ na to, jak dane luksfery się zachowują.

Przykładem na to są luksfery kolorowe, które dzielą się na barwione w masie oraz barwione powierzchniowo. Choć barwione powierzchniowo mają intensywniejsze kolory, to są zdecydowanie mniej trwałe. Nie można ich montować na zewnątrz ani w miejscach, w których króluje wilgoć. Oprócz tego kolorowe luksfery przepuszczają dużo mniej światła niż przeźroczyste luksfery.

Istotnym elementem podczas zakupu luksferów są ich powierzchnie. Jedne są gładkie, inne wyposażone we wgłębienia, w których z pewnością będzie osadzał się kurz i brud, a przez to będą wymagały częstszego mycia. Luksfery matowe oraz satynowe wymagają dodatkowej i odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od tego, jaki ich rodzaj wybierzemy, takie będziemy mieli w pomieszczeniu światło:

  • luksfery matowe, mleczne i kolorowe dają światło miękkie
  • luksfery zdobione wzorami delikatnie rozpraszają światło
  • luksfery gładkie oraz przeźroczyste zapewniają światłu swobodny przepływ.

Luksfery w łazience

Ścianki z tego materiału mogą posłużyć jako odgrodzenie pewnych stref w pomieszczeniu. Ostatnimi czasy zastępują również kabiny prysznicowe typu walk-in. W ten sposób obudowany prysznic wygląda bardzo ładnie, efektownie, nie pokazuje zbyt wiele i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to aby wybrać te luksfery, które nadają się do łazienki, z uwagi na wilgoć i wszechobecnie występującą wodę.

Szklane pustaki mogą pełnić funkcję typowo dekoracyjną. Wystarczy wybrać kolorowe, ręcznie malowane lub z oryginalnym wzorem lub świecące luksfery LED, aby nadać łazience niepowtarzalny wygląd. Luksfery z imitacją kropel będą się nadawały idealnie do naszej wspaniałej łazienki.

Oprócz tego mogą one zostać zamontowane zamiast okna. I w tym przypadku można kierować się dowolnością w wyborze rodzaju. Wszystko zależy od ilości światła, jaką chcemy mieć w pomieszczeniu, oraz od całej aranżacji łazienki.

Montaż luksferów

Te szklane pustaki można montować na trzy sposoby. Pierwszą metodą jest tradycyjne użycie zaprawy murarskiej. Konstrukcję należy uzbroić prętami w pionie oraz poziomie. Szczeliny, jakie powstają między kolejnymi bloczkami, należy uzupełnić fugą. Drugim sposobem montażu jest użycie systemu montażowego z profili PVC. Tutaj również potrzebna nam będzie zaprawa oraz zbrojenie, aczkolwiek nie będzie konieczne już fugowanie szczelin. Trzecim sposobem jest montaż na sucho. Luksfery układane są bez użycia zaprawy, a do łączenia używa się gotowych elementów systemowych. Spoiny między luksferami wypełnia się silikonem.

Jaka cena

Jak wspomnieliśmy na początku, luksfery nie są tanim elementem wykończeniowym. Ich cena plasuje się w zakresie od 7 do 25 zł za bloczek. Łatwo się domyślić, że im ciekawszy ma on wygląd, tym jest droższy.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment