Jakie rośliny można umieścić w łazience?

I czy w ogóle? Odpowiedź brzmi – tak. Kwiaty wprowadzają do łazienki niepowtarzalny klimat, pięknie rosną i wytwarzają tlen. Poza tym wprowadzenie kwiatów do łazienki wpłynie też pozytywnie na same kwiaty. W pozostałych pomieszczeniach domu przeważnie jest suche powietrze, szczególnie zimą, a właściwie od rozpoczęcia sezonu grzewczego. Łazienka jest miejscem, w którym panuje wilgoć. Zieleń kwiatów wprowadzi do naszej łazienki piękno i sprawi, że każda kąpiel będzie jeszcze bardziej relaksująca.

Rośliny w łazience

Jeżeli zdecydujemy się na rośliny w naszej łazience, musimy podjąć pewne kroki, aby wszystko miało ład. Najpierw powinniśmy dobrze się zastanowić, gdzie postawić ewentualną doniczkę czy też kwietnik. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, możemy się pokusić o większe powierzchnie zajęte zielenią albo też przeznaczyć jedną z półek na zielone kwiaty bądź postawić jeden, aczkolwiek dużych rozmiarów kwiat. Parapet czy też kwietnik na ścianie to równie ciekawe rozwiązanie. Ważnym elementem w tym przedsięwzięciu jest również takie umieszczenie kwiatów, aby miały dostęp do światła, oraz postawienie ich w takim miejscu, aby ich nie strącić ich podczas codziennych czynności toaletowych. Mając już zieleń w łazience, należy również pamiętać o tym, aby chronić ją przed środkami chemicznymi.

W przypadku światła dla roślin w łazience, najlepiej, aby była to otwarta przestrzeń z dużą jego ilością. Co jednak, jeżeli i łazienka, i okno są małe? Wtedy trzeba wybrać optymalne rozwiązanie i umieścić roślinę tak, aby była, jak najbliżej źródła światła. W przypadku gdy łazienka nie ma okna, lepiej zrezygnować z kwiatów w doniczkach. Alternatywą będą kwiaty cięte, równie piękne i wprowadzające niepowtarzalny klimat. Należy jedynie pamiętać, aby regularnie wymieniać im wodę. Można również pokusić się o preparaty, które wsypane do wody z kwiatami przedłużają ich żywotność w wazonie.

Jaki rodzaj

W przypadku łazienek z oknem czy też dużą ilością światła świetnie sprawdzą się papirusy, fikusy lub draceny, a także bluszcze, zamiokulkasy, a nawet storczyki.

Gdy ktoś się uprze na kwiat doniczkowy w łazience, gdzie dostęp do światła jest znikomy, należy pamiętać, aby co jakiś czas wymieniać go na inny. Ten z łazienki zanieść na kilka dni do okna w pokoju, a ten z pokoju zanieść do łazienki.

W przypadku kwiatów ciętych raczej nie ma ograniczeń. Wstawiamy to, co nam się podoba i współgra z aranżacją. Mogą to być nawet zamiast kwiatów ozdobne liście.

Co jeszcze jest ważne

O kwiaty w łazience należy dbać równie mocno, co o pozostałe w innych pomieszczeniach. To, że stoją one w miejscu, gdzie króluje wilgoć, nie znaczy, że nie należy ich regularnie podlewać. Oprócz tego, jeżeli wymagają nawożenia, róbmy to. Wietrzmy również łazienkę, w której unoszą się na co dzień pozostałości ze środków do mycia. Pamiętajmy również, że w łazience również jest kurz. Przecierajmy więc od czasu do czasu liście naszych kwiatów. Zimą, gdy dni są krótsze, zadbajmy o to, aby kwiaty stały jak najbliżej światła. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zabierzmy je na sezon zimowy do innego miejsca, by w całej swej okazałości mogły wrócić do naszej łazienki wiosną. Jeżeli łazienka nie ma okna, należy pamiętać, że kwiaty można doświetlać. Świetnie w tym zabiegu sprawdzą się żarówki LED.

Sztuczny kwiat do łazienki

Mimo iż sztuczne kwiaty nie cieszą się dobrą reputacją, warto wziąć je pod uwagę. Dobrej jakości sztuczny kwiat nie oszpeci jej, gdyż będzie do złudzenia przypominał kwiat żywy. Może się on okazać nie tylko praktyczny, ale też stylowy. Wystarczy, że wybierzemy nieco droższy, ale perfekcyjnie wykonany sztuczny kwiat. Za takim wyborem przemawia również kilka ważnych aspektów. Jeżeli dysponujesz ciemną łazienką i nie masz czasu na wynoszenie i wnoszenie kwiatów czy też układanie kwiatów ciętych, sztuczny kwiat będzie Twoim wybawcą. Jeśli tylko w domu są zwierzęta, które lubią podgryzać liście, lepszego rozwiązania, jak sztuczny kwiat nie ma. Nie masz ręki do roślin, wszystkie giną, nawet te, które mają dużą ilość światła? Oto rozwiązanie na Twoje problemy. Jeżeli Twoje życie to podróże lub w domu masz alergika, to sztuczny kwiat sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Jak widać, kwiaty w łazience to znakomity pomysł. Wprowadzają do niej relaksujący klimat, są bardzo efektowne i niebywale piękne. Nawet te sztuczne, byle dobrego gatunku, odmienią jej wnętrze nie do poznania. Przy wyborze kwiatów pamiętajmy również, aby wybrać odpowiednie do rozmiarów i wysokości łazienki. Zbyt duże w małej łazience tylko popsują jej wygląd, zmniejszą ilość miejsca i z pewnością będą potrącane przez osoby przebywające w pomieszczeniu. To na pewno nie wpłynie korzystnie na same rośliny. Dopasujmy je więc tak, aby współgrały z aranżacją naszej łazienki i jej wielkością.

Rośliny w łazience to wspaniała rzecz. Są tak samo cennym jej elementem, jak inne akcesoria, które tak skrupulatnie dobieramy podczas jej urządzania.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment