Nowoczesne rozwiązania

Różnorodność elementów podtynkowych daje wiele możliwości. Teraz w projektowaniu łazienki ograniczeniem staje się tylko wyobraźnia. Coraz częściej stosuje się nietypowe rozwiązania, takie jak prysznice bez brodzika lub prysznice w suficie.

Jak to jest zrobione?

Coraz częściej podczas aranżacji łazienek wykorzystuje się nowocześnie wyglądający prysznic bez brodzika. Zastosowanie eleganckiego rozwiązania powoduje optymalizację powierzchni i ciekawe dodatkowe rozwiązania w łazience. Najczęściej zamiast brodzika konstruuje się spływ punktowy, gdzie trzeba pamiętać o spadku lub odpływ liniowy. Z zastosowaniem baterii podtynkowych dodaje to łazience powierzchni, która może być dodatkowo zagospodarowana.

Najciekawszym rozwiązaniem, który zaczyna być coraz częściej stosowany to deszczownica sufitowa, sprawdza się w niższych pomieszczeniach. Można też specjalnie w tym celu wykonać pod prysznicem obniżenie sufitu. Wszystkie moduły podtynkowe znajdują się w ścianie, deszczownica znajduje się w suficie, natomiast jedynym elementem, który jest widoczny to bateria, którą moduluje się temterature wody. Takie rozwiązania sprawdzają się w małych łazienkach, gdzie potrzebne jest miejsce. Dzięki uniwersalności modułów podtynkowych można zaprojektować w taki sposób łazienkę, aby spełniała potrzeby najbardziej wymagających.

Prawidłowy montaż elementów podtynkowych

Przed rozpoczęciem montażu dobrze jest sprawdzić grubość ściany, na której będą montowane moduły podtynkowe. Zdarzają się sytuacje, że ściana nie jest wystarczająco gruba i trzeba wtedy nadbudować ją bloczkami betonu komórkowego. Głębokość na jaką wbudowywuje się baterie podtynkowe to 6 centymetrów do 12 centymetrów. Otwory w ścianie trzeba przygotować na rury z ciepła wodą i zimną, oraz zrobić miejsce na wszystkie elementy podtynkowe.

Powinno wykonać się także wykonać bruzdy na sieć połączeń wody ciepłej i zimnej, które będą doprowadzone do miejsca montażu wylewki, deszczownicy lub dysz. Po zakończonym montażu należy wyrównać powierzchnię bruzd. Jeśli woda ciepła zostanie zamieniona z wodą zimną, wtedy można dokupić specjalny adapter korygujący. Przyjmuje się, że wysokość na jakiej powinna znajdować się bateria to optymalnie 110 centymetrów od podłogi w kabinie prysznicowej, a przy wannie 20 centymetrów o rantu wanny. Ważne jest też to, że maskownice i inne elementy, takie jak wylewki, deszczownice, rączki prysznicowe montuje się po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych.

Co warto wiedzieć?

Elementy podtynkowe są bardzo pracochłonne w montażu, przy ich zakładaniu trzeba wykuć dodatkowe miejsce, aby wprowadzić instalacje hydrauliczną. Z tego powodu najczęściej montuje je się w nowych łazienkach, albo przy okazji gruntownych remontów, aby podnieść ich komfort i zapewnić jej dodatkową wolną przestrzeń. Kiedy dobrze są zamontowane moduły podtynkowe, to instalacja będzie służyła wiele lat. Natomiast przy źle zaprojektowanej instalacji i złych podzespołach konsekwencje mogą być nieciekawe.

Niektórzy producenci projektują baterie w taki sposób, aby móc po zdjęciu rozety maskującej dotrzeć do modułu wewnętrznego i sprawdzić co może być uszkodzone. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze baterii podtynkowej do łazienki. Dobrze jest też sprawdzić jakie elementy hydrauliczne należy dokupić do odpowiedniego modelu baterii, co podnosi znacznei koszt instalacji. Aby uniknąć dodatkowych kosztów należy nabywać podzespoły od znanych producentów i kierować się jakością oraz opinią danego podzespołu.

 

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment