Ewolucja prysznica

Prysznic na początku stanowił jedynie brodzik i bateria. Niekiedy nawet nie było baterii, bo wystarczał zwykły wąż. Dziś wiele się zmieniło. Ludzie dążą do ideału oraz do najlepszej wersji wielu przedmiotów w tym właśnie prysznica. Powstały piękne, wielobarwne baterie prysznicowe oraz kabiny, które mają też funkcje dekoratorskie.

Od brodzika do kabiny

Ewolucja prysznica zaczyna swą historią od głębokiego brodzika i dąży do minimalizmu. Dziś na piedestale są superpłaskie powierzchnie prysznicowe. Nowości rynkowe będące konsekwencją innowacji wprowadzanych w produkcji są naturalną odpowiedzią na rosnące wymagania klientów i potrzeby ciągłej zmiany w aranżacjach łazienek. Estetyka, komfort oraz funkcjonalność idą w parze z architektonicznymi trendami. Przestrzeń prysznicowa przeżyła szczególnie intensywną rewolucję w ostatnim dziesięcioleciu. Największe zmiany dokonały się w segmencie brodzików.

Narożne kabiny prysznicowe to najczęstszy wybór typu kabiny. Ich popularność wynika zarówno z dużego wyboru takich kabin, jak i też z ich funkcjonalności. Montowane w narożniku łazienki zajmują niewiele miejsca, często są montowane w łazienkach, w których wcześniej królowała wanna. Kabiny przyścienne mogą mieć w podstawie kształt kwadratu, ćwiartki koła (półokrągłe), pięciokąta (pentagonalne), prostokąta, sześciokąta albo innej nieregularnej figury.

Kolejnym rozwiązaniem są wnękowe kabiny prysznicowe, w których drzwiczki są jedynym bokiem. Ten rodzaj kabin jest idealny do łazienki z wnęką, niektórzy specjalnie budują dodatkową ściankę lub ścianki, by utworzyć wnękę na kabinę. Kabiny prysznicowe typu walk-in nie potrzebują brodzika ani drzwi, ich obszar w łazience oddziela ścianka. takie kabiny dobrze wyglądają w dużych pomieszczeniach.

Różnorodność kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe dzielimy na wiele rodzajów. Jednym z kryteriów jest ich strona. Kabina może być lewa, prawa lub uniwersalna. Kolejnym elementem jest wypełnienie kabiny prysznicowej. Może je tworzyć: szkło przeźroczyste, szkło grafitowe, szkło szronione lub szkło inne. Dostępne są również kabiny prysznicowe z tworzywa sztucznego. Wejście do kabiny może być przez: drzwi uchylne, drzwi rozsuwane lub drzwi składane. Kabiny mają również różne rodzaje. Wśród nich wyróżniamy: prostokątną, kwadratową lub półokrągłą.

Kabiny prysznicowe możemy wybrać z powłoką ochronną lub bez niej. Dla większości z nas powierzchnia szkła wydaje się idealnie gładka. W rzeczywistości jednak taka ona nie jest. Posiada miliony mikronierówności, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Z tego powodu woda i resztki mydła przywierają do jej powierzchni, tworząc zacieki, a następnie widoczny, mało estetyczny osad wapienny. Ponadto, twarda woda oraz środki czyszczące używane w gospodarstwie domowym, a także szampon i mydło, z których korzystamy każdego dnia, pozostawiają trwały ślad na powierzchni szkła.

Mając tego świadomość, producenci kabin prysznicowych zaczęli szukać sposobów na ograniczenie tego negatywnego zjawiska. Nakładają na szkło specjalne powłoki ochronne. Mają one za zadanie wypełnić niewidoczne dla ludzkiego oka nierówności, tworząc idealnie gładką powierzchnię oraz chronić je przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Takie zabezpieczenie produktu sprawia przede wszystkim, że krople wody mają ograniczoną możliwość zatrzymywania się na jego powierzchni, ograniczając tym samym powstawanie osadów. Drugi plus płynący z tego rozwiązania to fakt, że powierzchnia szkła jest zabezpieczona przed zjawiskiem korozji, czyli wraz z czasem użytkowania kabiny prysznicowej nie ulega naturalnemu zniszczeniu.

Wymiary kabin prysznicowych

Wysokość całkowita kabiny może mieć: 185 centymetrów, 190 centymetrów, 195 centymetrów, 200 centymetrów lub 210 centymetrów. To są jedynie standardowe wymiary, bo oczywiście możemy kupić kabinę innej wysokości. Podane wymiary najczęściej występują w sklepach. Krótszy bok kabiny prysznicowej może mieć: 70 centymetrów, 80 centymetrów, 90 centymetrów, 100 centymetrów bądź 120 centymetrów. To są standardowe wymiary proponowane w sklepach. Z kolei dłuższy bok może mieć: 80 centymetrów, 90 centymetrów, 100 centymetrów, 110 centymetrów oraz 120 centymetrów.

Jeśli mamy już ustalone wymiary, może sami dopracować naszą kabinę prysznicową i sami na nią nanieść powłoki, tak aby łatwiej się myła. W Internecie, wśród wpisów dotyczących powłok ochronnych, można znaleźć wiele komentarzy mówiących o tym, że powłokę ochronną szkła można nałożyć samodzielnie, bez konieczności dopłacania za nią producentowi kabiny. Oczywiście, jest to możliwe. Na rynku dostępne są specjalne impregnaty służące do tego, które tworzą ochronną powłokę na szkle. Ma ona podobne właściwości, jak ta nakładana przez producentów kabin, metodą na zimno.

Musisz jednak pamiętać, że nałożenie takiego impregnatu wymaga sporej cierpliwości, gdyż trzeba go równomiernie rozprowadzić, a następnie starannie wetrzeć w powierzchnię szkła, żeby efekt był zadowalający. Dla zachowania jego skuteczności proces należy powtarzać średnio co 3 miesiące. Z doświadczenia jednak wiemy, że powłoka ochronna szkła, nawet ta najprostsza, staje się powoli standardem i większość producentów kabin dodaje ją seryjnie do swoich produktów.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment