W jaki sposób oszczędzać wodę i być eko?

Woda jest naturalnym dobrem, z którego korzystamy na co dzień w różnym celu - służy nam do picia, mycia, gotowania i innych podstawowych czynności. Jej wartość jest tak naprawdę niemożliwa do oszacowania, gdyż od niej zależy nasze życie. Coraz większa świadomość jej ograniczonych zasobów sprawia, że producenci projektują baterie z funkcją oszczędzania.

Bateria ekologiczna

Sprzęt AGD wybieramy, kierując się konkretną klasą energetyczną. Przy dokonywaniu zakupu baterii umywalkowej powinniśmy kierować się kategorią ekologiczną. Każda bateria posiada określoną klasę, która informuje nas o przepływie wody w ciągu sekundy. Oszczędność to nie tylko dbałość o środowisko, ale także zmniejszanie naszych wydatków domowych.

Większośc konsumentów zwraca uwagę na jakość kupowanych produktów, a w szczególności, jeśli są to sprzęty czy artykuły sanitarne, które są kupowane na lata. Wybierając armaturę, warto poświęcić większą kwotę, by zyskać satysfakcjonującą jakość  i odpowiednią klasę ekologiczną.

Polskie i unijne normy określają poszczególne klasy na bazie przepływu wody. Najbardziej ekologiczna armatura posiada klasę Z. Baterie z tą kategorią zużywają mniej niż 0,15 litra na sekundę. Takie właściwości posiadają baterie jednouchwytowe, bezdotykowe oraz te ze specjalnymi funkcjami, jak eko-przycisk i eko-blokada. Klasa A cechuje się już mniejszą oszczędnością, a przepływ wody mieści się na poziomie nie większym niż 0,25 litrów na sekundę. Najmniej oszczędna jest klasa D, gdzie przepływ wynosi aż 0,63 litrów na sekundę.

W ciągu ostatnich lat klasyfikacja uległa modyfikacjom, ponieważ zawsze uważano, że klasa A jest najlepsza. Ustalenia te wprowadzono na zasadzie alfabetu. Technologia sanitarna wpłynęła na zmiany i ustalono nowy system.

Kropla innowacji ekologicznej

Poza zastosowaniem perlatora, fotokomórki i termostatu oraz wybraniem odpowiedniej klasy ekologicznej w baterii umywalkowej, warto zwrócić uwagę na parametry, takie jak :

  • ogranicznik przepływu wody
  • ogranicznik temperatury wody
  • przycisk Eco
  • przycisk Quick - Stop

Stanowią one innowacyjne rozwiązania ekologiczne, które wpływają na oszczędność wody. Są one konieczne ze względu na coraz mniejsze zasoby wodne. Przecież nikt nie zamierza płacić zbyt wysokich rachunków za wodę i energię. Wymienione regulacje pozwolą na odpowiednie gospodarowanie mediami i pozwolą zaoszczędzić nam pieniądze. Ograniczniki przepływu wody i temperatury są  przykładami zaawansowanej technologii, która wynika z potrzeby oszczędzania. To my decydujemy, jakie zużycie wody chcemy mieć.

Podobnie jest z temperaturą, gdyż podczas montażu baterii umywalkowej wstępnie ustawiamy temperaturę. Używając przycisku Eco zmniejszamy strumień wody o połowę. Wypływa ona z wylewki, zachowując temperaturę maksymalnie 38 stopni. Jeśli wciśniemy przycisk Quick - Stop, bateria wyłączy się po wypłynięciu z wylewki  określonej i ustalonej ilości wody. Producenci oferują nam wiele możliwości i sposobów na jej oszczędność. Wystarczy przed zakupem baterii zapoznać się ze specyfikacją określonych funkcji i dodatków.

Ekologia to nie trend? To rzeczywistość

Z ekologią i oszczędnością wody mamy kontakt od szkoły podstawowej. Już na tym etapie edukowano nas w tym zakresie i angażowano w różne akcje m.in ochrony zasobów naturalnych, sprzątanie w ramach Dnia Ziemi. W dorosłym życiu często zapominamy o ekologii, liczy się estetyka i funkcjonalność. Może czas pomyśleć o środowisku. Mamy szansę wspomóc ekologię!

Możemy urządzić cały dom wedle ekologicznych rozwiązań, ale największą uwagę powinniśmy skupić na łazience, ponieważ tam marnujemy najwięcej wody. Niezaprzeczalnie straty te mają niekorzystny wpływ na zawartość naszego portfela, ale także i na środowisko. Warto na początku, oprócz zmiany aranżacji, zmienić podstawowe nawyki. Krąży powszechna opinia, jakoby elementy sanitarne o podłożu ekologicznym były droższe. Owszem, zdarzają się kosztowne modele, gdyż produkty te wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości materiałów. Jeśli na początku aranżacji łazienki zainwestujemy w lepszą armaturę, w przeciągu paru lat nasz portfel odczuje ulgę.

Dzisiejsza świadomość konsumentów powoduje, że częściej sięgają po zdrową żywność, naturalne kosmetyki i ekologiczną armaturę. Dla każdego z nas najcenniejsze jest zdrowie! Ekologia, to dziedzina która dopiero wchodzi w życie i nadaje mu zupełnie nową wartość. Producenci armatury sanitarnej coraz częściej inwestują w takie rozwiązania i polecają ekologiczne, oszczędne modele, z których zdecydowanie warto skorzystać.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment