Praktyczne akcesoria łazienkowe

Funkcjonalna łazienka bez szafek się nie obejdzie – w końcu gdzieś trzeba pochować wszystkie kąpielowe akcesoria, kosmetyki, zapasowe ręczniki i inne bibeloty. W naszych łazienkach goszczą coraz częściej kwiaty, zarówno te żywe, jak i sztuczne. Ponadto wprowadzono wiele praktycznych rozwiązań, które ułatwiają nam życie.

Dbanie o WC

Ładna łazienka to przede wszystkim czysta przestrzeń. Dlatego tak istotne jest, abyśmy mieli do tego odpowiednie akcesoria. Niezbędne jest zatem kupienie porządnej szczotki do czyszczenia toalet z pojemnikiem na wodę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotek. Można je montować na ścianach, tak aby nie przeszkadzały pod nogami, albo wygodnie ułożyć koło toalety. Ponadto możemy wybrać rodzaj materiału, z którego będzie nasza szczotka. Na rynku dostępne są plastikowe, aluminiowe czy nieco droższe i lepiej wyglądające, czyli z porcelany. Aby nasze WC było czyste i przyjemne nie zapominajmy o używaniu kostek do toalet.

Troska o czystość sanitariatów łazienkowych ważna jest nie tylko z punktu widzenia ich estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim z uwagi na ochronę domowników przed drobnoustrojami. Stały kontakt z wodą i detergentami oraz intensywne ich użytkowanie sprawia, że wymagają one systematycznej konserwacji. Wyniki najnowszych badań z zakresu higieny gospodarstwa domowego wykazały, iż miska sedesowa jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem w łazience. Bakterie, które tam występują mogą spowodować groźne dla ludzkiego organizmu infekcje.

Mając na uwadze fakt, iż powierzchnia sanitariatów jest podatna na zarysowania, powinniśmy wybierać detergenty bez dodatku granulatu. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem, które z powodzeniem można stosować zamiast gotowych preparatów, są domowe mieszanki przygotowane na bazie produktów spożywczych. Do usuwania kamienia w łazience możemy wykorzystać sodę oczyszczoną. W celu przygotowania pasty, która wyczyści nawet najbardziej zabrudzone miejsca, wystarczy dodać odrobinę wody do 150 gramów substancji.

Świeczki i kwiaty

Dużą rolę w łazience odgrywają też takie elementy, bez których teoretycznie możemy żyć, ale z nimi jest przyjemniej. Współczesna oferta rynkowa umożliwia nam zakup różnych świeczników, nawet takich montowanych do ścian. Wykonane są z najlepszych materiałów w związku z czym można je czyścić w łatwy i prosty sposób. Do odświeżania powietrza w toalecie można użyć świec zapachowych lub kadzidełek. Po rozpaleniu produktów w małym pomieszczeniu, ich zapach będzie się utrzymywać jeszcze przez kilka godzin. Ponadto świeczki ładnie wyglądają.

Duża wilgotność i wysoka temperatura to idealne warunki do uprawy niektórych roślin doniczkowych. Rośliny o takich wymaganiach dobrze rosną i nie sprawiają praktycznie żadnych problemów w uprawie. Dodatkowo ich obecność dodaje pomieszczeniom uroku i sprawia że wyglądają na mniej sterylne.

Planując uprawę kwiatów w łazience warto o tym pamiętać już na etapie projektowania i wykańczania łazienki. Rośliny nie powinny nam przeszkadzać, ważne jest to szczególnie w małych łazienkach w blokach. Kwiaty nie powinny również stać w sąsiedztwie środków chemicznych oraz nie mogą być narażone na kontakt z wodą. Zasada ta szczególnie ważna jest przy uprawie roślin, których liście szczególnie wrażliwe są na kontakt z wodą np. fiołki afrykańskie.

Jakie kwiaty do łazienki?

Nie każde kwiaty nadają się do naszej łazienki. Na pewno w łazience świetnie sprawdzą się sukulenty, czyli na przykład kaktusy. Nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę i dbanie o nie. Wystarczy doniczka i podlewanie raz na jakiś czas. Nie przeszkadza im ani ciemne pomieszczenie, ani wilgoć. Wprawdzie w łazience cały czas mamy wilgotne powietrze. Kwiaty nie są wymagające i każdy, nawet laik poradzi sobie z ich uprawą.

Jeżeli mamy jasną łazienkę to mamy większe pole do popisu. Możemy zdecydować się na kwiaty, które lubią słońce i wilgotność. Do takich na pewno należą maranty, krotony, bluszcze, papirusy, draceny czy fikusy. Wystarczy nieco poczytać o ich uprawie i będziemy mieli piękny ogród botaniczny w naszej łazience. Jasna i wilgotna łazienka to również idealne miejsce do uprawy storczyków. Storczyki w takich warunkach nie wymagają specjalnej opieki a odpowiednio nawożone pięknie, obficie i przede wszystkim długo kwitną.

Jeśli mamy ciemną łazienkę sprawa nieco się komplikuje, ale w dobie dzisiejszej technologii można wszystkiemu zaradzić. Rozwiązaniem są lampy, które można kupić w sklepach zoologicznych. Wystarczy je odpalić na 8-10 godzin, a nasza łazienka będzie tak oświetlona jak za dnia. Taki zabieg możemy wykonać z roślinami takimi jak sansewieria, skrzydłokwiat czy popularny zamiokulkas. W ciężkich warunkach dobrze sprawuje się również, uprawiana już przez nasze babcie, zielistka.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment