Jak oszczędzać wodę w Twoim domu?

Woda to jeden z najważniejszych surowców niezbędnych do życia. To właśnie z wody w ponad 60% składa się człowiek i dzięki niej możliwe jest życie praktycznie wszystkich organizmów na Ziemi. Czy zdajesz sobie sprawę, że jej zasoby drastycznie maleją i kiedyś może jej zabraknąć? Już teraz w niektórych częściach świata woda zdatna do spożycia jest surowcem trudno dostępnym, a obszarów, na których brakuje wody, wciąż przybywa. Nie dopuśćmy do tego, aby ludzie, zwierzęta i rośliny umierały z powodu jej braku! Możemy temu zapobiec. Wystarczy, że od dziś zaczniesz zużywać mniej wody w swoim domu. Jest to ukłon nie tylko w kierunku ekologii, ale także sposób na podreperowanie domowego budżetu.

Kropla w morzu potrzeb – czyli fakty na temat wody zdatnej do spożycia

Dostęp do czystej wody jest podstawową ludzką potrzebą, a co za tym idzie fundamentalnym prawem człowieka. Ale nie wszyscy mają takie prawo zagwarantowane. Niestety są na mapie świata miejsca, gdzie dostęp do czystej, nieskażonej wody jest znacznie utrudniony. Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) około 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Około 2% z nich żyje w Europie, 27% pochodzi z Afryki, natomiast aż 65% z Azji. To kropla w morzu potrzeb, ponieważ najnowsze dane Światowego Funduszu na rzecz przyrody (WWF) pokazują, że jedynie 2,5% światowych zasobów wody to wody słodkie. Co gorsza, tylko 0.01% tej wody nadaje się do spożycia. Te zatrważające dane pokazują wyraźny deficyt wody, dlatego bycie ekologicznym to nie chwilowy trend, ale konieczność, którą każdy powinien wziąć sobie do serca.

Dlaczego warto oszczędzać wodę

Jak już wyżej wspomnieliśmy, woda jest jednym z najcenniejszych surowców występujących na Ziemi. Nie da się ukryć, że życie bez wody nie będzie miało szans na przetrwanie, a dane niestety pokazują, że zużywamy jej coraz więcej, nie zważając na konsekwencje, jakie to za sobą niesie. Warto podkreślić, że nadmierne zużycie wody zagraża nie tylko naszemu środowisku, ale także sporo kosztuje.

W przeciętnym gospodarstwie domowym na jedną osobę w danym miesiącu przypada zużycie około 3 metrów sześciennych wody (3000 litrów). Średnia cena za 1 metr sześcienny wody wynosi około 10 złotych, co daje miesięczny wydatek rzędu 30 złotych. Dla tradycyjnej czteroosobowej rodziny jest to koszt rzędu 120 złotych miesięcznie, a 1440 złotych rocznie. Jest to wydatek, który dość mocno narusza domowy budżet, a samo zredukowanie zużycia wody o około 20% dałoby możliwość zaoszczędzenia nawet 288 złotych rocznie. Jak tego dokonać, nie tracąc przy tym na komforcie życia? W dalszej części artykułu poznasz kilka praktycznych, a co najważniejsze realnych sposobów na zaoszczędzenie wody w domu.

Jak oszczędzać wodę w domu

Czy wiesz, że aż ponad 40% wody przypadającej na jedno gospodarstwo domowe zużywa się w łazience, kolejne 10% w kuchni, a pozostałe 50 na inne czynności domowe? To naprawdę sporo, prawda? Można to zmienić, oszczędzając zużycie wody do potrzebnego minimum. Aby móc wdrożyć ten cel, musisz zacząć od siebie, zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia. Oto kilka rad, jak szybko, łatwo i przyjemnie zaoszczędzisz wodę w swoim domu.

Wyeliminuj cieknące urządzenia

Cieknąca spłuczka czy kapiący kran to problem, który nie tylko wprawia w konsternację, ale przede wszystkim przyczynia się do dużej utraty wody. W zależności od stopnia nieszczelności w ciągu jednego dnia może wyciec nawet do 50 litrów wody. To bardzo dużo, a trwoniąc wodę, trwonisz także pieniądze, dlatego już teraz wyeliminuj wszystkie nieszczelne urządzenia zarówno w łazience, jak i kuchni.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, rąk czy golenia się

Zakręcanie kranu podczas mycia zębów, rąk czy golenia wydaje się rzeczą banalną i dla wszystkich oczywistą. Jednak czy aby na pewno tak robisz? Pamiętaj, że zakręcając wodę podczas 3-minutowego mycia zębów, zaoszczędzisz nawet 15 litrów wody.

Do czynności takich jak mycie zębów, rąk czy golenia się idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie bezdotykowych baterii umywalkowych. Pozwalają na ograniczenie zużycia wody od 50 do 80 procent. Wyposażone są w specjalny czujnik na podczerwień, który uwalnia strumień wody w momencie, kiedy podsuwasz ręce, a kiedy je zabierasz, woda przestaje płynąć. Choć jest to rozwiązanie bardzo dobre, to niestety stosunkowo drogie – spotykane w łazienkach hotelowych lub restauracyjnych.

Wymień baterie lub perlator

W sklepach z wyposażeniem wnętrz takich jak łazienka czy kuchnia można znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą zredukować zużycie wody praktycznie do minimum. Do takich urządzeń niewątpliwie zaliczyć można baterie wyposażone w perlator, czyli system napowietrzający strumień wody oraz rozdzielający go.

Jeżeli jednak nie chcesz wymieniać całej baterii umywalkowej czy zlewozmywakowej, możesz zamontować w nich sam perlator, który bez problemu zakupisz na przykład w sklepie 123lazienka.pl. Zamontowanie takiego sitka pozwala oszczędzić nawet do 50 procent wody, nie tracąc przy tym na efekcie myjącym czy płuczącym.

Zainstaluj oszczędną spłuczkę

Nowoczesna spłuczka z wbudowanym systemem STOP, który pozwala w każdej chwili przerwać spłukiwanie, lub podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3l/6l może odegrać bardzo istotną rolę w procesie oszczędzania wody.

Zamień wannę na prysznic

Każdy uwielbia długie relaksujące kąpiele w wannie wypełnionej wodą po brzegi. Ale czy wiesz, że do takiej kąpieli zużywasz około 200 litrów wody, podczas gdy pięciominutowy prysznic to zużycie wody w granicach 50 litrów? Taka różnica robi wrażenie, prawda? Dlatego, jeżeli zdecydujesz się zrezygnować z wanny na poczet prysznica, zrobisz nie tylko krok w stronę ekologii, ale znacząco obniżysz swoje rachunki za wodę.

Jeżeli jednak nic ani nikt nie przekona Cię do krótkich kąpieli pod prysznicem, to nie wlewaj wody w wannie do pełna. Wystarczy ⅓ pojemności lub maksymalnie połowa, a sam się przekonasz, że rachunki za wodę znacznie się zmniejszą.

Nie zmywaj ręcznie – pozostaw to zmywarce

Nie od dziś wiadomo, że zmywarka i pralka w porównaniu do mycia i prania ręcznego generują ogromne oszczędności. Podczas zakupu takiego sprzętu warto postawić na urządzenie z funkcją ekoprogramów, które oszczędzą nie tylko wodę, ale także energię elektryczną.

Woda to życie, więc dbaj o nią każdego dnia

22 marca został ustanowiony Światowym Dniem Wody i właśnie z tej okazji zachęcamy Cię do tego, byś dbał o każdą jej kroplę. Nie wymagamy, abyś stosował się do wszystkich zasad, które zostały przedstawione w artykule, ale wprowadzenie kilku z nich – od teraz – będzie dużym ukłonem w stronę ekologii, a Tobie pozwoli zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, które możesz przeznaczyć na inne ważne cele.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment