Dlaczego warto mieć prysznic?

Prysznic to nie tylko oszczędność miejsca i czasu, ale również pieniędzy. Dzięki niemu nasze rachunki znacząco maleją. Dodatkowo ważny jest brodzik. Najpopularniejsze na rynku są brodziki z akrylu i stali emaliowanej. W sprzedaży znajdują się również brodziki ceramiczne, kamienne, z konglomeratu, a nawet z drewna. Brodzik można wymurować z cegieł klinkierowych lub z betonu i wyłożyć płytkami ceramicznymi. Akrylowe brodziki są lekkie, gładkie i ciepłe w dotyku.

Co wybrać?

Mamy tak wielki wybór na rynku, że trudno nam się zdecydować, która kabina prysznicowa będzie dla nas najlepsza. Zanim jednak podejmiemy tę ważną decyzję musimy ustalić parę rzeczy. Na początek warto zastanowić się, gdzie będzie stała nasza kabina prysznicowa. Jeśli chcemy, aby była ulokowana przy ścianie - warto wybrać tę z prostokątnym brodzikiem. Jeśli natomiast marzy nam się kabina wolnostojąca można wybrać ładny kwadratowy brodzik.

Sporo przestrzeni zajmują kabiny przyścienne (ich jedna ściana przylega do ściany łazienki), a najmniej narożne, instalowane w rogu pomieszczenia. Coraz częściej montuje się kabiny wnękowe, do których trzeba kupić tylko drzwi i ewentualnie wąską ściankę przy nich. Niektórzy producenci oferują gotowe zestawy, ale jest ich niewiele. Najczęściej te dwa elementy kupuje się osobno. Wtedy należy wybrać brodzik przeznaczony do konkretnego modelu kabiny - to gwarancja, że będą do siebie pasowały i kabina będzie szczelna.

Kabiny zbudowane są w różnoraki sposób. Tworzą ją ściany i drzwi połączone zwykle profilami. Bywają też kabiny bezprofilowe - łączone listwami uszczelniającymi lub ozdobnymi chromowanymi okuciami. Ściany i drzwi w tańszych kabinach są wykonane z tworzyw sztucznych: polistyrenu lub akrylu. Wbrew pozorom takich kabin nie ma w sklepach zbyt wiele; przeważają droższe modele ze szkła hartowanego o grubości od 3 do 8 mm (im grubsze, tym odporniejsze na stłuczenia). Zarówno tworzywo, jak i szkło może być całkowicie przezroczyste albo ozdobione nadrukiem lub mieć różną fakturę - np. oszronionego szkła, kory, siatki, kratki, sitodruku itp.

Jakie wymiary powinna mieć kabina?

Swobodne branie natrysku zapewni nam kabina o wymiarach 70x90 centymetrów. Nie zawsze jednak wielkość łazienki nam na to pozwala i wtedy musimy się zadowolić mniejszym rozmiarem. Większość ma wysokość 180-200 centymetrów. Montuje się je głównie na niskich brodzikach lub bezpośrednio na podłodze. Jeśli zdecydujemy się na bardzo wysoki brodzik to kabina musi być niższa. Wielkość kabiny prysznicowej uzależniamy od wielkości łazienki oraz od tego, kto z niej będzie korzystał.

Istotnym elementem są też drzwi do naszej kabiny. Najbardziej popularne to są drzwi przesuwne. Idealne do niewielkich łazienek, ponieważ do ich otwarcia nie potrzeba dodatkowej przestrzeni. Tańsze, plastikowe modele mają prowadnice, z których drzwi mogą wypaść. W kabinach o lepszej jakości stosuje się rolki z metalowymi łożyskami - takie drzwi rzadziej się psują i lżej się je przesuwa. Często rolki są wypinane, co ułatwia zarówno montaż kabiny, jak i zdejmowanie samych drzwi, np. do dokładnego ich wyczyszczenia.

Innymi modelami są drzwi składane w tak zwaną harmonijkę albo zwykłe, które otwierają się tak jak drzwi do domu - można ustalić kierunek, w którym będą się otwierać. Popularne staja się ostatnio modernistyczne kabiny walk in, czyli kabina otwarta. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń w kąpaniu i rozlewaniu wody. Wówczas spływ musi być tak zlokalizowany, aby woda nie wylewała się do innych części łazienki. Niezbędne są duże spady i odpływ na środku.

Baterie do prysznica

W zależności od wystroju łazienki i możliwości montażowych, w łazienkowym wnętrzu można zamontować baterię naścienną lub podtynkową. Pierwszą umieszcza się bezpośrednio na rurach doprowadzonych do łazienki. Baterie natynkowe charakteryzują się łatwością montażu, a także niższą ceną niż baterie podtynkowe. Ich wadą jest konieczność instalacji w miejscu wyprowadzenia rur. Baterie naścienne swoim wyglądem doskonale wpisują się w tradycyjne wnętrza oraz pomieszczenia urządzone w stylu retro.

Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów wybierając baterie. Jednym z nich jest wygląd. Każdy z nas chce mieć piękną łazienkę i ładna baterię prysznicową. Można ją dopasować do armatury łazienkowej, ręczników czy nawet płytek. Na rynku mamy szeroki wybór baterii łazienkowych i nie musimy się ograniczać. Kolejnym istotnym elementem jest waga. Ważne, aby nasza bateria nie była za ciężka, bo zamiast się relaksować będziemy się męczyć.

Wybierajmy te energooszczędne. Jednouchwytowe łatwiej jest kontrolować i łatwiej można sterować strumieniem wody. Do wyboru mamy też baterie z termostatem. Wbudowany termostat w bardzo krótkim czasie miesza wodę gorącą z zimną w takich proporcjach, aby była idealna. Temperaturę można nastawić z dokładnością do jednego stopnia. Gwarantuje to oszczędność i zapobiega poparzeniu. Ponadto można też zakupić baterie z hydromasażem i dać sobie odrobinę luksusu. Masaż jest bardzo przyjemny, a kąpiel stanie się jeszcze przyjemniejsza dzięki takim drobnym trikom.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment