Zalety i wady prysznica bez brodzika - czyli odpływ liniowy

Urządzając łazienkę lub planując jej remont, staramy się połączyć stylowy wygląd wnętrza z jego funkcjonalnością i bezpieczeństwem podczas użytkowania. Każdego dnia spędzamy w niej sporo czasu, dlatego ważne jest, aby zgromadzone tam sprzęty dawały nam maksimum przyjemności i komfortu podczas prostych czynności, które w niej wykonujemy. Idealna łazienka powinna być również miejscem przyjaznym dla maluchów i osób starszych – w myśl tej zasady współcześni projektanci armatury i ceramiki łazienkowej oferują nam szereg praktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest odpływ liniowy, który z powodzeniem zastąpi tradycyjną kabinę prysznicową z brodzikiem. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie są jego słabe i mocne strony? Jak wygląda montaż odpływu liniowego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Czym właściwie jest odpływ liniowy

Zastąpienie klasycznej kabiny prysznicowej z brodzikiem odpływem liniowym to coraz popularniejsze rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się niemalże w każdej łazience. Najprościej mówiąc, odpływ liniowy to sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody z pomieszczenia – woda spływa do zamontowanej w podłodze lub ścianie rynienki połączonej z syfonem, a następnie dostaje się do kanalizacji. Jedynymi widocznym elementem jest ruszt, który często pełni również funkcję dekoracyjną – najpopularniejsze są modele wykonane ze stali nierdzewnej dostępne w wersji matowej lub błyszczącej. Producenci armatury łazienkowej mają w swojej ofercie również ruszty różniące się kolorem i wzornictwem – coraz większą popularnością cieszą się modele wyposażone w oświetlenie LED, które tworzy niepowtarzalny klimat w nowoczesnej łazience.

Odpływ liniowy to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które warto zaplanować stosunkowo wcześniej, najlepiej już na etapie projektowania łazienki – można wtedy dopasować wysokość podłogi do parametrów odpływu, który powinien wraz z syfonem znaleźć się pod podłogą. Jeśli planujemy remont i wymianę brodzika, warto skonsultować się z fachowcem, który podpowie nam, jakie kroki powinniśmy podjąć, by prawidłowo zamontować wybrany odpływ wraz z syfonem.

Zalety odpływu liniowego

Podstawową zaletą jest to, że łazienka bez brodzika jest łatwiejsza w czyszczeniu, bardziej estetyczna i czytelna. Pozwala na dużo łatwiejsze zagospodarowanie przestrzeni, a nawet manewrowanie nią. Dodatkowo na rynku znaleźć można coraz więcej koncepcji dotyczących montażu odpływów liniowych.

Dzięki płaskiej powierzchni dużo łatwiej czyścić kabinę prysznicową, a osad z mydła nie osadza się tak łatwo jak w przypadku brodzików. Dodatkowo ta opcja jest dużo bardziej bezpieczna, dlatego coraz częściej na prysznic bez brodzika decydują się rodziny z dziećmi, osoby starsze i te, które mają problem z chodzeniem. Możliwości aranżacyjne takich kabin są niemal niewyczerpalne, tutaj ogranicza projektanta tylko wyobraźnia. Producenci produkują ciekawe rozwiązania w postaci drzwi do takich kabin, które na przykład można złożyć, aby zyskać dodatkowe miejsce podczas wykonywania innych czynności w łazience.

Odpływ liniowy to również rewelacyjne rozwiązanie do małej, nieustawnej łazienki, w której liczy się każdy centymetr powierzchni. Rezygnując z zajmującego sporo miejsca brodzika, możemy postawić na bardziej komfortową umywalkę lub pojemny słupek, który przyda się do przechowywania ręczników, kosmetyków czy innych, niezbędnych w każdej łazience przyborów toaletowych. Do tak nowoczesnego wnętrza możemy zamontować również nieco większą kabinę lub rozwiązanie w stylu walk-in pozbawione drzwi – łazienka nie tylko optycznie i realnie się powiększy, ale również stanie się bardziej funkcjonalna i stylowa.

Wady odpływu liniowego

Podstawową wadą aranżacji łazienki bez brodzika prysznicowego przy zastosowaniu odpływu liniowego to wyższy koszt. Odpływ liniowy należy odpowiednio zamontować w podłodze albo w ścianie. Jednak najistotniejsze jest odpowiednie wyprofilowanie posadzki, aby woda kierowała się w kierunku odpływu i stanowiła bezpieczną powierzchnię do chodzenia na boso.

Istotną kwestią, choć niekoniecznie wadą takiego rozwiązania, jest obowiązkowe zastosowanie hydroizolacji, która w przyszłości pomoże uchronić pomieszczenie oraz niższe kondygnacje (często również sąsiadów) przed zalaniem i podtopieniem. Zabieg ten polega na pokryciu ścian specjalnie do tego celu przeznaczoną folią w płynie, którą możemy nałożyć samemu lub powierzyć to zadanie profesjonalistom. Koszt wykonania hydroizolacji jest stosunkowo niewielki, jednak wart swojej ceny.

Kolejnym elementem, o którym wspominaliśmy wcześniej, jest fakt, że należy taką decyzję podjąć, zanim położy się posadzkę w łazience, ponieważ po wykończeniu łazienki, założenie odpływu liniowego może okazać się niemożliwe. Najważniejsze jest, aby kierować się swoją wygodą i funduszami, jakie można przeznaczyć na remont łazienki. Specyfika remontów w łazienkach sprawia, że warto wszystko przemyśleć kilka razy, ponieważ po wyłożeniu kafli i posadzki dokonanie zmian będzie znacznie trudniejsze. Oprócz wyższych kosztów i zaplanowania odpływu jeszcze przed położeniem posadzki – odpływy liniowe cieszą się dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie.

Wykorzystanie odpływów liniowych

Odpływy liniowe coraz częściej zaczynają gościć w domach prywatnych. Nie tylko podczas aranżowania łazienek w nowych mieszkaniach, ale także przy generalnych remontach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych, które mają problemy z chodzeniem, a pod takim prysznicem mogą usiąść na specjalistycznym krześle, a w przypadku większych kabin – również swobodnie poruszać się na wózku inwalidzkim. Osoby niepełnosprawne mogą cieszyć się wygodą w użytkowaniu prysznica bez brodzika, ponieważ nie będą musiały każdego dnia pokonywać niebezpiecznych progów.

Najczęściej jednak odpływy liniowe są wykorzystywane w łazienkach w miejscach publicznych, takich jak baseny i prysznice w siłowniach. Bardzo często łazienki w takich miejscach są płaskie z lekkim opadem, a na końcu znajduje się linia odpływów liniowych. Czasami montowane są w ścianie, a w innych przypadkach w podłodze. Taka sytuacja pozwala w sposób szybki i sprawny zadbać o czystość w takim miejscu, gdzie prysznic biorą różne osoby. Tego typu rozwiązania są bardzo estetyczne i praktyczne nie tylko dla użytkowników, ale także dla osób, które zajmują się sprzątaniem łazienek.

Jak wygląda montaż odpływu liniowego

Ostatnim ważnym zagadnieniem związanym z odpływem liniowym jest montaż takiego rozwiązania, który przebiega na kilku etapach i najczęściej wymaga pomocy fachowca. Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie odpowiedniego zestawu – warto wybierać modele wysokiej jakości, pamiętając o tym, że im niższa konstrukcja odpływu liniowego i syfonu, tym łatwiej zmieścisz ją pod podłogą. Kolejne kroki montażu instalacji to:

  • montaż podejścia kanalizacyjnego, czyli połączenie urządzeń sanitarnych z pionem wodnym – na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na spadek rur odprowadzających, który powinien wynosić około 2,5%;
  • instalacja odpływu liniowego – należy pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu kratki ściekowej, która powinna znajdować się 1-2 milimetrów poniżej poziomu podłogi;
  • montaż elementów zewnętrznych – jednym z najczęściej wybieranych jest ruszt, dostępny w wielu różnych wzorach i kolorach, również w wersji z oświetleniem LED;
  • podłączenie syfonu i rur do kanalizacji – warto na tym etapie sprawdzić szczelność instalacji, nalewając wodę i obserwując, czy każdy z jej elementów jest szczelny;
  • hydroizolacja podłoża i ścian – wspomniany wcześniej zabieg dobrze jest powtórzyć, to znaczy nałożyć dwie warstwy folii w płynie;
  • wykończenie – po wykonaniu wylewki możemy zabrać się za układanie płytek, które powinny mieć III lub IV klasę ścieralności. Warto wybierać te, które nie są porowate, ponieważ tylko takie mają antypoślizgową powierzchnię. Ostatnim elementem wykończenia jest nałożenie fugi epoksydowej, która jest bardziej elastyczna i trwalsza niż cementowa.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment