Zabudowy do stelaży podtynkowych przeznaczonych do WC

Urządzając wymarzoną łazienkę lub ubikację, stawiamy na funkcjonalność i estetykę. Nikt nie chce, aby te pomieszczenia były oszpecone wystającymi rurami, złączkami etc. Po pierwsze wszystkie elementy podłączeniowe do WC i bidetów są po prostu brzydkie, po drugie są to miejsca, w których dodatkowo gromadzi się kurz i pajęczyny. Każdemu chyba zależy na tym, aby łazienka i toaleta były miejscami, w których łatwo zachować odpowiedni poziom higieny. W związku z tym coraz częściej i chętniej wszelkie urządzenia toaletowe montowane są z użyciem stelaży podtynkowych. Cały system podłączeniowy zostaje ukryty, a na zewnątrz mamy tylko panel z przyciskami do spłuczki. Wiszące miski, toaletowa i bidetowa, to rozwiązania bardzo wygodne i estetyczne, dzięki nim łatwo utrzymać w czystości same urządzenia, a także podłogę pod nimi.

Jaki stelaż wybrać

Współcześnie na rynku stelaży podtynkowych mamy do wyboru dwa zasadnicze modele: stelaże do zabudowy suchej i mokrej, inaczej do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Należy też zdecydować, czy ma to być stelaż wysoki czy niski. Wybór zależy więc od różnych czynników, ale dzięki obu rodzajom stelaży można wygodnie dobrać wysokość zawieszenia miski sedesowej oraz przycisku spłuczki. Jeżeli chodzi o różnice cenowe, to stelaże do zabudowy mokrej są zdecydowanie tańsze, ale nie zawsze można zastosować to rozwiązanie. Czasami klienci zastanawiają się nad bezpieczeństwem misek podwieszanych, warto więc pamiętać, że najczęściej nośność stelaży podtynkowych do WC wynosi 400 kilogramów, co powoduje, że nie musimy się obawiać o to, że miska nie będzie trzymała się przy ścianie.

Stelaże do zabudowy mokrej

Stelaże podtynkowe do zabudowy mokrej, inaczej nazywanej ciężką, są obmurowane z każdego boku oraz od dołu. Same podtrzymują odpływ, zbiornik spłukujący oraz podłączenia. Natomiast ich nośność umożliwia bezpieczne oparcie na ścianie murowanej. Montaż tego rodzaju stelaża jest zdecydowanie bardziej pracochłonny. Warto zaznaczyć, że stelaże przystosowane do zabudowy suchej można w prosty i szybki sposób zainstalować do ściany murowanej przy pomocy odpowiednich kotew, w odwrotną stronę nie jest to jednak możliwe.

Stelaż do zabudowy suchej

W sytuacji, gdy nasza łazienka nie ma solidnych ceglanych ścian, należy zdecydować się na stelaż lekki, czyli przystosowany do zabudowy gipsowo-kartonowej na konstrukcji drewnianej bądź aluminiowej. Można go zainstalować w ściance, która została wzmocniona właściwymi profilami. Najpierw dokonuje się podłączenia do wody oraz odpływu do kanalizacji. Później taką konstrukcję należy obłożyć płytami gipsowo-kartonowymi. Miskę przeznaczoną do WC trzeba zawiesić na śrubach, które wcześniej muszą być we właściwy sposób wkręcone w stelaż podtynkowy.

Stelaż niski czy wysoki

Decydując się na stelaż w zabudowie suchej, mamy do wyboru zabudowę niską lub wysoką. W zabudowie niskiej przycisk spłukujący można zainstalować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki temu zyskujemy wygodną półkę, na której można ulokować różnego rodzaju przybory toaletowe. Jednakże w tej sytuacji przycisk spłukujący musi być umieszczony bezpośrednio za deską sedesową. Wiąże się to z tym, że gdy chcemy go użyć, konieczne jest zamknięcie klapy. To pomoże pamiętać, o tej ważnej z punktu widzenia higieny, czynności. W zabudowie wysokiej przycisk spłukujący powinien być ulokowany jedynie pionowo. Zazwyczaj znajduje się on wyżej, niż jest umieszczona deska sedesowa. Sprawia to, że można w łatwy sposób go użytkować. Nie przysparza to wielu problemów, na przykład uruchomienie przycisku spłukującego przy zbyt silnym oparciu się o deskę. Im stelaż jest wyższy, tym wyżej można umieścić półkę, można też zrezygnować z półki i pociągnąć obudowę do samego sufitu, tworząc estetyczną płaszczyznę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Wybierając podtynkowy stelaż do zabudowy, koniecznie należy zwrócić uwagę na pojemność spłuczek wody. Większość spłuczek ma pojemność 6 l, użytkownik może samodzielnie decydować, czy chce spuścić całą ilość wody – 6l, czy tylko połowę – 3l. Niektóre stelaże mają możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika – od 6 do 9 l w standardowym trybie spuszczania wody oraz od 3 do 5 l przy trybie oszczędnym.

Istotną kwestią jest tu też wybór odpowiedniego przycisku do spłuczki, większość stelaży ma przycisk w komplecie, ale czasami można wybrać inny niż fabryczny kolor i dopasować go do aranżacji łazienki. Można też wybrać przycisk dzielony z funkcją stop pozwalającą na oszczędne zużycie wody. Wszystko jest tu bardzo ważne, nawet design przycisku spłukującego, ponieważ jego odpowiednie dobranie do stelaża sprawia, że łazienka dużo lepiej się prezentuje. Stelaże podtynkowe do WC mają rozmaite wymiary otworu rewizyjnego, dlatego przyciski, które mają niewielki otwór, nie będą odpowiednie do spłuczki, która zawiera dosyć spory ten element. Wybierając stelaż, warto zdecydować się na firmę, która istnieje od dawna, ponieważ to daje szansę na możliwość skorzystania z części zamiennych nawet po wielu latach. W przypadku kupienia stelaża firmy, która szybko zniknęła z rynku, może być problem ze znalezieniem odpowiednich części zamiennych. Narazi to użytkowników na koszty, ponieważ konieczne będzie wówczas rozmontowywanie zabudowy stelaża. Żaden właściciel nie byłby z tego powodu zadowolony. W związku z tym warto też zwrócić uwagę, na które elementy stelażu i na jak długi czas producent udziela gwarancji.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment