Wentylacja łazienki - Rodzaje i prawidłowe rozwiązania

Prawidłowa wentylacja jest niezbędna, aby zapewnić Twojej łazience czystość i świeżość, a Tobie bezpieczeństwo i komfort korzystania z niej. Zastanawiasz się, jaki rodzaj wentylacji dobrać do swojej łazienki? Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Rodzaje wentylacji

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wentylacji w łazience: grawitacyjną i mechaniczną. Bardzo ważne jest, aby wentylacja w takim pomieszczeniu jak łazienka działała prawidłowo i aby przepływ powietrza był zapewniony, ponieważ jego brak może doprowadzić do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni oraz zawilgocenia pomieszczenia. Jeśli masz w łazience piecyk gazowy, to absolutnie nie możesz lekceważyć dobrze działającej cyrkulacji powietrza. Brak dopływu powietrza do piecyka może stanowić dla Ciebie śmiertelne zagrożenie w wyniku cofnięcia do pomieszczenia spalin. Dlatego zadbaj o to, by Twoja łazienka była dobrze wentylowana, dla Twojego zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu.

Wentylacja grawitacyjna

Jest to podstawowy rodzaj wentylacji, który jest stosowany w większości łazienek w różnego typu budynkach. Jeśli mieszkasz w bloku, to z pewnością właśnie taki rodzaj wentylacji masz w swoim mieszkaniu, ponieważ jest to standardowe rozwiązanie planowane już podczas wznoszenia budynku. Pod sufitem, nie niżej niż 15 cm od jego krawędzi, znajduje się kratka wentylacyjna, która prowadzi do przewodu wychodzącego na dach. Ten rodzaj wentylacji działa samoczynnie – powietrze z mieszkania jest wyciągane przez przewód wentylacyjny na zewnątrz. Powoduje to różnica temperatur między powietrzem w domu i na zewnątrz, dlatego ten rodzaj wentylacji najlepiej sprawdza się zimą i jesienią, kiedy ta różnica jest największa.

Aby wentylacja grawitacyjna w łazience działała prawidłowo, musi być zapewniony stały dopływ powietrza do łazienki. Służą temu otwory na dole drzwi. Jeśli bardzo Ci zależy na uniknięciu posiadania takich otworów lub kratki, możesz zdecydować się na podcięcie drzwi łazienkowych, tak aby powietrze wpływało pod nimi. Aby wentylowanie działało, jak należy, szpara pod drzwiami musi mieć szerokość co najmniej 2,5 cm.

Kratka wentylacyjna pod sufitem powinna znajdować się jak najdalej od drzwi, żeby wpływające powietrze miało możliwość owiania całego pomieszczenia. Pamiętaj także, by nie zakładać w kratce wentylacyjnej żadnych siatek przeciw insektom. Para wodna i zanieczyszczenia osiadają na siatce i mogą utrudnić lub całkiem uniemożliwić wydostawanie się powietrza do kratki wentylacyjnej, a co za tym idzie – wentylacja będzie po prostu nieskuteczna.

Wentylacja mechaniczna

W niektórych sytuacjach podstawowa wentylacja grawitacyjna może okazać się niewystarczająca. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja kratka w łazience spełnia swoją funkcję, możesz to w łatwy sposób sprawdzić. Przytrzymaj w ręce w pobliżu kratki mały kawałek papieru taletowego lub chusteczki i zobacz, czy jego luźny koniec kieruje się w stronę kratki. Możesz także użyć zapalonej zapałki i obserwować jej płomień. Jeśli kieruje się w stronę kratki, to wszystko jest w porządku, jeśli nie – Twoja wentylacja może nie działać prawidłowo. Sprawdź także, czy powietrze ma swobodny dopływ przez drzwi łazienki.

Jeśli mimo zastosowania wentylacji grawitacyjnej, powietrze nie cyrkuluje w prawidłowy sposób, może to być spowodowane zbyt niskim kominem lub zbyt małą różnicą temperatur. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z wentylacji mechanicznej. Polega ona na zamontowaniu zamiast kratki wentylacyjnej małego wiatraka, który wyciąga powietrze na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna ma stanowić wsparcie dla grawitacyjnej i tak dzieje się w większości przypadków, lecz nie zawsze. Czasami śmigiełka wiatraka blokują swobodny przepływ powietrza, dlatego należy go montować jedynie w przypadku, gdy wentylacja grawitacyjna zupełnie się nie sprawdza.

Dobrym pomysłem jest podpięcie wentylatora mechanicznego do włącznika światła w łazience, żeby działał tylko podczas korzystania z tego pomieszczenia. Aby zapewnić optymalne wietrzenie łazienki, można ustawić opóźnienie wyłączania wiatraka, żeby wyłączał się np. 10 minut po zgaszeniu światła. W ten sposób łazienka zostanie dokładnie wywietrzona np. po kąpieli.

Co bardzo istotne – nie wolno stosować takich wiatraków, jeśli korzystasz z piecyka gazowego. Działanie wentylatora może zaburzyć odpływ spalin do komina i tym samym narazić się na śmiertelne w skutkach zatrucie. Nie warto ryzykować!

Piecyk gazowy a wentylacja łazienki

Jeśli korzystasz z ciepłej wody dostarczanej do mieszkania przez miejskie przedsiębiorstwo lub posiadasz bojler elektryczny, możesz bez przeszkód korzystać zarówno z wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej. W najgorszym przypadku, jeśli przewiew będzie niewystarczający, w Twojej łazience będzie gromadzić się nadmiar wilgoci, co łatwo zauważysz i będziesz mógł podjąć odpowiednie kroki.

W przypadku piecyka gazowego sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ nieprawidłowa wentylacja może być bardzo niebezpieczna w skutkach. Do spalania gazu potrzebny jest stały dopływ świeżego powietrza, dlatego konieczne jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, która działa bez zarzutu. W Twoich drzwiach koniecznie muszą być otwory, przez które będzie napływać powietrze, a kratka wentylacyjna nie może być zamontowana niżej niż 15 cm poniżej sufitu. Niedopuszczalne jest stosowanie wentylacji mechanicznej, ponieważ wiatrak może zaburzyć dopływ tlenu do piecyka, a tym samym spowodować wydostanie się do pomieszczenia trującego tlenku węgla.

Jeśli korzystasz z piecyka gazowego, to dla bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny, zaopatrz się w czujnik czadu (tlenku węgla). Takie urządzenie kosztuje około 100 zł, a może uratować Ci życie. W przypadku wykrycia tlenku węgla w powietrzu, czujnik uruchamia głośny alarm, który ostrzeże Cię przed niebezpieczeństwem. Nie warto oszczędzać na tym urządzeniu, ponieważ może uchronić Cię przed bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dbaj także o regularne przeglądy swojego piecyka oraz sprawdzanie drożności przewodów kominowych przez wykwalifikowanych fachowców.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment