Wanna czy prysznic - co wybrać?

Remontując łazienkę, czy też budując dom, stajemy przed wieloma dylematami, a jednym z nich jest wybór wanny lub kabiny prysznicowej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie dwóch rozwiązań jednocześnie, jednakże nie każdy może sobie na to pozwolić. Co więcej, nie w każdym domu oba te sprzęty są niezbędne - wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Relaks w wodzie

Znaczna część osób relaksuje się w wannie, uznając je za miejsce wyciszenia oraz odprężenia. Jest to także doskonała przestrzeń do zebrania myśli, zrelaksowania się, czy też czytania książki. Wanna daje także możliwość zażywania kąpieli leczniczych oraz regeneracyjnych, ponieważ to właśnie w niej jesteśmy w stanie wykonywać różnego rodzaju zabiegi upiększające z dodatkiem naturalnych olejków oraz ziół. Wielu rodziców zauważa także, że jest ona bardzo pomocna w przypadku posiadania małych dzieci - nie tylko można umyć w niej maluchy, ale też stworzyć doskonałą okazję do zabawy, jak i warunki do samodzielnego dbania o swoją higienę.

Natomiast zwolennicy kabin prysznicowych zwracają uwagę na ekonomiczność tego właśnie rozwiązania, pod kątem zużycia wody. Średniej wielkości wypełniona wanna to mniej więcej 170 litrów wody, które mogą zwiększyć się, w sytuacji, gdy po czasie dolejemy do niej kolejnej porcji. Natomiast prysznic trwa średnio 5-7 minut i podczas jego zażywania wykorzystujemy jedynie 70 litrów wody. Zakładając, że bierzemy jeden prysznic dziennie, oszczędności zdecydowanie przemawiają za zakupem kabiny prysznicowej.

Warto jednak podkreślić, że zarówno w pierwszym, jak i w drugim wypadku istnieje możliwość oszczędzania wody, m.in. poprzez wykorzystywanie ograniczników temperatury oraz strumienia wody w kabinie, lub też poprzez zamykanie przepustnicy podczas namydlania się, tak, by spływająca woda nie leciała na darmo. Jednakże rzeczywistości nie da się oszukać i jeżeli ktoś chce wannę napełnić, to i tak będzie zmuszony wlać do niej około 150 litrów wody, co przemawia za zakupem kabiny prysznicowej.

Kabina prysznicowa - uniwersalne rozwiązanie do każdej łazienki

Statystyki sprzedaży wyraźnie pokazują, że o wiele więcej osób decyduje się na zakup kabin prysznicowych. Dużą popularnością cieszą się te w kształcie prostokąta - jest to rozwiązanie estetyczne i ponadczasowe, które nigdy nie wyjdzie z mody. Kabiny prostokątne odnajdą się w łazience zaprojektowanej niemalże w każdym stylu. Współcześnie wielu producentów oferuje kabiny w tym właśnie kształcie w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu sprawdzą się one zarówno w łazienkach o niewielkim metrażu, jak i tych nieco większych.

Popularność kabin prysznicowych

Tak duża popularność kabin prysznicowych związana jest przede wszystkim z aktywnym oraz szybkim życiem, jakie prowadzi wiele osób. To właśnie dzięki kabinom prysznicowym są oni w stanie poświęcać o wiele mniej czasu na zabiegi higieniczne. Warto także podkreślić, że rozwiązanie to okaże się strzałem w dziesiątkę również w przypadku osób starszych, jak i dzieci. Przy wykorzystaniu płytkiego brodzika unikamy konieczności przekraczania wysokiego progu, a umieszczenie niewielkiego stołka bądź też składanego krzesła, daje możliwość mycia się w pozycji siedzącej.

Co równie istotne, brodzik głęboki z przelewem typu wannowego charakteryzuje się o wiele większym bezpieczeństwem, ponieważ minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się. Osoby starsze mogą mieć problem z samodzielnym wyjściem z często wysokich wanien, dlatego też doskonałą dla nich alternatywą okażą się kabiny prysznicowe. Inną zaletą posiadania kabiny z nieco głębszym brodzikiem jest możliwość napełnienia go wodą, dzięki czemu otrzymujemy wannę w wersji mini, co jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania dzieci.

Kąpiele w kabinie są bardziej higieniczne

Mówiąc o kabinach prysznicowych nie sposób nie wspomnieć o ich walorach higienicznych. Ten właśnie sposób mycia, przez wiele osób uznawany jest za najbardziej higieniczny. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty - woda na bieżąco spływa wraz z potem i brudem, natomiast w wannie, zabrudzona woda może osadzać się ponownie na ciele.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment