W jaki sposób można zamontować brodzik?

Urządzasz łazienkę w nowym mieszkaniu? A może planujesz remont i wymianę starych elementów wyposażenia? Z pewnością wybrałeś już stylowy i funkcjonalny brodzik – ale co dalej? Aby w odpowiedni sposób zainstalować ten element wyposażenia łazienki, najprościej skorzystać z instrukcji dołączonej do tego produktu. Warto wykonywać każdą czynność powoli i zwracać szczególną uwagę na obecność poszczególnych komponentów i ich usytuowanie we właściwym miejscu. Jedno jest pewne – warto z należytą dokładnością krok po kroku wykonywać kolejne punkty załączonej w zestawie instrukcji. Dzięki temu unikniesz kosztownych napraw i przeróbek. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybór modelu brodzika

Planując remont łazienki, warto na samym początku dokładnie przemyśleć wybór pasującego do niej brodzika – należy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne produktu, ale przede wszystkim wysokość oraz usytuowanie otworu odpływowego. Przed wybraniem się do sklepu, koniecznie sprawdź, w jakim miejscu i na jakiej wysokości w pomieszczeniu znajduje się wlot do kanalizacji – odpływ usytuowany na podłodze lub tuż nad nią umożliwi instalację brodzika niskiego, natomiast w przypadku, gdy wlot kanalizacji znajduje się nieco wyżej, lepszym rozwiązaniem będzie wyższy brodzik.

Drugim ważnym kryterium wyboru jest umiejscowienie odpływu w brodziku. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu, w którym odpływ brodzika będzie nieco oddalony od wlotu kanalizacji, dzięki czemu zyskasz więcej miejsca na wykonanie podłączenia. Istotną kwestią jest również wybór pasującego syfonu – jeśli tego elementu nie ma w komplecie, warto zainwestować w syfon czyszczony od góry i jak najniższy, szczególnie jeśli planujesz instalację płytkiego brodzika.

I ostatnia ważna rada – zadbaj o odpowiednią hydroizolację w łazience, która w przypadku awarii zapobiegnie zalaniu sąsiada oraz przyległych pomieszczeń. Do tego celu przyda się zakupiona wcześniej folia w płynie – preparaty tego typu nie są zbyt drogie i bardzo łatwo nałożysz je sam.

Różne sposoby montażu brodzików

Brodziki można zainstalować w posadzce, na stelażu oraz podstawie styropianowej, a także na posadzce. Tego rodzaju produkt, który należy wpuścić w podłogę, musi mieć wykute w posadzce wolne miejsce, a jego głębokość będzie wynosiła od 10 do 12 cm. Jeśli mamy do czynienia z początkowym zalewaniem posadzki, musimy zostawić właściwą ilość miejsca. Natomiast niskie brodziki, które są instalowane na podłodze, nie muszą mieć dodatkowych komponentów, standardowe zaś trzeba montować na odpowiednich stelażach. Ich instalacja jest bardzo łatwa.

Z kolei brodziki głębokie są zazwyczaj instalowane na podstawach styropianowych. Jest to dosyć komfortowy sposób montażu, który zapewnia wytrzymałe podparcie. Podstawa styropianowa przylega w całości do posadzki. Poza tym styropian bardzo dobrze tłumi odgłosy spadających kropel wody, a także zapewnia odpowiednią izolację termiczną. Dzięki temu kąpiel jest dużo bardziej komfortowa. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, musimy zastanowić się nad umiejscowieniem brodzika. W przeciwnym razie rury mogą przeszkadzać w jego montażu.

Przydatne narzędzia i materiały

Zanim przystąpisz do prac montażowych, pamiętaj o skompletowaniu niezbędnych narzędzi i materiałów, które znacznie ułatwią i przyspieszą pracę oraz sprawią, że unikniesz przerw związanych z poszukiwaniem potrzebnych narzędzi. Kupując brodzik, bardzo często dostajesz w zestawie komplet akcesoriów montażowych, które są przeznaczone do tego konkretnego modelu, w tym różnego rodzaju zaczepy, szyny oraz nóżki – jeśli w wybranym zestawie brakuje tego typu elementów, z pewnością znajdziesz je w ofercie producenta. Co jeszcze przyda Ci się podczas montażu?

  • Wspomniany wcześniej syfon brodzikowy.
  • Elastyczna rura przyłączeniowa – produkt o średnicy 50 mm powinien być kompatybilny z wlotem instalacji kanalizacyjnej.
  • Uszczelki niezbędne do prawidłowego zabezpieczenia odpływu.
  • Wyciskarka z silikonem uszczelniającym – kolor silikonu możesz dobrać według uznania, jednak najbardziej uniwersalny będzie biały.
  • Piłka do metalu – nie jest niezbędna, jednak może się przydać do skrócenia rury przyłączeniowej.
  • Poziomica i ołówek – przybory niezbędne na każdym etapie prac instalacyjnych.
  • Wkrętarka, wiertarka, kołki rozporowe lub klej montażowy – wybór konkretnej metody montażu zależy w głównej mierze od modelu brodzika. Niektóre brodziki montuje się za pomocą odpowiedniego kleju, inne zaś przy użyciu zaczepów na kołkach rozporowych.
  • Klucz nasadowy – przydatny podczas dokręcania nóżek brodzika.
  • Elastyczna masa uszczelniająca potrzebna do prawidłowego połączenia syfonu z rurą przyłączeniową.

Szczegółowe informacje dotyczące instalacji brodzika

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać podczas montażu brodzika o wymiarach 100 x 100 cm i innych modeli jest jego przystawienie do miejsca, w jakim ma się znajdować i odpowiednie dostosowanie do podłoża w taki sposób, aby był równo ułożony. Wszelkich zmian można dokonać w wyniku dokręcenia nóżek poziomujących, które są pod tym produktem. Tę czynność wykonuje się kluczem nasadowym. Przy użyciu poziomicy należy sprawdzić, czy wszystko równomiernie się rozkłada. Wówczas brodzik trzeba przystawić do ściany i zaznaczyć na podłodze miejsce, w którym jest odpływ.

Kolejny krok to wyznaczenie na ścianie linii dolnej oraz górnej krawędzi brodzika. Później przy użyciu elastycznej masy uszczelniającej należy połączyć syfon wraz z elastyczną rurą oraz kolankiem, jakie łączymy również z rurą odpływową, która znajduje się w ścianie. Natomiast syfon trzeba umieścić tam, gdzie zostało wyznaczone miejsce na odpływ. Następnie konieczne jest nałożenie silikonu na ścianę zgodnie z określonymi krawędziami brodzika. Łączą się one z płytkami. Później w odpowiedni sposób kładziemy brodzik.

Prace końcowe podczas montażu brodzika

Po właściwym ułożeniu brodzika w pomieszczeniu łazienkowym należy docisnąć krawędzie tego produktu do ściany. Następnie trzeba zamocować syfon. W tym celu konieczne jest odkręcenie z niego uszczelki oraz przyłożenie tego elementu pod spód do otworu umieszczonego w brodziku. Potem należy nałożyć uszczelkę i skręcić oba komponenty. Na końcu zalecane jest sprawdzenie szczelności syfonu. W tym celu trzeba wlać wodę do brodzika i spoglądać, czy pod jego powierzchnią nie gromadzi się woda. Należy mieć pod kontrolą cały proces odprowadzania wody, ponieważ na tym etapie jesteśmy jeszcze w stanie wprowadzić poprawki.

Montaż brodzika nie jest trudną czynnością, jeżeli przyłożymy się do jej wykonania i będziemy postępować zgodnie z zasadami, które widnieją w instrukcji załączonej do wybranego modelu. Wskazane jest również zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie zrobić krzywdy sobie ani osobom towarzyszącym. Poproszenie drugiej osoby o pomoc na pewno usprawni pracę i sprawi, że będziemy bardziej zadowoleni z efektu. Pomysły oraz rozwiązania różnych problemów dużo łatwiej wprowadzić w życie, jeżeli pracuje nad nimi większa liczba osób.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment