Umywalki wolnostojące a inne typy produktów tego rodzaju

Umywalki wolnostojące są wybierane przez dużą liczbę osób, lecz nie należą do najpopularniejszych ze względu na ilość miejsca, którego potrzebujemy do ich zamontowania. Występują jeszcze między innymi ścienne, blatowe, naszafkowe oraz wpuszczane. Niedawno na rynku pojawiły się również umywalki półblatowe, które częściowo wystają poza blat.

Wady i zalety umywalek wolnostojących oraz ściennych

Umywalki wolnostojące stanowią zarówno praktyczny, jak i elegancki element wyposażenia łazienki. Pasują do dobrze urządzonych wnętrz tradycyjnych, a także nowoczesnych. Możliwe jest ich usytuowanie nieopodal ściany, na środku bądź w rogu łazienki. Jednakże nie należą do najtańszych umywalek, a poza tym lepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. Są też skłonne do zabrudzeń, ponieważ widać ich wszystkie części, dlatego potrzebna jest trochę większa ilość czasu na doczyszczenie takich produktów. Trzeba również uważać, aby nie uszkodzić elementów z żadnej ze stron.

Umywalki ścienne, nazywane również umywalkami wiszącymi są w coraz mniejszej liczbie montowane w łazienkach, lecz cały czas istnieją. Na rynku jest ich bardzo duży wybór. Dostępne są w przystępnych cenach. Wiesza się je na śrubach. Spiszą się w małych łazienkach, ponieważ nie ograniczają przestrzeni. Jednak widoczne są ich niezbyt reprezentatywnie wyglądające elementy hydrauliczne, do których należą między innymi kolanka. Również niezwykle trudne jest zagospodarowanie przestrzeni pod takim rodzajem umywalek.

Umywalki blatowe a naszafkowe

Umywalki blatowe są przeznaczone do stawiania na blacie (nablatowe), częściowo wpuszczane (półblatowe) bądź mocowane od spodu w wyciętym otworze (podblatowe). Instalując taki rodzaj umywalek, mamy dużo miejsca na blacie, na którym można położyć akcesoria łazienkowe. Są łatwe w montażu, wykonywane z różnego rodzaju materiałów, także z drewna oraz szkła. Pod taką umywalką jest dużo miejsca na przechowywanie rozmaitych przyborów. Aby ją zamontować, potrzebna jest dosyć duża ilość wolnej przestrzeni. Gdy mamy do czynienia z wysoką umywalką blatową, niższe osoby, a zwłaszcza dzieci mogą mieć problem z jej użytkowaniem.

Umywalki naszafkowe są zazwyczaj sprzedawane wraz z meblem. Mocuje się je do ściany, a nad nimi stawia się bądź wiesza szafkę albo stelaż z otwartymi półkami. Każda umywalka naszafkowa bardzo estetycznie się prezentuje. Posiada ukryte elementy hydrauliczne. Ma pojemny schowek umieszczony w miejscu, w którym nie dałoby usytuować się żadnej szafki. Jednak taka szafka z umywalką może w niektórych łazienkach wydawać się zbyt potężna, co optycznie zmniejsza jej wnętrze. Ponadto może wystąpić problem, gdy szafka ulegnie zniszczeniu. Nie zawsze znajdziemy taką samą.

Jakie umywalki są najwygodniejsze w użytkowaniu?

Aby użytkowanie danej umywalki było komfortowe, musi być ona dobrana do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Nie powinniśmy kupować zbyt małych umywalek, ponieważ w większości przypadków kończy się to ochlapaniem podłogi i innych miejsc znajdujących się nieopodal niej. Z zasady powinniśmy kupować największe umywalki, jakie jesteśmy w stanie zmieścić w swojej łazience. Jedne z najwygodniejszych produktów tego rodzaju to umywalki wolnostojące, wpuszczane w szafkę oraz posiadające blat.

Gdy dysponujemy dużą ilością miejsca w łazience możemy zdecydować się na umywalkę podwójną, która w znacznym stopniu poprawi nasz komfort. Wygodne korzystanie z umywalki zapewniają wymiary wynoszące minimum 50 na 40 centymetrów. Poza tym głębszy produkt gwarantuje, że woda nie będzie wokół rozchlapywana. Dlatego górna krawędź misy powinna znajdować się w granicach 80-90 centymetrów od podłogi. Natomiast najlepiej, aby umywalkę od innych sprzętów oraz ściany dzieliło minimum 20-30 centymetrów. Należy mieć na uwadze, że rozkład wszelkich rozmiarów musi być również uzależniony od wzrostu użytkowników danej łazienki.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment