Szafki pod umywalkę - jakie wybrać?

W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór materiałów do łazienki. Chodzi nie tylko o płytki czy kolor ścian. Możemy zdecydować się na dowolne meble wykonane z różnych materiałów i we wspaniałych kolorach. Dużą rolę odgrywają też dodatki, które wybieramy do naszej łazienki. Możemy postawić na kolorowe dywaniki, kwiaty w doniczkach albo świeczki zapachowe, których nie brakuje w sklepach.

Idealny materiał na szafkę

Do wyboru mamy wiele materiałów. Jednym z nich jest fornir. To nic innego, jak kilkumilimetrowe fragmenty drewna naturalnego, którym pokrywa się płyty meblowe. Wybredni mogą wybierać aż spośród 200 gatunków drewna. Najczęściej stosowany jest jednak buk, dąb, jesion, orzech czy sosna. Płyty fornirowane do złudzenia przypominają drewno i mogą być rozmaicie wykończone - w grę wchodzi zarówno połysk, mat, jak i półmat. Wybierając meble fornirowane do łazienki należy pamiętać, że powinny być one zabezpieczone specjalnym lakierem chroniącym je przed wilgocią. Kolejnym rozwiązaniem są meble laminowane. Laminowana płyta MDF jest niezwykle odporna na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Laminat jest tzw. tworzywem dysplastycznym, które ""zaprasowuje się"" na powierzchni płyty. Warto jednak wiedzieć, że meble laminowane mogą się rozwarstwiać pod wpływem wody.

Meble akrylowe mocno usztywniają płytę meblową, dzięki czemu sprzęty okazują się wyjątkowo odporne na ścieranie, zarysowania i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Tego rodzaju wykończenie to nie lada gratka dla miłośników nowoczesnych designerskich aranży - akryl charakteryzuje bowiem wysoki współczynnik połysku. Jak nietrudno zgadnąć, meble akrylowe doskonale nadają się do niewielkich łazienek. Błyszcząca powierzchnia sprzętów skutecznie powiększy je optycznie. Meble foliowane, to meble foliowane. Ogromną zaletą mebli foliowanych jest również duża wytrzymałość na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz fakt, że są bardzo łatwe w czyszczeniu. Co równie istotne, folia PCV daje ogromne możliwości aranżacyjne. Producenci mebli foliowanych, zapewniają klientom niezwykle szeroki wachlarz kolorów i wzorów. Fronty sprzętów mogą do złudzenia przypominać te wykonane z litego drewna lub zachwycać różnobarwnymi ekstrawaganckimi wzorami.

Płyty HPL

Ostatnią dużą popularnością cieszą się płyty HPL. Można z nich korzystać w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność powietrza. Właśnie w takich warunkach sprawdzają się najbardziej. Przez projektantów są bardzo często wykorzystywane do budowania mebli łazienkowych oraz pomieszczeń komercyjnych, takich jak recepcje na saunach czy basenach. Płyty HPL są wykonywane z tworzywa warstwowego, które otrzymuje się poprzez połączenie specjalnie obrobionego papieru i wysokojakościowych żywic. Żywica jest ciekawym materiałem dla meblarstwa, chociażby ze względu na swoją odporność na wilgoć, a w przypadku np. stołu jest to dość ważne kryterium wyboru. Jest wytwarzana w niektórych roślinach, najczęściej w drzewach, szczególnie iglastych. Znajduje się w specjalnych przestrzeniach międzykomórkowych lub przewodach żywicznych, i wytwarzana jest przez otaczające je komórki wydzielnicze.

Barwa naszej żywicy jest zależna od koloru drzewa. Żywice w zależności od rodzaju znajdują bardzo różnorodne zastosowanie. Niektóre wykorzystywane są w farmakologii jako lekarstwa lub składniki do produkcji lekarstw, z niektórych produkuje się naturalną kalafonię, szelak i terpentynę (stosowane m.in. do wyrobu farb i lakierów). W Chinach już 3 tysiące lat temu z żywic wytwarzano lak. Poza tym żywice to surowiec do produkcji kosmetyków, tworzyw sztucznych i wielu innych produktów. Na Syberii żywicę tamtejszych gatunków modrzewia pozyskuje się w celu żucia - według producentów ma ona własności oczyszczające i dezynfekujące jamę ustną. Jak widać żywica ma wiele zastosowań. Tak samo w meblarstwie. Wybierając zatem naszą szafkę pod umywalkę możemy zastanowić się z jakiego materiału ma być wykonana. Jeśli odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie i wiemy czego szukać teraz kolejne kroki przed nami, aby nasza łazienka wyglądała dobrze i była bardzo funkcjonalna.

Meble lakierowane

Dla wielu osób meble lakierowane na wysoki połysk to synonim nowoczesnej elegancji. Zdecydowanie coś w tym jest, bowiem lśniące fronty nie tylko dodają wnętrzom charakteru i stylu, ale również doskonale wpisują się w tak luksusowe trendy, jak glamour czy art deco. Jedyne, co może spędzać sen z powiek właścicielom szykownie połyskujących mebli, jest ich pielęgnacja. Większość mebli lakierowanych na wysoki połysk jest oklejone specjalną folią ochronną. Nie wszyscy jednak wiedzą, że po zerwaniu folii, meblowe fronty muszą przejść swego rodzaju „kwarantannę”. Przede wszystkim, nie możesz myć ich detergentami przez co najmniej miesiąc. Jeśli za wcześnie zdejmiemy folię, możemy zniszczyć nasze meble. Wiadomo, że meble z folią nie wyglądają tak dobrze, jak te bez, ale niekiedy warto trochę poczekać i zostawić folię. Szczególnie jeśli w domu mamy małe dzieci albo zwierzęta. Niestety łatwo zniszczyć meble lakierowane.

Warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie poszczególnych rodzajów wykończenia mebli łazienkowych oraz podpatrzeć, jakie kompozycje rozwiązań proponują architekci wnętrz. Nie sposób pominąć żadnego czynnika w nadziei na to, aby cała łazienka była jak najbardziej dostosowana do potrzeb naszej rodziny. Okazuje się, że niewiele osób wybiera meble lakierowane do swoich łazienek. Wprawdzie wyglądają pięknie, ale ze względu na trudną pielęgnację i szybkie niszczenie mogą być uznawane za mało praktyczne. W łazienkach częściej spotykane są tradycyjne meble łazienkowe, które nie mają poblasku ani połysku, ale wyglądają schludnie i są praktyczne. Nie do końca praktycznym, ale bardzo estetycznym rozwiązaniem są meble w kolorze białym. Plusem jest to, że powiększają naszą łazienkę, ale są nieco problematyczne w czyszczeniu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment