Świetlne układanki

Oświetlenie łazienki to temat na wiele godzin dyskusji. Musi przecież zostać odpowiednio dobrane. Często powstaje problem, jakie byłoby najodpowiedniejsze nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Jak usytuować światło w łazience, aby nie było zbyt rażące? Co wybrać – żyrandol, plafon, kinkiet? Jak rozmieścić poszczególne elementy światła, aby dawało efekt i było przyjemne dla oka?

Kilka prostych zasad, jakie zostaną tu przedstawione, powinno rozwiać większość tych wątpliwości. Zacznijmy więc od tego, co jest najważniejsze.

Światło główne

To, jak duży będzie żyrandol, plafon czy jeszcze inny rodzaj elementu rozpraszającego światło, w głównej mierze zależy od wielkości łazienki. Mając niską łazienkę, lepiej zrezygnować z podwieszanego sufitu. Obniży ją jeszcze bardziej. Lepiej zastosować w takim przypadku np. plafon lub bardzo popularne w ostatnim czasie tuby. Jeżeli jednak dysponujesz dużą przestrzenią, masz większe pole do popisu. Możesz się tutaj pobawić w podwieszane sufity, strefy świetlne z różnym natężeniem światła. Inny rodzaj światła będzie Ci potrzebny do makijażu, inny do nastrojowej kąpieli, a jeszcze inny do codziennej toalety.

Nie oznacza to, że w małej łazience nie możesz również pobawić się światłem. Faktem jest, że tych możliwości jest mniej, aczkolwiek nie ma rzeczy niemożliwych. Mała łazienka ma również wiele uroku i tu również można troszkę poeksperymentować. Jeżeli łazienka jest mała, ale wysoka pięknie będą wyglądać w niej proste, zwisające żyrandole z możliwością regulacji. To, jaki wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie i designu pomieszczenia.

Gdy już wybierzesz swoje oświetlenie główne, zainwestuj w żarówki LED. Mają szeroką gamę kolorów światła, są energooszczędne, a ich bardzo cenną zaletą jest to, że nie rażą w oczy, jak ma to miejsce w przypadku żarówek halogenowych. Poza tym dobrej jakości żarówka to nawet 3 lata gwarancji!

Lustro w blasku światła

Lustro jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Szczególne znaczenie ma dla kobiet. Ale nie tylko. Odpowiednie oświetlenie lustra to nie tylko makijaż bez zarzutu, ale również golenie bez zbędnych zacięć. Dlatego też jest ono bardzo istotne.

Oświetlenie lustra jest sprawą bardzo indywidualną. Przyjmuje się, że jeżeli ma służyć głównie makijażowi, to barwa światła powinna oscylować w zakresie 5000-6500 k (tzw. dzienna). Do dyspozycji klientów jest kilka rodzajów oświetlenia, które dopełni również jej design.

W przypadku luster mamy kilka kombinacji. W przypadku montażu światła bocznego należy się postarać, aby było jak najbliżej lustra. Światło to ma wyjątkowe zadanie – idealnie musi oświetlać twarz i nadawać jej naturalny odcień. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie tutaj dwóch opraw po obu stronach lustra lub kilku u góry i kilku po bokach. Wiele luster ma już na wyposażeniu zamontowane światła.

Ważnym elementem w trakcie montażu świateł jest wzięcie pod uwagę wielkości luster, ich liczby oraz sposobu rozmieszczenia ich w łazience. Trzeba pamiętać, aby nie montować świateł naprzeciwko nich. Odbicia i refleksy nie pozwolą Ci spokojnie się w nim przejrzeć, nie wspominając o goleniu czy makijażu.

Dekoracyjne światło

Elementy, które dodatkowo będą oświetlać łazienkę, potrafią w niej wprowadzić niesamowity nastrój. Sprawdzają się szczególnie w sytuacji, gdy w łazience jest wanna. Gorąca, aromatyczna kąpiel przy odpowiednim oświetleniu może być naprawdę wyjątkowa i niebywale relaksująca. A może we dwoje? Taka kąpiel w znakomitym oświetleniu będzie wspaniałym zakończeniem wieczoru.

Inną, rewelacyjną propozycją dekoracyjnego oświetlenia są panele z oświetleniem LED. Możesz je zamontować np. bezpośrednio nad wanną lub prysznicem. Taśma LED to również rozwiązanie dla wanien, gdyż można ją montować na cokole.

Kolory światła to także element dekoracyjny. Jeżeli chcesz szeroko pojętej nowoczesności, szukaj świateł białych, wręcz niebieskich. Im światło bardziej żółte, tym pomieszczenie staje się bardziej domowe, przytulne.

Nie każde światło do łazienki

Do łazienki z pewnością nie będzie pasowała lampka nocna z sypialni czy też biurkowa. Nie spełni naszych oczekiwań również lampa stojąca. Chyba że dysponujemy naprawdę pokaźnych rozmiarów łazienką. Mimo to lampa taka powinna być przeznaczona do tego typu pomieszczenia, a nie np. do salonu. Lampa do łazienki będzie odporna na wilgoć, bardziej masywna, a tym samym bezpieczna.

Łazienka to też miejsce, gdzie każdy powinien czuć się komfortowo i mieć swobodę ruchów. Zwisające lampy, które trzeba omijać, nie będą dobrym pomysłem. Oczywiście w wysokim i dużym pomieszczeniu będą nie lada ozdobą, natomiast w mniejszych łazienkach – tylko utrapieniem.

Pamiętajmy, że oświetlenie w łazience powinno być odpowiednio rozmieszczone z uwzględnieniem miejsc, którym potrzeba wyjątkowo dużo światła, jak np. strefa przy lustrze i umywalce. Poszczególne strefy naszej łazienki, jak wanna czy prysznic, oświetlajmy według potrzeb i walorów designerskich. Pamiętajmy o oprawach światła. Muszą być przeznaczone do montażu w łazience – odporne na wilgoć, a przede wszystkim bezpieczne.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment