Styl skandynawski w łazience - Pomysły i aranżacje

Jeżeli nie wiesz, czym charakteryzuje się styl skandynawski w urządzaniu łazienki, to już podpowiadamy. Jest to styl, który cechują jasne kolory, drewno, minimalizm i niebywała funkcjonalność. Jeżeli szukasz takich rozwiązań dla swojej łazienki, to ten styl jest dla Ciebie idealny. Połączenie jasnych kolorów i ceramiki z drewnem daje niebywały efekt. Dodatkowym atutem takiego połączenia jest „ocieplenie” chłodnych, jasnych barw poprzez drewniane dodatki. Każdy, kto lubi prostotę i klasyczne, geometryczne formy, odnajdzie w tym stylu wszystko to, czego oczekuje od wystroju pomieszczenia.

Wprowadzenie do struktury skandynawskiego stylu

Jak już wspomnieliśmy, skandynawska łazienka to jasne kolory plus drewno. Choć charakterystyka stylu wymagałaby, aby zamiast glazury położyć drewno, większość zastępuje ten wymóg drewnopodobnymi płytkami, jak to ma miejsce w przypadku podłogi. Ponieważ łazienka jest miejscem, gdzie woda gra pierwsze skrzypce, jest to rozwiązanie optymalne i z pewnością trwalsze. Inną sprawą są ściany. Choć równie narażone na wilgoć, głównie z unoszącej się pary. Jednakże odpowiednio zabezpieczone, z pewnością będzie zdobić łazienkę przez długie lata. Taką drewnianą ścianę można również celowo potraktować dłutem. Wgłębienia i spękania, jakie powstaną w ten sposób, są bardzo charakterystyczne dla skandynawskiego stylu wystroju wnętrz. Pozostałe elementy, takie jak wanna czy prysznic powinny być jasne, by doskonale współgrać z kolorami drewna. To zaś sprawi, że będą bardziej przytulne i nie tak chłodne.

Meble

W zależności od tego, jak dużą mamy łazienkę, a co za tym idzie, ile jasnych elementów w niej umieściliśmy, dobieramy drewniane wykończenia i meble. Jeżeli postawiliśmy na dużą jasność, można ją przełamać drewnianymi meblami i lustrem z drewnianą ramą. Każdy z elementów, który został zrobiony z litego drewna, powinien zostać pokryty lakierem ochronnym. Sam mebel nie musi być typowo „łazienkowy”. Niech przypomina biurko lub komodę – wniesie w ten sposób do pomieszczenia bardzo wiele z tego stylu. Z kolei na przybory kosmetyczne czy inne akcesoria łazienkowe można się pokusić o drewniane przyborniki.

Jeżeli lite drewno to za duży wydatek, warto pomyśleć o meblach stylizowanych na stare drewno. Z pewnością nie umniejszy to w niczym aranżacji, a oszczędzi nasz budżet.

Wiklinowe koszyczki, odpowiednio dobrane elementy armatury, niebłyszczące lampy zwisające na kablu (w przypadku wysokiej łazienki) – to wszystko wpisuje się również w skandynawski styl. Jeżeli w łazience potrzebne jest siedzisko, niech to będzie taboret wykonany z drewna, z lekko przytartą, jakby zniszczoną fakturą.

Jakie światło w skandynawskiej łazience

Przede wszystkim nic nie powinno „stać mu na drodze”. Naturalne światło powinno swobodnie wpadać do pomieszczenia i nie być ograniczone żadnymi elementami postawionymi na parapecie. Warto zrezygnować również z firan. Jasna roleta natomiast, będzie w tym przypadku pasowała idealnie.

Wszelkie oprawy sztucznego światła powinny natomiast być jak najprostsze w swoim wyglądzie. Żadne „fikuśne” elementy w tym charakterze łazienki tutaj się nie sprawdzą i tylko popsują efekt. Najprostsze zyrandole, kinkiedy oraz oświetlenia lustra napełnią natomiast styl, w jakim łazienkę wykonano. W wysokiej łazience prosty żyrandol na długim czarnym kablu będzie znakomity. W niskiej natomiast znakomicie sprawdzą się wspomniane kinkiety czy imitacje latarenek.

Tylko drewno?

Otóż nie. Kamień naturalny jest również wyznacznikiem skandynawskiego stylu. Otoczaki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych kamieni, jakie można znaleźć w naturalnym środowisku Skandynawii. Oprócz tego kamienna mozaika czy dekoracja to doskonałe rozwiązanie, by w ten sposób podkreślić styl naszej łazienki. producenci płytek ceramicznych mają w swoich ofertach wiele propozycji w tym zakresie, które imitują naturalne skały.

Inną formą podkreślenia naszej skandynawskiej łazienki jest cegła – surowa lub bielona. Element ten można również uzyskać z imitacji, jaką dają płytki ceramiczne wykonane w tej formie.

Jeżeli łazienka jest mała lub bez okna, warto w niej postawić na stal oraz szkło. Oba elementy mieszczą się w kategoriach minimalizmu i prostoty. Oprócz tego optycznie powiększają łazienkę. Mogą to być mydelniczki, uchwyty – wszystko wykonane w jak najprostszej i najlepiej geometrycznej formie.

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota. Kanciaste kształty, proste linie, naturalne piękno. Styl skandynawski może mieć kilka odsłon – bardzo chłodny i surowy lub ciepły i przytulny. W tworzeniu tego typu łazienki można znaleźć wiele elementów uniwersalnych, które potrafią wpasować się w wiele stylów. Dzięki temu w razie znudzenia się tym rodzajem aranżacji łatwo będzie ją można zmienić na inną. Dodatki też mają koc.

Innym przykładem jest łączenie czarnego koloru z jasną aranżacją. Takie połączenie bardzo silnie emanuje stylem skandynawskim. Podobnie zresztą jest w przypadku łączenia różnych faktur – gładką z chropowatą.

Jednym słowem, styl skandynawski został zainspirowany przede wszystkim naturą i wszystkim tym, co w niej najlepsze.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment