Obudowanie wanny prostokątnej - co po kolei wykonać?

Obudowanie wanny prostokątnej sprawia, że o wiele lepiej się ona prezentuje, a w wielu przypadkach jest po prostu praktyczne. Warto wiedzieć jak krok po kroku wykonać tę czynność, aby być niezmiernie zadowolonym ze swojej pracy. Najłatwiejszy sposób to kupienie przygotowanej osłony z tworzywa. Obudowa jest niezbędna, gdy mamy wannę z hydromasażem.

Zainstalowanie obudowy wanny prostokątnej krok po kroku

  1. Istnieją dwa sposoby obudowy wanny prostokątnej: osadzenie płyt gipsowo-kartonowych na stelażu oraz wykonanie obmurówki z prostych do obrobienia bloczków wyprodukowanych z betonu komórkowego.
  2. Odpowiednie ustawienie wanny. Należy ustawić wannę w określonym miejscu i zadbać o jej podparcie w postaci nóżek.
  3. Podłączenia hydrauliczne.
  4. Wyznaczenie obrysu krawędzi wanny na podłodze łazienki.
  5. Wykonanie konstrukcji rusztu.
  6. Zamontowanie płyt uodpornionych na wilgoć.
  7. Obudowa z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego.
  8. Wykonanie otworów rewizyjnych.
  9. Ułożenie i klejenie płytek ceramicznych.
  10. Uszczelnienie krawędzi za pomocą silikonu.
  11. Należy zaopatrzyć się w potrzebne materiały, na przykład profile systemowe do budowy stelaża.
  12. Konieczne jest skompletowanie niezbędnych do pracy narzędzi, do których należy między innymi wiertarka do betonu.

Podczas wykonywania każdej czynności trzeba być ostrożnym i w należyty sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz osób nam towarzyszących. Nie jest to trudne zadanie, lecz do jego wykonania potrzebne są chęci i zaangażowanie.

Układanie i klejenie płytek ceramicznych oraz uszczelnienie krawędzi za pomocą silikonu - informacje szczegółowe

W przypadku prostej obudowy z płyt g-k możliwe jest ułożenie płytek ceramicznych w rozmaitych rozmiarach z dopasowaniem ich poprzez docięcie do jej wysokości. Powinny one nieco wchodzić pod rant wanny. Szczeliny nie wymagają wypełnienia. Każdą płytę g-k przed przyklejeniem należy zagruntować za pomocą kleju elastycznego. Tej czynności dokonujemy zębatą pacą. Wielkość elementów zębatych musi pasować do wymiaru płytek. Ich spoinowania można dokonać kolejnego dnia z wykorzystaniem elastycznych fug o określonej szerokości.

Uszczelnienie krawędzi jest możliwe za pomocą silikonu sanitarnego, jaki sprawia, że połączenie staje się elastyczne. Przed nałożeniem silikonu, brzegi wanny oraz ścianę należy wyczyścić oraz zabezpieczyć przed zabrudzeniami przy użyciu taśmy malarskiej. Silikon trzeba wycisnąć pistoletem do tub i wypełnić rowek brzegowy jedną warstwą. Następnie należy ją wyrównać, najlepiej odpowiednią płytką wygładzającą. Zaleca się osłonięcie jasnego uszczelnienia silikonowego przy użyciu samoprzylepnej listwy brzegowej.

Niezbędne materiały do obudowy wanny prostokątnej

W przypadku budowy stelaża niezbędne są profile systemowe do tak zwanej suchej zabudowy z oznaczeniem UD, a także CD. Elementami łączącymi są krótkie blachowkręty. Natomiast płyty należy przykręcić wkrętami samonawiercającymi, których długość wynosi 2,5-3,5 centymetra przy pokryciu dwuwarstwowym. Niezbędne są także kołki rozporowe, aby zamontować stelaż zarówno do podłogi, jak i do ścian. Jedna sztuka wodoodpornej płyty g-k wystarczy na ich dwuwarstwowe ułożenie. Jeżeli mamy do czynienia z obudową murowaną należy użyć bloczków wykonanych z betonu komórkowego. Powinny wystarczyć ich dwa rzędy.

Aby połączyć wszelkie elementy, potrzebna jest zaprawa cementowa lub cienkowarstwowa. Przed założeniem płytek na obudowę należy nałożyć na podłoże grunt głęboko penetrujący, a także płynną folię, która stanowi ochronę przed zawilgoceniem. Trzeba również pamiętać o materiałach wykończeniowych, takich jak fuga czy samoprzylepna taśma dekoracyjna. Do miejsca pod wanną będzie można się dużo łatwiej dostać po wstawieniu drzwiczek rewizyjnych bądź ramki z maskującą płytką ceramiczną, którą należy zamocować z wykorzystaniem magnesów.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment