Obudowa do wanny - jak zamontować?

Urządzasz łazienkę lub planujesz jej remont? W nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzu nie powinno zabraknąć miejsca na stylową i wygodną wannę, która zagwarantuje domownikom długie chwile relaksu po ciężkim dniu. Wybierając idealny model, pasujący do wystroju całego pomieszczenia, nie zapomnij o dodatkowych elementach, które przydadzą się podczas montażu – wanny najczęściej sprzedawane są bez obudowy, co umożliwia samodzielne podjęcie decyzji o końcowej stylistyce. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zamontować całość w łazience i czy są do tego odpowiednie warunki. Dzięki temu unikniemy wyboru niefunkcjonalnego sposobu zabudowy oraz zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy.

Prosta i szybka zabudowa wanny

Poszukując prostego, szybkiego i taniego rozwiązania, aby zabudować wannę, najlepiej sprawdzą się gotowe obudowy. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale też koszty związane z materiałami czy pracą fachowców. W asortymencie sklepów z wyposażeniem do łazienki znajdują się specjalne panele do osłony wanny. Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego lub akrylu, które idealnie dopasowują się do danego modelu i kształtu wanny, a przy tym są praktyczne, ponieważ ułatwiają utrzymywanie ciepłej temperatury we wnętrzu. Instalacja tego typu jest niezwykle prosta i szybka. Wystarczy zamontować panel do wanny i ściany lub w przypadku wanny wolnostojącej do stelaża na specjalne zatrzaski. W pierwszej kolejności należy przymocować stelaż do dna wanny, a następnie nóżki. Bardzo ważne jest, aby urządzenie sanitarne było dobrze wypoziomowane. Kolejny krok to montaż uchwytów, dzięki którym wanna będzie przylegać do ścian. Dopiero wtedy powinniśmy zająć się instalacją systemu odpływowo-przelewowego. Na stabilnie stojącej wannie można założyć obudowę, wkręcając uchwyty mocujące w fabryczne gniazda. Górny rant obudowy powinien być wsunięty w uchwyty. Aby mieć bezproblemowy dostęp do przestrzeni pod wanną, należy zamontować jej dolną część na odpowiednie rzepy. Decydując się na obudowę, warto przewidzieć w niej wnękę na stopy, by można było łatwo pochylić się nad wanną, oraz rewizję umożliwiającą dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Niestandardowa obudowa wanny

Gotowe obudowy do wanny nie zawsze pasują do wymarzonej aranżacji wnętrza. Z tego powodu dużo osób rezygnuje ze standardowych propozycji i decyduje się na samodzielne wykonanie lub zatrudnienie odpowiedniego fachowca. Projektanci wpadają na coraz ciekawsze pomysły, dzięki którym wanna nabiera wyjątkowego wyglądu, a przy tym doskonale komponuje się z pozostałym wystrojem łazienki. Jednym z nich jest wyszukany kształt obudowy, który może wychodzić poza obrys wanny, przy czym powstają funkcjonalne półki i wnęki lub po prostu dodatkowe elementy ozdobne. Obecnie największą popularnością cieszą się wnęki na stopy, które można wzbogacić oświetleniem ledowym, a także rewizja zapewniająca dostęp do baterii, syfonu oraz urządzeń do hydromasażu. Można ją wykonać na kilka sposobów. Najczęstszą metodą okazuje się jednak przykrycie otworu rewizyjnego płytką i zafugowanie jej silikonem lub osadzenie za pomocą magnesów. Bardziej doświadczeni fachowcy mogą wykorzystać zawiasy meblowe i wykonać płytkę otwieraną jak drzwiczki. Innym praktycznym rozwiązaniem w obudowach do wanien jest wykonanie wentylacji przestrzeni pod wanną, szczególnie w przypadku posiadania modelu z hydromasażem. Dzięki temu zachowamy większą higienę urządzenia sanitarnego.

Jakiego materiału użyć do wykonania obudowy na wannę

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki materiał jest najlepszy do wykonania obudowy na wannę. Duże znaczenie ma nie tylko sam kształt wanny, ale również miejsce jej montażu. W przypadku małych łazienek z wannami prostokątnymi najczęściej stosowane są obudowy od ściany do ściany z płyty gipsowo-kartonowej. Nie jest to jednak najbardziej funkcjonalne rozwiązanie do tego typu konstrukcji, ponieważ materiał nie jest w pełni odporny na wpływ wody. Dużo lepszy okazuje się beton komórkowy, z którego można wykonać nawet najbardziej skomplikowane obudowy, a przy tym nie traci on swoich właściwości podczas długotrwałego działania wilgoci – materiał ten nie tylko charakteryzuje się lekkością i równą powierzchnią, ale też łatwą obróbką. Ze względu na możliwość odpowiedniego przycięcia bloczków mogą być one dopasowane właściwie do każdego kształtu. Do montażu tego materiału stosuje się zaprawę klejową. Należy pamiętać o zabezpieczeniu muru obudowy poprzez hydroizolację podpłytkową. Za pomocą monolitycznych lub dzielonych nośników styropianowych można nie tylko stworzyć odpowiednią podporę dla wanny i zastąpić tym samym nóżki, ale też stworzyć obudowę, do której bezpośrednio przykleja się płytki. Stosując to rozwiązanie, należy dopasować element konstrukcyjny do odpowiedniego modelu wanny lub wybrać uniwersalną obudowę, którą można dostosować do własnych potrzeb. Montaż wykonuje się przy użyciu pianki montażowej, co umożliwia demontaż obudowy w dowolnej chwili.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment