Nowoczesna łazienka - odpływ liniowy w ścianie czy w podłodze?

Czym jest odpływ liniowy? To sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody z pomieszczeniu i jedno z rozwiązań cieszących się rosnącą popularnością wśród osób urządzających nowoczesną łazienkę – woda spływa po powierzchni długiego prostokąta do syfonu, a następnie dostaje się do kanalizacji, dzięki czemu nie potrzebny już jest klasyczny brodzik. Teoretycznie odpływ liniowy nadaje się do montażu w ścianie i w podłodze – w niektórych jednak przypadkach jedno czy drugie rozwiązanie będzie prezentować się mało estetycznie i może utrudniać dbanie o czystość pod prysznicem. Co zatem lepiej sprawdzi się w Twojej łazience?

W ścianie czy w podłodze

Odpływ liniowy to jedno z rozwiązań, które dobrze jest zaplanować już na etapie projektowania łazienki – taki zabieg umożliwia dopasowanie parametrów, w tym wysokości podłogi, pod którą swobodnie zmieści się stelaż odpływu i syfon. Najistotniejsza bowiem podczas wyboru odpływu liniowego i jego instalacji jest ilość miejsca. Większość syfonów prysznicowych to syfony pionowe, dopiero od niedawna zostają wprowadzane syfony poziome, maksymalnie skrócone, co umożliwia montaż nisko. Odpływy liniowe montuje się różnie, ponieważ umożliwia to ich budowa, inaczej jest w przypadku odpływów punktowych, w tym wypadku nie ma możliwości wyboru.

Odpływy liniowe dają więcej możliwości i wyglądają nowocześnie. Montaż odpływu w ścianie jest nietypowym rozwiązaniem, dlatego sprawdzi się w łazienkach nowoczesnych, natomiast odpływ liniowy zamontowany w podłodze będzie dobrze wyglądał zarówno w łazience współczesnej, jak i tradycyjnej. Wybierając odpływ, trzeba wziąć również pod uwagę możliwość jego naprawy. Odpływy niekiedy zapychają się i trzeba mieć do nich odpowiedni dostęp. W przypadku gdy niemożliwa jest szybka naprawa odpływu, trzeba liczyć się z jego całkowitym demontażem w celu usunięcia usterki, a to wiąże się już z dodatkowymi kosztami, których w wielu przypadkach można uniknąć.

Odpływ liniowy wyznacznikiem nowoczesności

Odpływ liniowy jest coraz częściej wybierany przez osoby, które remontują swoją łazienkę. Po części decyzje są podyktowane ich walorami estetycznymi, ale również praktycznością. Dodatkowo producenci oferują duży wybór wielokolorowych odpływów, które mają wpływ na atmosferę w łazience. Wybierając odpływ, dobrze jest kierować się stylem, jaki chcemy osiągnąć we wnętrzu.

Nowoczesność w świecie łazienek podyktowana jest bardziej przez indywidualne upodobania. Zawsze jednak mają one część wspólną – współczesne rozwiązania techniczne ułatwiają codzienne funkcjonowanie w łazience, dodatkowo spełniają także funkcję dekoracji. W dzisiejszych czasach producenci nie tylko produkują urządzenia, które mają nam służyć, ale także cieszyć oko. Nowoczesna łazienka jest przestronna, zadbana i łatwo się ją czyści. Aby tak było wystarczy od samego początku zadbać o odpowiednie dodatki i urządzenia, które będą w zgodzie z tą zasadą.

Wykończenia odpływów liniowych

Najtańsze rozwiązania to kratka żeliwna, która zasłania całość odpływu, zbierając także możliwe osady. Ale najciekawsze są designerskie rozwiązania, takie jak cienkie szczeliny, gdzie szybko znika woda – tego typu odpływy, które nie mają żadnego zabezpieczenia, są podświetlane i dodatkowo obudowane stalą nierdzewną, co podkreśla jeszcze bardziej nowoczesne podejście w aranżacji łazienki.

Ciekawym rozwiązaniem są także ruszta liniowe. Nazwa sugeruje proste rozwiązanie stylistyczne, jednak nic bardziej mylnego. Ruszta liniowe przybierają ciekawe wzornictwo, niekiedy bardzo skomplikowane i artystyczne. Przy tego typu rusztach ozdobnych należy dobrze przemyśleć koncepcję montażu, aby nie zepsuć całości projektu w łazience. A więc łazienka może być wykonana w prostym i klasycznym stylu, a dodatki, takie jak dekoracyjne odpływy, syfony czy akcesoria, mogą nadać inny charakter pomieszczeniu.

Zwieńczeniem dzieła będzie położenie pasujących płytek, które również w tym przypadku spełniają nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną. Do wyłożenia prysznica wyposażonego w odpływ liniowy warto wybrać płytki o III lub IV klasie ścieralności – produkty tego typu nie są porowate, dzięki czemu nie chłoną wody i wykazują właściwości antypoślizgowe. Wybór fugi również nie powinien być dziełem przypadku – odpowiedni produkt do tego typu rozwiązań to fuga epoksydowa, która jest bardziej elastyczna, twardsza i odporniejsza na uszkodzenia niż fuga cementowa.

Kilka uwag dotyczących prawidłowego montażu

Wybrałeś już odpowiedni zestaw i zastanawiasz się, jak prawidłowo zamontować produkt, tak, by bezawaryjne funkcjonował przez długi czas? Oto kilka wskazówek o których warto pamiętać podczas instalacji odpływu liniowego:

  • Odpływ musi być zamontowany pod odpowiednim kątem, aby prawidłowo odprowadzać wodę do kanalizacji – spadek rur odprowadzających powinien wynosić około 2,5%.
  • Po przeprowadzonym montażu warto wykonać próbę szczelności, by upewnić się, że instalacja nie przecieka.
  • Obowiązkowym krokiem jest wykonanie hydroizolacji na wszystkich ścianach, które będą miały kontakt z wodą – zabieg ten polega na zabezpieczeniu podłogi i ścian przed przenikaniem wody i wykonywany jest przy użyciu folii w płynie.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment