Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wanny?

Urządzasz łazienkę lub planujesz jej remont? Szukasz stylowej i zarazem praktycznej armatury, która rewelacyjnie sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu? Wybór odpowiedniej wanny to zadanie tylko z pozoru łatwe. Do przemyślenia jest wiele kwestii, takich jak wymiar, styl, kształt, materiał użyty do jej produkcji i nie tylko. Warto wcześniej przemyśleć powyższe kwestie, tak, by móc cieszyć się komfortową i odprężającą kąpielą każdego dnia.

Najważniejsze są wymiary

Wymiar wanny jest ściśle związany z wielkością naszej łazienki. Nie powinna być ona ani zbyt mała, ani zbyt duża. Nie powinna także utrudniać poruszania się we wnętrzu łazienki oraz dostępu do pozostałego jej wyposażenia. Oznacza to, że wielkość wanny powinna być adekwatna zarówno do metrażu pomieszczenia, jak i potrzeb domowników. Szacuje się, że minimalna przestrzeń dla człowieka po wyjściu z kąpieli między ścianą a dłuższym bokiem wanny nie powinna być mniejsza niż 55 cm, natomiast już 100 cm daje gwarancję całkowitej swobody ruchów. W mniejszych łazienkach doskonale odnajdzie się wanna prostokątna 130 x 70 cm lub też nieco większa. Bez problemu wykąpią się w niej zarówno dorośli, jak i najmłodsi.

Rozważając wymiary wanny, należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary łazienki, ale i gabaryty jej użytkowników. Mowa tu przede wszystkim o wzroście – osoba mierząca 2 m wysokości będzie potrzebować dłuższej niecki wanny, niż miałoby to miejsce w przypadku osób niższych. Warto też wziąć pod uwagę przyszłe rachunki – im wanna jest większa, tym oczywiście więcej wody będziemy zużywać podczas każdej kąpieli.

Jaki wybrać kształt

Kształt wanny zdeterminowany jest w głównej mierze przez układ pomieszczenia, jednakże czasami zdarza się, że pozwala on (lub też nie) na wykorzystywanie parawanu wannowego. Co więcej, w sytuacji, w której planujemy zabudowę wanny z wykorzystaniem płytek, to wanny mające mocno gięte łuki wymagają użycia płytek o nieco mniejszych wymiarach. Do najbardziej popularnych wanien zaliczyć można te w kształcie prostokąta. Ich standardowe wymiary to m.in. 140, 150, 160 i 170 cm długości na 70 cm szerokości. Mogą się one różnić między sobą kształtem wewnątrz obrysu, pojemnością, jak również głębokością.

Innym rodzajem wanien są wanny asymetryczne, np. trójkątne, których to jeden bok jest dłuższy od drugiego. Są one coraz bardziej popularne i można je spotkać w coraz to większej liczbie łazienek. Dostać je można w wymiarach takich jak m.in.: 140 x 90 cm, czy też 170 x 110 cm. Część osób decyduje się na zakup wanien symetrycznych, mających boki o tych samych wymiarach. Mogą one zajmować dość dużą część łazienki w rogu. Wyróżniają się na tle innych elegancją oraz oryginalnym designem.

Styl wanny

Wanna, która w znacznym stopniu determinuje styl łazienki, to rzadkość. Wyjątkiem są tu z pewnością wanny retro, charakteryzujące się specyficznymi łukami, oparciami oraz nóżkami. Należy jednak pamiętać, że decydując się na tego typu wannę, możemy mieć problem z zastosowaniem parawanu bądź też zagłówka. Na styl danej wanny ma wpływ także sposób jej montażu. Warto więc wiedzieć, że wyróżniamy wanny montowane przy ścianie (dłuższy bok wanny przylega do ściany), narożne (dwa boki wanny przylegają do dwóch ścian), do zabudowy (wpuszczane w podłogę lub specjalny podest), jak i wolnostojące (nieprzylegające żadnym z boków do ściany).

Materiał wykorzystany do produkcji

Decydując się na zakup wanny, należy wziąć pod uwagę również materiał wykorzystany do jej produkcji. Do dyspozycji mamy przede wszystkim wanny akrylowe, żeliwne, stalowe, konglomeratowe, a nawet drewniane czy też kamienne. Najpopularniejsze są wanny akrylowe, które są ciepłe i przyjemne w dotyku, a ich właściwości sanitarne są na bardzo wysokim poziomie. Na wyróżnienie zasługuje także stosunkowo niska cena oraz nieduża waga, która ułatwia zarówno transport, jak i montaż.

Co równie istotne, akryl sanitarny nie zmieni swojego koloru, dlatego też wanny wykonane z tego materiału będą prezentować się doskonale nawet wiele lat od momentu ich zakupu. Jest on także wysoce odporny na większość środków czyszczących, chemii oraz kosmetyków. Nie sprawia problemów z zachowaniem czystości, a do jego przemycia wystarczy zwilżona szmatka oraz niewielka ilość środka czyszczącego. Wanny akrylowe są również wysoce odporne na zarysowania oraz łatwiejsze w renowacji, w porównaniu z wannami z powłoką akrylową.

Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę

Decydując się na zakup wanny, warto zwrócić uwagę także na rodzaj przelewu. Jest to prosty element, bez którego żadna wanna nie jest w stanie funkcjonować. Odpowiada on przede wszystkim za odpływ wody z wanny, jak również odprowadzenie jej nadmiaru, w sytuacji, w której nalejemy jej zbyt wiele. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, by długość połączenia przelewu i odpływu była właściwa dla naszego modelu wanny.

Nie bez znaczenia są także uchwyty wannowe. Te odpowiednio dobrane mogą stać się nieocenioną pomocą podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych i dzieci. Coraz częściej wyposażenie wanny wzbogacone jest również o wygodny zagłówek, dzięki któremu możemy czuć się jeszcze bardziej komfortowo podczas kąpieli, nawet wylegując się w wodzie przez dłuższy czas.

Bardzo ważne jest również sprawdzenie, czy w zakupionej wannie znajduje się zestaw elementów montażowych wraz z instrukcją montażu armatury, którą koniecznie należy przeczytać, zanim zabierzemy się za instalację wanny. Pamiętajmy o tym, że prawidłowy montaż pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy oraz sprawi, że będziemy mogli cieszyć się wymarzoną armaturą przez długi czas.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment