Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru sedesu?

Urządzanie funkcjonalnej, a do tego eleganckiej łazienki i ubikacji to proces, któremu warto poświęcić chwilę czasu. W końcu nie jest to coś, co chcemy powtarzać za kilka lat. Dobrze dobrany, funkcjonalny sprzęt gwarantuje piękne i dobrze wyposażone, a przede wszystkim w pełni funkcjonalne pomieszczenie. Na rynku toaletowym mamy do wyboru miski WC z dolnopłukiem lub górnopłukiem, montowanym na stelażu podtynkowym lub na ścianie nad sedesem. Istnieją również miski do WC stojące w kompakcie, gdzie zbiornik na wodę jest integralną częścią zestawu WC. Wybierając najwygodniejsze rozwiązanie, warto rozpatrzyć kilka opcji.

Poziomo czy pionowo

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest sposób podłączenia do kanalizacji. Jeżeli podejście kanalizacyjne jest zamontowane w ścianie, to należy kupić do niego miskę z odpływem poziomym (tzw. poznańską). Podejście zamontowane w podłodze wymaga miski z odpływem pionowym (tzw. warszawskiej). Na rynku są także sedesy z podejściem uniwersalnym, które można bez problemu zamontować zarówno do jednego, jak i drugiego rodzaju podejść kanalizacyjnych.

Miska stojąca zwykła lub kompaktowa

W klasycznych łazienkach najczęściej używanym rozwiązaniem były miski stojące bezpośrednio na podłodze. Przy miskach WC stojących widoczne są rury łączące miskę z odpływem, wodociągiem oraz rezerwuarem. Nie jest to rozwiązanie najszczęśliwsze z punktu widzenia estetyki, na rurach osadza się kurz, mogą też pojawić się pajęczyny. To dodatkowe miejsce, któremu należy poświęcić czas podczas sprzątania łazienki. Na szczęście współcześnie na rynku można znaleźć inne rozwiązanie – mowa o kompaktach, które są rozsądnym wyjściem w łazienkach mniejszych. W tym przypadku miska WC i zbiornik na wodę stanowią integralną całość. Jest to bardzo praktyczne rozwiązaniem, ponieważ w jednym urządzeniu znajduje się wszystko – sedes i rezerwuar. Taką miskę WC wystarczy tylko przymocować w odpowiednim miejscu na podłodze i podłączyć dopływ wody. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż tak zamontowana całość jest bardzo stabilna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Różnorodność kształtów sprawia, że zawsze można dobrać wyjątkowy kompakt do remontowanej łazienki. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w łazienkach nowoczesnych i klasycznych – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wygospodarowanie odrobiny miejsca i zadbanie o estetykę.


Wybór tej opcji sprawia, że nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów montażowych, ponieważ instalacja miski WC stojącej jest bardzo prosta, w przypadku rozwiązania innego niż kompakt dodatkowo montujemy rezerwuar. Zbiornik z wodą wystarczy zamocować do ściany i połączyć odpowiednimi instalacjami wodnymi, które będą przeprowadzać wodę do miski WC.

Wybierz rodzaj spłuczki

W przypadku toalet montowanych bez stelaża, należy zdecydować się na wybór odpowiedniego mechanizmu spłukiwania wody. Stojące miski mogą być wyposażone w dolnopłuk lub górnopłuk, chodzi tu o miejsce zawieszenia rezerwuaru – wysoko lub tuż nad miską. W przypadku wyboru górnopłuku można zbiornik z wodą zamontować nawet pod sufitem, aby na ścianie powstały dodatkowe miejsca na półki. W takich rozwiązaniach zbiornik nie musi znajdować się blisko sedesu. Daje to możliwość manewrowania opcjami instalacyjnymi tak, aby łazienka stała się jak najbardziej funkcjonalna. Nie każdemu jednak podoba się długa rura łącząca rezerwuar z sedesem i sznureczek lub łańcuszek służący do spuszczania wody.

Miska z dolnopłukiem zajmuje nieco więcej miejsca, ale brak tu pionowej rury biegnącej w górę ściany. Dolnopłuk można wykorzystać jako dodatkową półkę, można go zamontować bezpośrednio nad sedesem lub nieco z boku, w ten sposób łatwo dopasować całość nawet do bardzo małej toalety. Miski WC z dolnopłukiem lub górnopłukiem dają wiele możliwości, z których warto skorzystać w czasie generowania dodatkowych użytkowych powierzchni. Przy tego typu rozwiązaniach widoczne są rury, ale nie warto od razu się zniechęcać, ponieważ świetnie podkreślają retro design.

Miska wisząca

Współcześnie dużo częściej spotykanym rozwiązaniem są miski toaletowe zawieszane na stelażach podtynkowych. Są to rozwiązania dużo wygodniejsze z punktu widzenia estetyki i łatwości utrzymania czystości pomieszczenia. Stelaż miski podwieszanej obmurowuje się lub obudowuje płytami kartonowo-gipsowymi. W ten sposób powstaje ścianka instalacyjna grubości blisko 20 cm, która może stanowić funkcjonalną półeczkę. Wszystkie instalacje, w tym również zbiornik, ukryte są za ścianką, w której widoczny jest tylko przycisk do spłukiwania wody. To rozwiązanie podnosi zdecydowanie estetykę ubikacji, zamiast rur i złączek widoczna jest płaska powierzchnia łatwa do utrzymania w czystości.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Z punktu widzenia komfortu użytkowania warto sprawdzić, z czego są one wyprodukowane, czy są odpowiednio wygłuszone i jak są zbudowane – czy są wyposażone w kołnierz, czy też nie. Współcześnie coraz chętniej kupowane są miski tzw. bezrantowe, brak kołnierza, pod którym może gromadzić się osad i bakterie, zdecydowanie podnosi poziom higieny w toalecie. Elementem nie mniej ważnym są spłuczki, dzięki którym możemy efektywnie spuszczać wodę. Najczęściej w rezerwuarze zwykle mieści się około 6 l wody, i tyle też jest zużywane do jednorazowego spłukania miski ustępowej, chyba że wybierzemy model ze spłuczką z dwudzielnym przyciskiem. To umożliwia wybór między spłukiwaniem całą pojemnością zbiornika lub połową. Oszczędna spłuczka może też być dodatkowo wyposażona w przycisk stop. Jest to model, w którym w dowolnym momencie możemy zatrzymać spłukiwanie wody. Przekłada się to zdecydowanie na zmniejszenie ilości zużywanej wody, jest to więc rozwiązanie korzystne z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając sedes, jest pasująca do niej deska toaletowa. Można tu wybierać spośród różnych materiałów i kolorów, z jakich wykonano deski. Należy dopasować jej kształt do posiadanej miski, pozostałe elementy można dobrać tak, aby jak najlepiej wpisywały się w aranżację łazienki. Mimo tego, że można znaleźć deski w różnych kolorach, jednak najczęściej wybierany jest klasyczny biały kolor pasujący do każdego pomieszczenia.

Osoby zamożne i lubiące nowinki techniczne mogą zdecydować się na wyposażenie swojego sedesu w nowoczesną deskę myjącą. Z jej pomocą w prosty sposób zadbają o najwyższy poziom higieny miejsc intymnych.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment