Kabiny prysznicowe - parametry i najważniejsze cechy

Jednym z etapów urządzania łazienki jest wybór odpowiednich sprzętów, w tym również kabiny prysznicowej i pasującej do niej armatury – idealny produkt powinien łączyć w sobie stylowy wygląd z ponadczasową funkcjonalnością. Znalezienie spełniającej nasze oczekiwania kabiny prysznicowej nie jest prostym zadaniem – każdy z nas ma bowiem inne wymagania i kieruje się odmiennymi kryteriami estetycznymi i praktycznymi. Bardzo często zdarza się, że idealnego produktu szukamy w sklepach internetowych, umożliwiających tak zwane „filtrowanie” przedmiotów pod kątem producenta, rozmiaru, materiału wykonania lub ceny. Jak znaleźć odpowiedni model? Jakimi kryteriami się kierować? Gdzie szukać i na co zwracać szczególną uwagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Korzystanie z wyszukiwarek – po co to robić i co nam to daje

Stosowanie filtrów w sklepach internetowych jest bardzo powszechne i bardzo pożądane. Możemy w ten sposób sprecyzować i uściślić wyszukiwanie, dzięki czemu poszukiwana przez nas kabina będzie miała tylko określone przez nas cechy i to dosłownie w każdym zakresie, o jakim możemy pomyśleć.

Każdy przedmiot w sklepie ma indywidualne, osobiste filtry, niektóre jednak są wspólne dla określonej liczby produktów, związanych ze sobą jakimś parametrem. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim producentów – kabiny prysznicowe w Polsce mają kilku ważnych producentów, wśród których można wyróżnić takie firmy jak Koło, Deante czy Caro-Caro. Poza producentami wartymi uwagi są także filtry typu: wysokość całkowita, powłoka ochronna, wejście, rodzaj i choćby coś takiego jak stronność, która jest właściwa tylko dla kabin kupowanych osobno, czyli każdy element pojedynczo. Wszystkie te parametry odnoszą się jednak do jednego i każdy z nich ma własne podkategorie.

Rodzaje parametrów – co możemy nimi określić i jak bardzo jest to ważne przy wyborze idealnej kabiny

Wbrew pozorom wybranie odpowiednich parametrów jest kluczowe przy znalezieniu idealnej kabiny prysznicowej. Filtry dostępne na stronach sklepów mogą umożliwić nam wybranie kabiny pasującej idealnie do naszej łazienki – jedyne, co musimy zrobić, to dobrze wymierzyć łazienkę i określić, co jest nam w niej potrzebne. Każdy filtr ma swoje podkategorie: przy wybieraniu wysokości całkowitej zwykle dostajemy możliwość wyboru pułapu lub nawet określonej wysokości; przy powłoce ochronnej mamy możliwość jej dobrania lub zrezygnowania z niej; kiedy określamy rodzaj wejścia, możemy dobrać drzwi uchylne, rozsuwane lub składane, a gdy mowa o rodzaju kabiny, możemy wybrać taką do wnęki, ścianki bocznej lub obu na raz.

Jak więc widać, dobrze dobrane parametry mogą znacznie ułatwić nam dobranie odpowiedniego modelu – dodatkowo dzięki opcji określenia pułapu cenowego, możemy nie tylko dobrać model, ale i sprawdzić, czy jest nas na niego stać. Co, jeśli jednak żaden model nie sprosta naszym wymaganiom? Wtedy musimy stworzyć naszą kabinę od podstaw, dobierając każdy element osobno. Jak jednak to zrobić i czy filtry nam w tym pomogą?

Kabina od podstaw – jak szukać i skąd czerpać pomysły

By móc stworzyć kabinę od podstaw, należy zwrócić szczególną uwagę na to, co dokładnie chcemy, by posiadała. Wbrew pozorom taki „projekt” może zawierać wszystko albo nic – zależy to tylko od nas oraz od tego, ile chcemy na to poświęcić czasu i pieniędzy. Dużą zaletą takiego tworzenia kabiny od podstaw jest to, że możemy – poza podstawowymi elementami – dokupywać wszystko co jakiś czas, w momencie gdy uzbieramy fundusze.

Inną ważną cechą takiej kabiny jest to, że możemy stworzyć w ten sposób prawdziwy, indywidualny, wymarzony projekt, w którym zestawimy przeróżne funkcje i produkty, których zwykle ze sobą w żaden sposób nie zestawimy – to samo może dotyczyć jego kolorystyki i materiałów wykonania, które w zależności od producenta i kolekcji mogą razem stworzyć coś, o czym nawet nie śniliśmy. Skąd jednak brać pomysły?

Wbrew pozorom sieć internetowa oferuje nam nie tylko możliwość zakupu, ale i obejrzenia projektów zestawów, które są zamieszczane na różnych blogach. Takiego typu inspiracje mogą pomóc stworzyć Ci idealną kabinę prysznicową lub nawet odtworzyć te projekty we własnym domu.

Jak krok po kroku wybrać odpowiednią kabinę prysznicową

Wiesz już, gdzie i w jaki sposób możesz szukać pasującej do wnętrza kabiny prysznicowej. Nadszedł czas, byś dowiedział się, jakimi konkretnie kryteriami powinieneś się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu.

  • Kształt brodzika – najczęściej wybierana jest opcja narożna, która polecana jest do małych łazienek, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca. Kabiny przyścienne mogą mieć również inne kształty, w tym kwadratu, prostokąta, pięciokąta i innych nieregularnych figur. Innym rozwiązaniem są kabiny wnękowe oraz kabiny typu walk-in stworzone z myślą o nowoczesnych łazienkach – te ostatnie nie potrzebują brodzika ani drzwi, a od łazienki oddziela je jedynie ścianka. Najmniej popularne są kabiny wolnostojące, które zajmują sporo miejsca i wymagają specjalnego doprowadzenia wody i odpływu do kanalizacji.

  • Materiał – ścianki i drzwi kabiny prysznicowej mogą być wykonane ze szkła hartowanego lub tworzywa sztucznego, najczęściej polistyrenu. Każde z nich może być przezroczyste lub matowe, białe lub kolorowe, gładkie lub z nadrukiem. Szkło jest trwalsze i znacznie bardziej odporne na uszkodzenia. Niektóre kabiny zostały pokryte specjalną powłoką ułatwiającą czyszczenie, która skutecznie zapobiega gromadzeniu się osadów z kamienia na ich powierzchni.

  • Rodzaj drzwi – na komfort użytkowania kabiny prysznicowej ma również wpływ rodzaj drzwi, które zostały w niej zamontowane. Drzwi przesuwne otwierają się w obrębie kabiny i nie zajmują dodatkowego miejsca. Opcja harmonijkowa jest łatwa w montażu i najczęściej montowana przy parawanach nawannowych. Modele z drzwiami uchylnymi, czyli otwieranymi na zewnątrz, są bardzo wygodne, ponieważ umożliwiają szerokie wyjście. Drzwi montowane na zawiasach i otwierane tradycyjnie sprawdzą się w dużych łazienkach i pełnią funkcję dekoracyjną.

  • Rodzaj brodzika – warto wcześniej pomyśleć też o kompatybilnym brodziku pasującym do kabiny prysznicowej. Brodzik akrylowy będzie gładki, lekki i ciepły w dotyku. Model ceramiczny jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie sprawia też problemów w czyszczeniu. Produkt wykonany ze stali jest zimny w dotyku i niezbyt dobrze tłumi uderzenia wody. Na rynku znajdziesz również brodziki z konglomeratu i kamienia.

  • Wymiary – na ten aspekt muszą zwrócić szczególną uwagę osoby poszukujące brodzika do niewielkiej łazienki, ponieważ zbyt duży może uniemożliwić swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Za optymalne uważa się kabiny prysznicowe o wymiarach podstawy 90 x 90 cm, choć na rynku znajdziesz również modele o wymiarach 70 x 70 cm. W przypadku łazienki zlokalizowanej na poddaszu można zamówić kabinę o nietypowych ścianach, również wycinanych pod skosem.

W przypadku gdy kupujemy kabinę w sklepie stacjonarnym, warto obejrzeć wybrany model „od środka” – dobrze jest do niej wejść i sprawdzić, czy podczas kąpieli będziemy mieli pełną swobodę ruchów. Może się bowiem okazać, że z trudem sięgamy po szampon czy nie możemy się obrócić. Dobrą praktyką jest również wybieranie brodzika i kabiny prysznicowej wykonanych przez jednego i tego samego producenta – przed zakupem produktów pochodzących z kolekcji różnych marek należy dokładnie je zmierzyć i sprawdzić, czy będą do siebie idealnie pasować. Do każdej zakupionej kabiny powinna być załączona instrukcja montażu – należy instalować ją krok po kroku, używając specjalnie do tego celu przeznaczonych narzędzi. Przed rozpakowaniem produktu należy również sprawdzić, czy w zestawie znajduje się syfon – jeśli nie, należy dokupić pasujący model, najlepiej wybierając go z oferty producenta. I najważniejsze – w przypadku problemów z montażem warto wezwać fachowca. Naprawa ewentualnych usterek po instalacji kabiny może zająć sporo czasu i być bardzo kosztowna.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment