- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
Projektowanie łazienki to bardzo skomplikowany proces. Jeden źle dobrany element może negatywnie wpłynąć na całokształt wnętrza. Aranżacja łazienki powinna uwzględniać wszystkie aspekty, zaczynając od armatury łazienkowej, wykonanej z wysokiej jakości materiału, aż po dodatki. Każdy z nas zwraca uwagę na komfort oraz funkcjonalność łazienki. Jeśli armatura sanitarna wykonana jest z trwałych materiałów, otrzymujemy większą wytrzymałość tych elementów.
Podział baterii umywalkowych ze względu na sposób montażu
Uwzględniając parametr, jakim jest sposób montażu, baterie umywalkowe podzielić można na:
- stojące - od wielu lat cieszą się one największą popularnością wśród polskich konsumentów. Tego typu baterie montuje się w znajdującym się w umywalce otworze,
- wolnostojące - tego typu modele najlepiej prezentować będą się w nowoczesnych łazienkach. Montowane są one na blacie lub płycie szafki podumywalkowej,
- natynkowe - takie baterie podłączane są bezpośrednio do instalacji. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na zachowaniu wolnej przestrzeni na brzegu umywalki,
- podtynkowe - baterie te prezentują się niezwykle efektownie, a to ze względu na fakt, iż wszystkie nieestetyczne elementy montażowe zostają ukryte. To znakomita propozycja dla posiadaczy minimalistycznych łazienek.
Głowica baterii? Jaki model?
Głowica w baterii odpowiedzialna jest za prawidłowe działanie kranu. Warto zainwestować w te wykonane z trwalszego materiału. Obecnie rynek oferuje nam trzy rodzaje głowic: ceramiczną, uszczelkową oraz grzybek do głowic.
Głowica ceramiczna to jedna z najpopularniejszych głowic stosowanych w nowoczesnych bateriach. Jest to element baterii, który, w przeciwieństwie do innych modeli, ma na stałe umieszczone pierścienie z ceramiki. Posiada gładką powierzchnię, dlatego kamień i osad nie osadzają się na jej powierzchni. Każdy typ głowicy ceramicznej ma inne wymiary, dlatego pasują do różnych typów baterii - zarówno tej umywalkowej z mieszaczem, jak i innej, z tradycyjnymi pokrętłami.
Głowica uszczelkowa stawiana jest na drugim miejscu po głowicy ceramicznej. Często stosuje się ją ze względu na dobre walory jakościowe. Przy przypadku wystąpienia awarii można ją samodzielnie wymienić. Natomiast grzybek do głowic występuje w różnych rozmiarach. Zazwyczaj wykonany jest z mosiądzu i stanowi część baterii, która rzadko ulega awarii.
Bateria z perlatorem czy bez?
Perlator jest elementem baterii, który pozwoli Ci zaoszczędzić wodę. W nowoczesnych bateriach stanowi on podstawowy element, mocowany na końcu wylewki. Rozbija mechanicznie wodę za pomocą zamontowanego sitka lub odpowiednich dyszy, zwiększając jej objętość poprzez funkcję napowietrzania. Perlator wpływa w dużej mierze na jakość strumienia i oszczędność.
W baterii bez perlatora zużywamy więcej wody. Na szczęście w każdej chwili w zakupionym modelu można zainstalować ten mechanizm. Ponadto można go zamontować na stałe lub wyciągać go, wedle potrzeby użytkowników. Jest to zatem bardzo funkcjonalne rozwiązanie, np. w przypadku, gdy chcemy nalać wodę do wiaderka, które znajduje się poza umywalką. Obecnie perlatory wykonywane są z plastiku, rzadziej z metalu i silikonu. Jeśli jest prawidłowo zaprojektowany i wykonany z odpowiedniego tworzywa, powinien ograniczać odkładanie się kamienia na sitku. Każdy perlator należy systematycznie czyścić oraz usuwać zanieczyszczenia i osadzony kamień.
Czy warto zainwestować w baterie z termostatem?
Jedną z głównych zalet baterii umywalkowych z wbudowanym termostatem jest komfort i bezpieczeństwo domowników. Instalacja ta reguluje temperaturę wody. Jest to zatem doskonała opcja dla rodzin z dziećmi, które samodzielnie korzystają z umywalki. Rodzice czują wewnętrzny komfort i spokój. Do oparzenia może dojść bardzo łatwo, dlatego warto zainwestować w ten system. Ponadto maluchy negatywnie reagują na lodowatą wodę.
Kolejną zaletą jest łatwość regulacji. W bateriach umywalkowych ściennych zamontowane są dwa pokrętła, z których jedno przeznaczone jest do ustawienia temperatury wody, a drugie do regulacji strumienia. Jeśli ustawimy odpowiednią temperaturę wody dla naszego ciała, podczas kolejnego użytkowania baterii nie musimy ponownie zmieniać ustawień. Wszystko zależy od modelu baterii ściennej jaki wybierzemy. Technologia oraz szeroki wybór na rynku daje nam dużą szansę na zmianę i udoskonalenie naszego życia codziennego.
Jak dbać o baterię umywalkową?
Aby zakupiona przez nas bateria umywalkowa posłużyła nam przez długi czas, ciesząc oko estetycznym wyglądem, należy zadbać o stosowną jej pielęgnację. Znacząca większość dostępnych na rynku elementów armatury tego typu posiada chromowaną powierzchnię, która wymaga używania dedykowanych preparatów. Najlepszym rozwiązaniem będą tutaj środki mające postać żelu lub pianki - stosując je, możemy mieć pewność, że nie zarysujemy powierzchni baterii. Czym najlepiej ją myć? Do tego celu stosować powinno się miękkie ściereczki lub gąbki. Baterię umywalkową czyścić powinno się około 2-3 razy w tygodniu.
Komentarze