Jak właściwie rozmieścić elementy wyposażenia łazienki

Urządzanie swojej łazienki nie jest łatwe i często przynosi wiele problemów. Umieszczenie tak wielu urządzeń sanitarnych w niezbyt obszernym miejscu (zwykle łazienki są najmniejszym ze wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu) musi być dopracowane i zaprojektowane z głową. Jak więc właściwie rozmieścić elementy wyposażenia łazienki tak, aby pełniły idealny całokształt i każda część znajdowała się we właściwym miejscu i w odpowiedniej odległości od pozostałego asortymentu? Mamy na to kilka rad!

Wysokość WC z miską wiszącą

Każdy domownik jest innego wzrostu, więc idealna wysokość WC jest zupełnie indywidualna. Planując montaż miski, należy przede wszystkim zagwarantować sobie wystarczająco dużo miejsca potrzebnego do późniejszego czyszczenia. Jest to istotne szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z niestandardowymi muszlami WC o różnych, oryginalnych kształtach i rozmaitych załamaniach. Często specjaliści polecają pozostawienie przynajmniej sześćdziesięciu centymetrów przed muszlą. Dotyczy to jednak w głównej mierze małych łazienek. Jeśli posiadamy nieco więcej wolnej przestrzeni, warto zwiększyć te wymiary. Natomiast idealną wysokość, którą powinna wyznaczać górna krawędź miski, szacuje się na 40 centymetrów.

Jeśli w domu znajdują się osoby niepełnosprawne, trzeba zapewnić im odpowiednie uchwyty. Co więcej, podwyższenie miski o sześć centymetrów znacznie zwiększy wygodę korzystania z WC.

Praktyczny montaż umywalki

Można śmiało stwierdzić, że umywalka stanowi niezwykle istotny element każdej łazienki. Korzystamy z niej praktycznie podczas każdej wizyty w tym pomieszczeniu. Często zaraz po przebudzeniu kierujemy się właśnie prosto do łazienki i umywalki, gdzie możemy opłukać twarz chłodną, pobudzającą wodą. Dlatego przestrzeń przed tym urządzeniem sanitarnym określa się jako kluczową w każdej łazience. Każda czynność (czy to czyszczenie zębów, golenie się, malowanie, czy mycie rąk po skorzystaniu z toalety) musi się odbywać całkowicie swobodnie. Dlatego trzeba pozostawić wystarczająco dużo miejsca podczas montażu umywalki. Producenci oraz sprzedawcy zgodnie stwierdzają, że minimalne wymiary wolnej przestrzeni powinny wynosić 65 centymetrów szerokości oraz 110 centymetrów długości. Jednakże zdecydowanie warto zostawić dodatkowe 45 centymetrów, które znacznie ułatwią późniejsze sprzątanie.

Jeśli natomiast chodzi o wysokość, nie ma aż tak precyzyjnych wytycznych. Wszystko zależy od modelu i rodzaju umywalki oraz preferencji domowników. W przypadku tych najbardziej standardowych umywalek, optymalną wysokość szacuje się na 75 centymetrów.

Gdzie umieścić lustro?

Lustro powinno znajdować się w każdej łazience. Choć oczywiście może być duże, stojące, w którym można zobaczyć swoją całą sylwetkę, to jednak najbardziej popularnymi typami są lustra wiszące. W większości przypadków umieszcza się je nad umywalką. Zresztą nie bez przyczyny! To bardzo praktyczne miejsce. Umywalka bardzo często pełni funkcję półki, na której stoją przeróżne kosmetyki. Dobrze umiejscowione lustro pozwoli szybko skontrolować i poprawić swój wygląd. Przydaje się to np. przy nagłej potrzebie poprawienia makijażu.

Aby jednak czynność ta stała się jeszcze przyjemniejsza i dokładniejsza, warto wybrać lustro oświetlone albo przymocować w rogu lustra osobno dokupioną lampę. Większa jasność sprawi, że nie tylko powstanie nieskazitelny makijaż, ale także cała łazienka zyska przytulny klimat.

W jakiej odległości od umywalki zawiesić lustro? Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad tym, jaka wysokość będzie optymalna, aby notorycznie nie chlapać wodą, czy pastą do zębów na taflę. Profilaktycznie podaje się, że powinno być to minimalnie 20 centymetrów.

W którym miejscu powinna znaleźć się kabina prysznicowa lub wanna?

Są to największe elementy każdej łazienki, które zabierają najwięcej przestrzeni. Dlatego projektowanie pomieszczenia powinno się zaczynać właśnie od umiejscowienia kabiny prysznicowej lub wanny. Należy właściwie ocenić w jakim miejscu będą najlepiej pasowały. Przed nimi musi być pozostawione duże pole manewru, które umożliwi swobodne suszenie się i ubieranie po kąpieli. Cecha ta ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych, które potrzebują nieco więcej przestrzeni niż pozostali.

Jeśli mamy do czynienia z kabiną prysznicową, sprawa jest ułatwiona. Wystarczy bowiem otworzyć drzwiczki, a one wyznaczą zasięg, jaki trzeba zostawić. Oczywiście są to minimalne wymiary i jeśli pozwala na to metraż łazienki - warto ją zwiększyć. Jeśli drzwiczki są przesuwne, umownie przyjmuje się, że trzeba zostawić 70 centymetrów szerokości i 90 centymetrów długości.

W przypadku wanny ta druga wartość zwiększa się do 100 centymetrów. Jej górna krawędź nie może być za wysoka, bo jest to znacznym utrudnieniem podczas wchodzenia i wychodzenia z niej. Dotyczy to zwłaszcza niskich osób.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment