Jak projektować minimalistyczną łazienkę?

Jeszcze kilka lat temu panowała moda na salony kąpielowe, które wyglądem przypominały te z hotelowego SPA. Dziś łazienkom z dekoracyjnym rozmachem mówimy stanowcze NIE! Obecnie popularnością cieszą się wnętrza w stylu minimalistycznym, które stały się synonimem nowoczesności. Proste formy, oszczędne kolory oraz funkcjonalność na najwyższym poziomie to idealny przepis na minimalistyczną łazienkę. Sprawdź nasze pomysły i inspiracje na modną i funkcjonalną łazienkę w stylu minimalistycznym.

Mniej znaczy więcej

Styl minimalistyczny ma to do siebie, że unika nadmiaru, przepychu, a podczas podejmowania decyzji zakupowych stawia na jakość, a nie na ilość. W łazienkach urządzanych w stylu minimalistycznym dąży się do ograniczenia akcentów dekoracyjnych praktycznie do minimum. Dlatego bardzo ważną zasadą przy tworzeniu minimalistycznego wnętrza jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni tak, aby uzyskać spójną i harmonijną stylistykę, nie tracąc przy tym większej powierzchni użytkowej. Aby to zrobić, warto stosować się do kilku rad, które niewątpliwie pomogą Ci w urządzeniu modnej i funkcjonalnej łazienki w minimalistycznym stylu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że projektowanie łazienki nie jest wcale prostym zadaniem. Wybór kafli ściennych, podłogowych, mebli czy oświetlenia może spędzać sen z powiek. I tak jak w tym, tak i w wielu innych aspektach aranżacyjnych sprawdza się powiedzenie, że „mniej znaczy więcej”. Dlatego dziś postaramy się podpowiedzieć jak łatwo, lekko i przyjemnie zagospodarować przestrzeń łazienkową, aby była prosta, funkcjonalna i ponadczasowa.

Jak zaprojektować minimalistyczną łazienkę

Każdy, kto choć trochę interesuje się stylem minimalistycznym wie, że aby osiągnąć niebywały efekt aranżacyjny wystarczy kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Kształt armatury, ceramiki, akcesoria łazienkowe, kolor ścian i w końcu oświetlenie powinny być skomponowane tak, aby tworzyły jedną spójną i harmonijną całość. Styl minimalistyczny ma to do siebie, że wymaga zakrycia możliwie wszystkich elementów podłączeniowych. Dlatego w minimalistycznej łazience stosuje się podtynkowe instalacje, takie jak stelaże WC, baterie umywalkowe czy panele prysznicowo-wannowe. W oszczędnym minimalistycznym stylu należy postawić na armaturę o surowych geometrycznych kształtach, bezuchwytowe meble łazienkowe, półki skrywane na przykład za lustrem albo gniazdka elektryczne powinny sprytnie zniknąć z pola widzenia. Minimalistyczna łazienka to nowoczesna łazienka, dlatego możesz w niej łączyć elementy stali, chromu, egzotycznego drewna, szkła, a nawet betonu.

Jak zaoszczędzić dodatkową przestrzeń w łazience

Domeną łazienkowych aranżacji jest uzyskanie niebywałego efektu wizualnego bez zbędnych dodatków dekoracyjnych. Dlatego, zamiast skupiać się na niepotrzebnych akcentach, wybierz do swojego wnętrza armaturę łazienkową z podtynkowym systemem montażowym. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić dodatkową przestrzeń w łazience, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Kolor ma znaczenie

W koncepcję minimalistycznego łazienkowego wnętrza wpisują się kolory achromatyczne, czyli takie, które nie mają dominanty barwnej, a więc biel, czerń oraz wszystkie odcienie szarości. Minimalistyczne aranżacje mają jedną bardzo ważną zasadę, której należy przestrzegać – spójność stylistyczną. Pamiętaj, że w stylu minimalistycznym ilość kolorów jest ograniczona. Możesz stworzyć łazienkę w jednym dominującym kolorze (na przykład w bieli lub szarości) lub przełamać go innymi odcieniem. Obecnie dużą popularnością cieszą się łazienki w stylu BlackandWhite, czyli czarno-białe. Możesz wybrać wersję „czarno na białym” lub „biało na czarnym”. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość czarnego koloru może optycznie zmniejszać niewielkie przestrzenie, dlatego do małych łazienek w bloku zdecydowanie polecamy aranżację z białymi ścianami i czarnymi dodatkami.

Jak uzyskać efekt minimalistycznej łazienki – podsumowanie

Jeżeli zdecydowałeś, że Twoja łazienka ma być prosta, funkcjonalna i ponadczasowa, to dokonałeś słusznego wyboru. Poniżej przedstawimy Ci najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, aby uzyskać spójny i harmonijny efekt minimalistycznej łazienki:

  • Postaw na stonowane achromatyczne kolory – szarość, czerń i biel najlepiej oddadzą klimat minimalistycznego stylu.
  • Zamontuj elementy podłączeniowe takie jak sedes, umywalka, bateria umywalkowa czy panel prysznicowy z systemem podtynkowego montażu, który pozwoli zaoszczędzić dodatkowe miejsce.
  • Zastosuj klasyczne formy geometryczne – kwadraty, prostokąty.
  • Ukryj półki za lustrem bądź w innych starannie przemyślanych miejscach.
  • Zastosuj meble z bezuchwytowymi frontami – otwierane na dotyk.
  • Ogranicz do niezbędnego minimum ilość półek w łazience.
  • Zamontuj oryginalne, lecz mało dekoracyjne lampy.
  • Ukryj gniazdka elektryczne w blatach lub szufladach.

Styl minimalistyczny zgromadził już liczne grono swoich zwolenników, którzy wielbią go za skrajnie proste formy, ascetyczne wnętrza oraz niebywały urok. Jest idealny dla osób, które cenią sobie wolną przestrzeń, a także panujący w domu ład i porządek.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment