Jak dokonać prawidłowego wyboru - kompakt WC?

Czym jest kompakt? To praktyczne rozwiązanie typu 2 w 1 składające się z miski ustępowej i zbiornika na wodę połączonych w zintegrowany system. Kompakty WC można podzielić według różnych kategorii, takich jak: rodzaje systemu spłukującego, rodzaje budowy sedesu oraz typ odpływu. Wszystkie te elementy mają wpływ na to, jaka miska WC będzie dobrze spełniała swoją funkcję w łazience. Po wyeliminowaniu niesprawdzających się systemów można przejść do wyboru odpowiednio wyglądającej miski WC. Mimo rosnącej popularności misek podwieszanych to rozwiązanie też ma swoich zwolenników – największymi zaletami kompaktów są: prosty montaż oraz atrakcyjne ceny, które z pewnością nie zrujnują domowego budżetu.

Rodzaje systemów spłukujących

Kompakty mają dwa rodzaje spłuczek: start/stop oraz system dwóch przycisków. Opcja „start/stop” pozwala na dozowanie odpowiedniej ilości wody podczas spłukiwania – pierwsze przyciśnięcie sprawia, że woda zaczyna spływać, a drugie zatrzymuje strumień wody w dowolnym momencie. System dwóch przycisków polega na wyborze jednego z nich – pierwszy uwalnia ze zbiornika 3 litry wody, a drugi 6 litrów wody.

Oszczędzanie wody to bardzo istotny temat w dzisiejszych czasach, dlatego warto zacząć o tym myśleć, nawet przy tak przyziemnych czynnościach, jak codzienne korzystanie z toalety – pierwszym krokiem może być wybór odpowiedniego rodzaju spłuczki. Obydwie opcje pozwalają na znaczną oszczędność wody – system dwudzielnego przycisku pozwala nam bardziej tę oszczędność kontrolować, ponieważ sami decydujemy, jaka ilość wody zostanie użyta podczas każdego spłukiwania. W drugim przypadku przedziały są sztywne i zawsze po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku zostanie zużyta odpowiednia ilość wody. Warto przeanalizować te dwie opcje. System dwóch przycisków pomaga zapanować nad oszczędnością, gdy w rodzinie są małe dzieci, które będą używały małego przycisku, aby zaoszczędzić na wodzie – takie podejście już od najmłodszych lat zwiększa świadomość ekologiczną i uczy małego człowieka postaw prośrodowiskowych.

Budowa sedesu w kompakcie WC

Miski produkowane obecnie są wykonane z wysokiej jakość materiałów – różnią się jedynie kształtem, co związane jest ze specyfiką użytkowania i sprzątania sedesu. Ze względu na budowę miski stojące można podzielić na: miski WC z kołnierzem, bez kołnierza, z półką lub studnią/lejem. Wybór konkretnej opcji zależy od potrzeb i preferencji użytkowników, dlatego warto wiedzieć, czego oczekuje się od miski WC, którą chcemy zainstalować w swojej łazience.

Miska WC z kołnierzem to standardowe rozwiązanie, które jednak nie jest pozbawione wad – jedną z nich jest gromadzenie się wewnątrz kołnierza brudu i bakterii, co znacznie utrudnia czyszczenie i zachowanie odpowiedniego poziomu higieny w łazience. Model bez kołnierza to innowacyjne podejście do sanitariatów, które cieszy się rosnącą popularnością wśród klientów wielu sklepów z armaturą i ceramiką łazienkową – takie rozwiązanie sprzyja utrzymaniu sedesu w czystości oraz zapobiega powstawaniu i rozprzestrzenianiu się bakterii. Z kolei sedes typu półka powoduje, że ogranicza się chlapanie podczas użytkowania, ponieważ nieczystości nie wpadają od razu do wody. Kompakt typu studnia nie ma półki, dzięki czemu jest mniej problematyczny w czyszczeniu – nieczystości trafiają od razu do obiegu, a spłukanie wodą zazwyczaj wystarcza, aby oczyścić sedes. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem konkretnej opcji warto jeszcze raz zastanowić się nad tym, które z nich najlepiej sprawdzi się w naszej łazience.

Rodzaj odpływu w kompaktach WC

Kompakty WC można również podzielić ze względu na rodzaje odpływów – producenci oferują kompakty z odpływem pionowym, poziomym lub uniwersalnym. Wybór konkretnego wariantu uzależniony jest od typu podejścia kanalizacyjnego w naszej łazience – ustalenie rodzaju odpływu jest niezwykle ważne i pozwala uniknąć późniejszych komplikacji wynikających ze złego dopasowania ceramiki. Tak istotne sprawy powinny zostać ustalone na samym początku aranżacji łazienki, co ułatwia podejmowanie dalszych decyzji wykończeniowych.

Miskę z odpływem poziomym, zwaną również poznańską, wybieramy w przypadku, gdy odpływ umiejscowiony jest w ścianie. Model z odpływem pionowym (określany również miską warszawską) stosuje się w sytuacji, kiedy odpływ znajduje się w podłodze. Trzecią opcją jest odpływ uniwersalny, który z powodzeniem sprawdzi się w obydwu przypadkach – taka opcja należy jednak do najrzadziej wybieranych.

Rozmiar ma znaczenie

Jednym z kryteriów wyboru, które ma ogromne znaczenie podczas zakupów, jest rozmiar kompaktu – odpowiednio dobrany produkt powinien proporcjonalnie pasować do wielkości całego pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w łazienkach o niewielkiej powierzchni. W pierwszej kolejności należy zmierzyć kompakt, zwracając szczególną uwagę na jego długość (odległość między przednią krawędzią a ścianą) – zbyt krótki nie będzie odpowiednio przylegał do ściany, zbyt długi zaś uniemożliwi prawidłowy montaż ceramiki.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment