Industrialna łazienka w Twoim domu

Styl industrialny powstał w momencie, gdy na potrzeby mieszkalne zaczęto przystosowywać duże hale przemysłowe. Choć urządzenie łazienki w takim właśnie stylu stanowi duże wyzwanie, kierując się kilkoma zasadami, można to świetnie zrobić. Choć łazienka nie jest z reguły ani wielka, ani wysoka to odpowiednie do niej podejście pomoże uzyskać industrialny efekt.

Czym jest industrialny styl

To w głównej mierze szarość betonu. Choć może się wydawać, że kolor jest chłodny i nieciekawy, to z odpowiednimi dodatkami można ten efekt przełamać i urządzić ją industrialnie. Dla tego stylu świetnie nadają się więc płytki w kolorze szarym lub w kolorze instalacji domowych. Miedź oraz brąz równie dobrze odnajdą się w tej roli. Alternatywą dla szarości będzie kolor cegły rdzawopomarańczowej, kolor kremowy, a dla odważnych – ciemny grafit, a nawet czarny.

Styl industrialny to również szeroko pojęty minimalizm i prostota. Zamiast ekstranowoczesnej baterii umywalkowej lepiej się w niej odnajdzie dwukurkowa w kolorze złota, miedzi lub mosiądzu. Kanciaste kształty również będą bardziej podkreślały styl industrialny wnętrza łazienki niż delikatne, obłe kształty. Styl industrialny należy bowiem bardziej do styli surowych i skąpych w efektowne dodatki. Ale taki już jego niepowtarzalny urok.

Oświetlenie industrialnej łazienki

Ponieważ w industrialnej łazience przeważają elementy szarości, grafitu, cegły, a nawet czerni, warto pomyśleć o takiej aranżacji w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Jeżeli mamy ograniczoną ilość okien, a nadal kochamy ten styl, zadbajmy o to, aby w naszej łazience było dużo światła sztucznego. Oprócz tego oprawy lamp powinny być dobrane tak, aby wpasowały się w aranżację. Przykładem mogą być imitacje fabrycznych lamp czy też modne w tym sezonie tuby, w kolorach betonu. Znakomicie w naszej aranżacji odnajdzie się również sama żarówka.

Jeżeli łazienka ma okna, nie bójmy sie pozostawić ich bez firan.

Meble

I tu może pojawić się problem. Wchodząc do sklepu z meblami łazienkowymi, na ogół dostajemy do dyspozycji pięknie wykonane, nowoczesne szafki. Być może znajdziemy takie, w jak najprostszej formie i w odpowiednim kolorze, ale mimo wszystko to nie będzie „to”. Jeżeli chcemy, aby nasza łazienka była naprawdę industrialna, pokuśmy się o poszperanie w wyprzedażach osiedlowych czy też sklepach z wyposażeniem warsztatowym. Tam z pewnością znajdą się meble oraz dodatki, które idealnie będą pasowały do naszego industrialnego wnętrza. Wybierajmy meble mądrze, gdyż styl industrialny sprawia, że zbyt małe meble będą w naszej łazience miniaturowe. Niech będą nieco większe. Industrializm cechuje szeroko pojęty minimalizm w dodatkach, stąd nasza łazienka optycznie w tym stylu wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

Dodatki

Jak już było wspomniane, im dodatków mniej, tym lepiej. Jeżeli chcemy czymś podkreślić wyjątkowość naszej łazienki czy też przełamać szarość, posłużmy się rurkami. Zostawmy widoczny odpływ wody w umywalce w kolorze miedzi, postawmy na wolnostojący sedes z tak zwanym „tornistrem” (zamiast nowoczesnych, podtynkowych). Lustro niech będzie duże w skromnej ramie, np. drewnianej. Drewno w odpowiednich ilościach również świetnie wpasowuje się w ten styl. Można się śmiało pokusić o lustro stojące w najbardziej skromnej z możliwych opraw. Jeżeli lubisz w łazience rośliny, postaw zielony kwiatek na taborecie ze „zniszczonego” drewna. Unikaj w aranżacji wymyślnych armatur. Wszystkie niech będą, jak najbardziej proste i surowe. Z takim połączeniem efekt industrialności łazienki jest murowany.

Warto wiedzieć

Industrialne metale, betony, szarości, czernie oraz cegły nie mogą wypełnić całego domu, gdyż zamiast przytulnego miejsca na ziemi otrzymamy starą fabrykę. Warto więc zadać o minimalistyczne dodatki, które ożywią pomieszczenia. Mogą to być wiklinowe koszyki, efektowne, duże kwiaty, jak palma czy fikus. Ciekawe osłony na doniczki oraz pudełka na drobiazgi również ożywią nieco nasz industrialny dom.

Dobrze jest również dokładnie wiedzieć, gdzie się mieszka. Choć brzmi to śmiesznie, ta informacja odgrywa istotną rolę w kosztach. Jeżeli mieszkamy w kamienicy, nie musimy martwić się o zakup ceglanego wykończenia ścian łazienki. Jeżeli mieszkamy w bloku, stawiamy raczej na betonowe szarości i to one powinny być naszym punktem wyjścia.

W industrialnym stylu odważni mogą śmiało pozostawić nieregularne tynki i czarne kolory. Z odpowiednim oświetleniem efekt będzie piorunujący, Do tego umywalka umieszczona na grubej, desce w starej imitacji i z widocznym, miedzianym odpływem.

Stworzenie industrialnego stylu jest dość czasochłonne i wymaga odpowiednich przemyśleń. Trzeba wszystko dobrze rozplanować i odpowiednio połączyć elementy. Jeżeli będzie ich zbyt dużo, cała koncepcja straci efekt i otrzymamy szary miszmasz. Warto więc obejrzeć propozycje oraz sposoby aranżacji. Choć wydawałoby się że stworzenie szarej, halowej łazienki nie jest trudne, to w praktyce sprawa ma się zupełnie inaczej. Każdy element industrialnej łazienki musi być dokładnie przemyślany, a wtedy otrzymamy taką łazienkę, jaką chcemy.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment