Ciekawe rozwiązania na zabudowę wanny

Urządzając łazienkę, coraz większą wagę przywiązujemy do stylistyki elementów wykończeniowych oraz wyposażenia. Dzieje się tak, ponieważ łazienka stała się czymś więcej niż pomieszczeniem użytkowym – to także miejsce regeneracji i relaksu po dniach pełnych pracy. Ogromne znaczenie dla wystroju wnętrza ma wybór obudowy do wanny, ponieważ urządzenie sanitarne bardzo często stanowi główny element aranżacji. Obecnie na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań, które sami możemy zamontować w swojej łazience – pozwalają one zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Oto kilka ciekawych pomysłów na obudowę wanny, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu.

Wyjątkowe aranżacje za pomocą drewna lub kamienia

Coraz większą popularnością cieszą się zabudowy do wanien, które wykorzystują nietypowe dla łazienek materiały. Jednym z nich jest drewno, które szczególnie uznawane jest w przypadku aranżacji w skandynawskim stylu. W ofertach sklepów z wyposażeniem do łazienek obecnie bardzo często można spotkać meble wykonane częściowo lub niemal w całości ze specjalnie impregnowanego drewna. Nic więc dziwnego, że wykorzystano to rozwiązanie również w przypadku obudowy do wanny. Wykorzystując drewno, nie tylko wprowadzimy do łazienki relaksujący klimat, z którym możemy spotkać się podczas wizyty w SPA lub w saunie, ale też ocieplimy całe pomieszczenie. Materiał ten ze względu na uniwersalny charakter pasuje do większości materiałów wykończeniowych łazienki. Nie tylko doskonale wygląda z chromowanymi akcesoriami czy ceramiką sanitarną, ale też z kamieniem, płytkami ceramicznymi, szkłem czy cegłą. Wybierając drewnianą obudowę do wanny lub inne elementy wyposażenia do łazienki, warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, z którego są wykonane. Niektóre gatunki, szczególnie egzotyczne, są odporne na wilgoć oraz zmienne temperatury powietrza.

Inną ciekawą propozycją jest kamienna zabudowa wanny. To nie tylko korzystne rozwiązanie ze względu na trwałość, ale również estetykę pomieszczenia. Kamień możemy wybrać u wykonawcy projektu, jednak najlepiej samodzielnie wybrać się do specjalnej hurtowni i sprawdzić jego wygląd w dużym formacie. Dzięki możliwości wykorzystania pyłu powstałego podczas cięcia kamienia do wykonania fugi, elementy łączeniowe są praktycznie niewidoczne. W przypadku wyboru mocno wzorzystego kamienia warto jednak zwrócić na to uwagę, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość ukrycia łączenia. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z materiału, ponieważ odpowiednio wyeksponowane różnice mogą być zaletą całego rozwiązania. Decydując się na kamienną obudowę, należy pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji – impregnowaniu raz na pół roku za pomocą przeznaczonych do tego preparatów oraz używaniu specjalnych środków czyszczących, które nie uszkodzą materiału i sprawią, że nawet po wielu latach będzie się świetnie prezentował we wnętrzu łazienki.

Idealnie rozwiązanie do małych łazienek

Ciekawym pomysłem do łazienek o małym metrażu, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, a przy tym zlikwidować problem miejsca do przechowywania, jest wybór obudowy wanny ze schowkami. Rozwiązanie coraz częściej pojawia się w ofertach różnych producentów wyposażenia łazienek. Może być wykorzystane nie tylko do wanny wkomponowanej w ścianę, ale też wolnostojącej. Na rynku dostępne są gotowe panele dostosowane do konkretnych modeli wanien; istnieje też możliwość wykonania ich na zamówienie. W ten sposób obudowa nie tylko ukrywa instalację, dzięki czemu gwarantuje estetyczny wygląd i łatwe czyszczenie, ale też staje się idealnym miejscem na przechowywanie środków czystości czy ręczników. To także doskonały sposób na zrobienie z łazienki salonu kąpielowego, ponieważ za pomocą obudowy możemy stworzyć minibiblioteczkę, dzięki której ulubione lektury będą na wyciągnięcie ręki. Rozwiązanie przyda się również w celu szybkiego udostępnienia instalacji w przypadku ewentualnych awarii. Innym eleganckim, choć nie do końca praktycznym rozwiązaniem może być obudowa do wanny w formie lustra – nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że odbicie lustrzane optycznie powiększa przestrzeń. Efekt z pewnością jest piorunujący, jednak uciążliwe może być mycie lustra po każdorazowej kąpieli.

Wyjątkowe obudowy wanien

Nie każdy, decydując się na zabudowę wanny, chciałby skorzystać z klasycznych rozwiązań. Zapotrzebowanie klientów z roku na rok zwiększa się i oczekują coraz nowocześniejszych pomysłów na aranżacje wnętrz. Jednym z ciekawych pomysłów, które obecnie nie są zbyt popularne, to osłona wanny za pomocą półprzezroczystych płyt pleksi lub hartowanego szkła wkomponowanych w metalowe stelaże. Umożliwia to samodzielne zaprojektowanie obudowy poprzez przyklejanie różnych wzorów i kształtów wyciętych z folii lub umieszczenie w wewnętrznej części kolorowych lampek halogenowych. Bardzo praktycznym sposobem na stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania kosmetyków oraz utrzymywanie na dłużej temperatury wody jest przyklejenie nakładki do nośnika. Dzięki temu możemy również stłumić dźwięk nalewanej wody. W przypadku braku nośnika podobny efekt uzyskamy, robiąc „obmurówkę”, a następnie kładąc na niej płytki lub tynk.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment