- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
Funkcje bidetu zostają coraz częściej docenione przez klientów, którzy aranżują swoje łazienki. Większe zainteresowanie tym produktem sprawia, że producenci również przykładają większą wagę do tego typu sprzętów sanitarnych, oferując nowoczesne i bardzo funkcjonalne rozwiązania. Dostępne na rynku bidety są praktyczne i ciekawie zaprojektowane, dzięki czemu są nie tylko przydatne, ale również doskonale pasują do stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Jeśli więc urządzasz łazienkę lub planujesz jej remont, to może warto pomyśleć o stylowym i funkcjonalnym bidecie, który będzie praktycznym elementem wyposażenia i eleganckim dodatkiem do nowoczesnej aranżacji wnętrza. Do czego potrzebny jest bidet? Czy jego montaż jest trudny? Który model wybrać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Co to jest bidet i jak z niego korzystać
Klasyczny bidet bardzo często mylony jest z miską ustępową. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ przypomina ją kształtem, wykończeniem, a często nawet kolorem. Podstawową funkcją bidetu jest podmywanie się po skorzystaniu z toalety i dbanie o higienę miejsc intymnych. To również jeden z powodów, dla których bidety najczęściej umieszczane są obok miski WC. Sanitariaty tego typu najczęściej produkowane są z ceramiki sanitarnej i dostępne w wersji szkliwionej lub nieszkliwionej. Materiał ten uznawany jest za wysoce wytrzymały oraz odporny na różnego rodzaju uszkodzenia i zarysowania – ceramika sanitarna doskonale znosi również nagłe zmiany temperatur i nie straszne są jej środki chemiczne o odczynie kwaśnym i zasadowym. Wiele dostępnych na rynku modeli ma również specjalną powłokę, która skutecznie zapobiega powstawaniu osadów z kamienia lub rdzy – dzięki czemu czyszczenie takiego bidetu nie zajmuje wiele czasu i jest znacznie łatwiejsze.
Bidet nazywany był niegdyś kucykiem, nietrudno się domyślić, że nazwa wzięła się od pozycji, którą przyjmuje się podczas korzystania z tego elementu. Można na nim usiąść zarówno tyłem, jak i przodem do baterii bidetowej, choć drugi wariant uznawany jest za znacznie bardziej komfortowy – pozwala na swobodne korzystanie z baterii, regulację strumienia i temperatury wody oraz dokładniejsze podmycie się.
Czy montaż bidetu jest trudny
Instalacji bidetu nie należy do najtrudniejszych i bardzo przypomina montaż klasycznej miski WC. Wybierając jednak obydwa te rozwiązania, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi, wynoszącej przynajmniej 30 cm. Aby poprawnie zainstalować bidet, niezbędne jest doprowadzenie instalacji z ciepłą i zimną wodą, wykonanie odpowiedniego podejścia kanalizacyjnego, instalacji pasującego syfonu oraz montaż baterii bidetowej lub bidetki. Procedura montażu różni się w zależności od tego, czy dotyczy bidetu wiszącego, czy stojącego – ten ostatni przykręca się bezpośrednio do ściany lub podłoża. Bidet podwieszany możemy zainstalować na dwa sposoby – pierwszy polega na bezpośrednim przykręceniu do ściany, drugi wymaga wykorzystania stelaża podtynkowego, który następnie obudowujemy płytkami.
W wielu przypadkach montaż bidetu jest niemożliwy, dlatego warto rozważyć alternatywne rozwiązania. W przypadku łazienki o niewielkim metrażu doskonale sprawdzi się bateria z rączką typu bidetta, czyli popularną bidetką – to element baterii z osobnym natryskiem, który pozwala korzystać z funkcji bidetu, siedząc na misce ustępowej. Bidetta ma wielofunkcyjne zastosowanie – umożliwia łatwiejsze czyszczenie miski WC, umycie butów czy napełnienie wodą wiaderka. Ciekawą alternatywą są również innowacyjne deski myjące oraz toalety myjące.
Tradycyjny bidet wiszący
Bidet klasyczny pełni standardową funkcję w codziennych czynnościach, czyli pomaga zadbać o czystość i higienę miejsc intymnych. Pełni funkcję tak zwanej myjki, gdzie bez potrzeby zdejmowania wszystkich ubrań można umyć części intymne w celu zachowania prawidłowej higieny. Urządzenie jest bardzo wygodne i uzupełnia całe wyposażenie łazienki.
Bidety tradycyjne coraz częściej stosowane są w łazienkach nowoczesnych i powierzchniowo dużych. Sprawiają, że łazienka wygląda bardziej stylowo i estetycznie, a dodatkowo ułatwiają utrzymanie czystości ciała i domu. Bidet warto zainstalować tuż przy misce WC, pomaga to w komfortowym używaniu obu elementów. Bidet wiszący doskonale nadaje się do łazienek o niewielkich rozmiarach. Dodatkowo ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości.
Bidet ze słuchawką prysznicową
Producenci coraz częściej montują przy bidetach klasycznych słuchawki z prysznicem, które jeszcze lepiej pomagają dbać o higienę intymną. Dzięki słuchawce prysznicowej można także szybko wyczyścić bidet. Takie rozwiązanie ma wiele zastosowań, sprawdza się nie tylko przy zabiegach pielęgnacyjny dolnych części ciała.
Zamontowana słuchawka przy bidecie sprawdza się również podczas sprzątania łazienki. Dzięki słuchawce można sprawnie i szybko napełnić wiadro z wodą i płynem do mycia podłóg. Nad bidetem z użyciem słuchawki prysznicowej można oczyścić zabrudzone ubrania, obmyć stopy. Bidet jest bardzo praktycznym urządzeniem, które sprawdza się przy wielu czynnościach dnia codziennego. Warto rozpatrzeć zainstalowanie bidetu w swojej łazience i cieszyć się z jego praktyczności. Dodatkową opcją jest słuchawka prysznicowa, która ułatwia codzienne dbanie o siebie. Jest to element, który stopniowo zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością.
Bidet 2 w 1
Bidet 2 w 1 to połączenie bidetu z miską ustępową. Tego typu bidety są wybierane najczęściej przez osoby dbające o środowisko, ponieważ niwelują ilość spłukiwanej wody. Bidety 2 w 1 świetnie sprawdzają się w małych łazienkach, gdzie bardzo ważne jest dbanie o przestrzeń. W większych łazienkach zastosowanie bidetu 2 w 1 umożliwia zagospodarowanie wolnego miejsca w inny sposób i wykorzystanie go na inne urządzenia sanitarne. Taki bidet to także rewelacyjne rozwiązanie do łazienek, w których jest on raczej rzadko używany.
Połączenie bidetu z muszlą ułatwi korzystanie z łazienki dzieciom, które rozpoczynają swoją edukację z codziennego funkcjonowania. Dziecko od najmłodszych lat będzie uczyło się, jak korzystać z toalety i przy okazji nabędzie pozytywne nawyki związane z korzystaniem z bidetu w celu utrzymania higieny intymnej. Połączenie sedesu z bidetem dla jednych będzie genialnym rozwiązaniem, a dla innych czymś zbędnym, dlatego przy podejmowaniu decyzji należy kierować się swoimi potrzebami i komfortem. Bidet 2 w 1 ma ułatwić codzienną pielęgnację ciała, ale także sprawić, że korzystanie z toalety będzie jeszcze bardziej przyjemne.
Praktyczny element i stylowy dodatek
Klasyczny bidet nie musi być jedynie praktycznym elementem wyposażenia, ale również może pełnić funkcję dekoracyjną – pasujący do stylu łazienki model doda wnętrzu elegancji i sprawi, że stanie się ono bardziej nowoczesne i funkcjonalne. Producenci ceramiki oferują szeroki wybór rozwiązań różniących się kolorem, wzorem i kształtem – coraz częściej odchodzą też od uniwersalnej bieli na rzecz bardziej odważnych zestawień kolorystycznych. W ofercie znanych marek znajdziesz sanitariaty w wersji bardziej stonowanej (w kolorze beżowym lub błękitnym) oraz modele przykuwające wzrok bardziej odważnymi barwami, w tym produkty w odcieniach grafitu, granatu, a nawet eleganckiej czerni. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze kolorowy bidet uda nam się kupić „od ręki” – bardzo często będziemy musieli poczekać na wybrany model, zanim ten zostanie sprowadzony do sklepu przez producenta.
Elementy wyposażenia łazienki, w tym również bidety, bardzo często ulegają zmieniającym się modom – doskonale wiedzą o tym producenci ceramiki i armatury łazienkowej, którzy na bieżąco śledzą najnowsze trendy wnętrzarskie, oferując nam szeroki wybór modeli pasujących niemalże do wszystkich znanych stylów wykończenia. W ofercie znanych marek znajdziemy więc bidety nowoczesne – o minimalistycznej formie i w niecodziennych kolorach, modele w stylu retro – zachwycające nieco kanciastymi kształtami i zgaszoną bielą oraz produkty klasyczne stworzone z myślą o osobach, które na pierwszym miejscu stawiają funkcjonalny charakter.
Komentarze