Bateria termostatyczna - budowa, zalety, zasada działania

Coraz częściej, wybierając armaturę, sięgamy po nowoczesne rozwiązania, które estetycznie prezentują się we wnętrzu i zapewniają maksymalny komfort podczas codziennego użytkowania. Jednym z takich rozwiązań jest bateria termostatyczna. Baterie, zarówno te nawannowe, jak i prysznicowe czy też umywalkowe, możemy podzielić na wyposażone w termostat, jak również modele pozbawione tego praktycznego elementu. Oczywistym jest fakt, że te dwa typy będą nieco różniły się od siebie budową oraz zasadami działania – i jedno, i drugie rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety, które warto poznać przed udaniem się do sklepu. Ten artykuł ma na celu zapoznanie się z charakterystyką baterii termostatycznych, które znajdziemy w ofercie znanych producentów armatury łazienkowej.

Budowa baterii wannowej termostatycznej

Budowa baterii wannowej termostatycznej jest bardzo podobna do wersji bez termostatu, jednakże zauważyć można istotne różnice, o których warto wspomnieć. Bez tej wiedzy nie będziemy bowiem potrafili dobrze o nią zadbać, dlatego tak istotne jest, aby zapoznać się z budową tego rodzaju produktu.

Baterie wannowe z termostatem mają dwa źródła wody. Jedno z nich przeznaczone jest na wodę ciepłą, a drugie na zimną. Nie jest to żadna nowość, ponieważ z takim rozwiązaniem stykamy się niemal każdego dnia. Z jednej ze stron takiej baterii zamontowany będzie regulator przepływu wody, dzięki któremu będziemy mogli decydować o tym, kiedy chcemy, aby strumień płynął, oraz z jaką intensywnością będzie to robił.

Do tej pory budowa baterii wannowej z termostatem lub bez tego mechanizmu niczym praktycznie się nie różni. W baterii termostatycznej spotkamy się jednak z zamontowanym z jednej ze stron regulatorem temperatury, którego nie będzie w przypadku drugiego rozwiązania. Regulator temperatury wizualnie podobny jest do regulatora przepływu wody, spełnia jedynie inne zadanie. To właśnie termostat odpowiada za wymieszanie się dwóch strumieni wody, z czego w efekcie otrzymujemy ciepłą wodę o stałej temperaturze, którą sami wcześniej ustawiliśmy.

Standardowym rozwiązaniem w większości baterii termostatycznych jest również perlator, który sprawia, że woda miesza się z powietrzem, w wyniku czego otrzymujemy intensywniejszy strumień, mimo mniejszego zużycia wody, oraz blokada temperatury przy 38 stopniach Celsjusza. Jeśli chcemy uzyskać cieplejszy strumień, musimy mocniej nacisnąć pokrętło lub przycisnąć odpowiedni przycisk. Niektóre baterie termostatyczne umożliwiają ustawienie blokady na konkretną temperaturę na etapie montażu, dzięki czemu możemy sami ustalić jej wysokość, na przykład 45 stopni Celsjusza.

Bateria termostatyczna naścienna i podtynkowa

Baterie termostatyczne prysznicowe dzielą się na podtynkowe i naścienne. Pierwszy wariant przeznaczony jest do montażu na powierzchni ściany i składa się z obudowy i podłączonej do niej rączki natrysku. Niektóre modele są wyposażone również w wylewkę czy zintegrowaną półkę na kosmetyki – większość z nich wykończona jest szkłem hartowanym, które jest wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wielu producentów armatury łazienkowej oferuje baterie z deszczownicą, która zapewnia komfortową kąpiel w strumieniu wody przypominającym deszcz. Wyposażanie takiego zestawu może być również wzbogacone o rączkę natrysku z drążkiem umożliwiającym ustawienie jej na odpowiedniej wysokości. Zaletą baterii naściennych jest prosty montaż.

Zestaw podtynkowy składa się z uniwersalnego elementu podtynkowego, elementów natynkowych (często bardzo dekoracyjnych) oraz główki natrysku, deszczownicy lub słuchawki prysznicowej z wężem. Poszczególne elementy możesz ze sobą swobodnie zestawiać, dopasowując je do stylu wnętrza czy preferencji użytkowników. Jedną z wad tego typu rozwiązań jest fakt, że prace związane z jego montażem należy wykonywać, jeszcze zanim wykończymy ściany łazienki. Warto odpowiednio wcześniej przemyśleć więc wybór konkretnego zestawu baterii termostatycznej, aby w późniejszej fazie remontu nie narażać się na dodatkowe koszty związane z poprawkami.

Zasada działania baterii termostatycznej

Baterie wannowe z termostatem charakteryzują się określonymi zasadami działania. Zaleca się bycie świadomym użytkownikiem, dlatego warto zapoznać się z taką instrukcją. Termostat jest to element, który utrzyma dla nas żądaną temperaturę. Działa on w niezwykle prosty sposób, ponieważ cała jego czynność polega na wymieszaniu wody zimnej z ciepłą w specjalnie przeznaczonym do tego celu zaworze termostatycznym.

W zależności od ustawionej przez nas temperatury termostat zmniejsza lub zwiększa dopływ gorącej wody. Z tego miejsca wypływa strumień wody o pożądanej przez nas temperaturze. Termostat działa w prosty sposób, a dzięki niemu możemy znacznie zwiększyć swój komfort podczas przygotowywania kąpieli. W bateriach termostatycznych najwyższej jakości stosowane są jedynie mieszacze ceramiczne, które przez długi czas gwarantują trwałość i niezawodność. Warto zatem rozważyć zakup baterii wannowych z tym mechanizmem.

Zalety baterii wannowych z termostatem

Baterie wannowe z termostatem to produkty, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Bez wątpienia zaletą takiego rozwiązania jest dokładność ustawionej przez nas temperatury, której najniższa wartość może wynosić 1 stopień Celsjusza. Kolejnym atutem będzie szybkość ustawienia odpowiedniej dla nas temperatury wody. Im lepsza bateria z termostatem, tym krócej będziemy czekali na nagrzanie się wody – w najlepszych modelach czas ten nie przekroczy nawet 4 sekund.

Baterie wannowe z termostatem to również oszczędność. Dzięki szybkiemu nagrzewaniu się wody nie musimy jej nalewać w większej ilości, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. Z produktem tym możemy ją również zaoszczędzić dzięki zastosowaniu regulatora jej przepływu. Mając kontrolę nad intensywnością strumienia, bez wątpienia będziemy decydować o jego intensywności.

Produkty te będą bezpieczne dla dzieci. W większości modeli mają one blokadę przy temperaturze 38 Stopni Celsjusza, co sprawi, że maluch nie będzie mógł poparzyć się wodą.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment