- Kategoria: Dbamy o łazienkę
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
Pamiętajcie również o tym, aby czyścić kabinę prysznicową. To bardzo istotna kwestia, ponieważ przedłużamy żywotność naszej kabiny, a łazienka wygląda ładnie i schludnie. Chcemy przecież cieszyć się świeżością i czystością przez cały czas. Ponadto można zadbać nie tylko o czystość kabiny, ale i o zapach w naszej łazience.
Cechy kabin
Urządzenie łazienki w głównej mierze wiąże się z metrażem, jaki mamy do dyspozycji. Obecnie najpopularniejszym wyborem inwestorów jest prysznic. Jego ogromną zaletą jest oszczędność miejsca, jak również komfort użytkowania i skracanie czasu, który spędzamy w łazience każdego dnia. Wybierając prysznic, musimy przemyśleć jego dokładny wygląd – kształt kabiny, brodzika oraz to, czy będzie to model z drzwiami czy system walk-in, w którym drzwi nie występują.
Prysznic z brodzikiem to tradycyjne i jednocześnie najbardziej popularne rozwiązanie, stosowane podczas urządzania łazienki. Według statystyk jest to najchętniej wybierana opcja, o wiele częściej niż wanna. Instalacja takiej kabiny gwarantuje wyraźne oddzielenie strefy kąpielowej od suchej przestrzeni. Kabina prysznicowa znajduje się w niemal każdej łazience w naszych domach. Wybór kabiny powinien być przemyślany. Oferta rynkowa jest bogata, można wybierać pośród różnych rodzajów kabin: wolnostojących, przyściennych, narożnych, wnękowych oraz montowanych na wannach.
Wybierając kabinę prysznicową, koniecznie należy zastanowić się, jakie drzwi powinna posiadać, aby swobodnie i bez przeszkód można było wejść do kabiny oraz z niej wyjść. Rodzaj drzwi powinniśmy dobrać do ilości miejsca, jakim dysponujemy wokół kabiny. Mamy zatem do wyboru kilka typów drzwi prysznicowych, różniących się sposobem otwierania i zamykania.
Oszczędność to podstawa
Prysznic to oszczędność wody. Istnieje też wiele innych sposobów na to, aby wodę oszczędzać. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć na przykład do podlewania kwiatów, ogrodu czy sprzątania. Biorąc prysznic nie puszczajmy długo wody, a natrysk można zastąpić wersją oszczędnościową, z małym strumieniem. Warto też zakręcać kran, kiedy myjemy zęby, golimy się lub myjemy twarz. Warto też dostosować temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać. Zamontuj baterie jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.
Wodę można oszczędzać nie tylko w łazience, ale także na podjeździe oraz w ogrodzie. Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania. Ważne jest, aby do ogrodu używać ekonomicznego zraszacza. Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.
Warto też zmienić wszystkie krany na takie, które oszczędzają wodę. W starym kranie można zainstalować perlator – rodzaj sitka o drobnych oczkach, które napowietrza wypływającą wodę, przez co strumień jest silniejszy. Warto też wybrać nowoczesne rozwiązania, czyli nowoczesne krany, które pozwalają na oszczędzanie wody.
Ekologiczne sposoby
Kabiny mają to do siebie, że wiele w nich zakamarków i załamań. Wyjątkiem są modele pozbawione brodzika - tutaj zazwyczaj stosuje się proste szklane tafle. Istnieje wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia kabin prysznicowych. Specjalne mleczka i pasty bywają skuteczne, jednak należy uważać na te, które zawierają twarde mikrogranulki. Ten składnik wprawdzie skutecznie usuwa uporczywy nalot, jednak może zmatowić ściany kabiny i pozostawić na nich nieestetyczne rysy.
Wiele osób rezygnuje z chemicznych środków, poszukując naturalnych sposobów na czyste, błyszczące powierzchnie. Jednym z nich jest ocet. Aby stworzyć roztwór idealny do czyszczenia kabiny, należy przygotować mieszaninę w stosunku 1:1. Ocet połączony z ciepłą wodą świetnie usuwa kamień i nalot z z mydła. Aby ścianki kabiny lśniły, najlepiej przelać roztwór do spryskiwacza i dokładnie je nim zrosić. Po około 10 minutach należy przetrzeć zabrudzenia ściereczką i spłukać kabinę ciepłą wodą. Octem można czyścić również kafelki fugi, relingi i baterię prysznicową.
Ocet można z powodzeniem zastąpić kwaskiem cytrynowym. Do 200 ml ciepłej wody należy dodać dwie łyżki kwasku. Po dokładnym wymieszaniu składników, roztwór można przelać do spryskiwacza. Dalej postępujemy tak, jak w przypadku mieszaniny wody z octem. Ten pomysł spodoba się wszystkim osobom, które drażni charakterystyczna octowa woń. Jeżeli jednak w Twojej kabinie znajdują się elementy marmurowe, uważaj na kwasek cytrynowy.
Komentarze