Jak dbać o stan ręczników łazienkowych?

Wybierając idealny ręcznik, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Ze względu na swoją funkcjonalność najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji ręczników łazienkowych jest bawełna. Tkanina ta wyróżnia się doskonałą chłonnością wody, a produkt wykonany z niej w 100% jest miękki w dotyku i przyjemny dla naszego ciała. Aby ręcznik mógł zachować swoją funkcjonalność oraz nienaganne walory estetyczne, wymaga się od użytkownika przyswojenia ważnych zasad pielęgnacji tego materiałowego towarzysza. Dbając o nasze ręczniki, zachowujemy odpowiedni poziom higieny uniemożliwiający rozwój wielu bakterii.

Zasady poprawnego prania

Jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego, puszystego ręcznika? Zanim będziesz mógł cieszyć się jego użytecznością, wypierz go. Ta czynność pozbawi Twój nowy nabytek wszelkich zarazków i brudu, które mogły na nim osiąść podczas wędrowania pomiędzy ogniwami łańcucha logistycznego, by ostatecznie mógł zająć honorowe miejsce w Twojej łazience. Nieużywany ręcznik nie ma takich właściwości chłonnych, jakie reklamuje producent. Cecha ta jest nabywana przez produkt po kilku praniach. Piorąc ręczniki, nie zapomnij o ich dokładnej segregacji. Jeżeli włożysz do bębna zarówno kolorowe, jak i śnieżnobiałe ręczniki, stracą one swój atrakcyjny wygląd, a cofnięcie efektów takiego działania jest niemal niemożliwe. Ze względów higienicznych nie zaleca się prania ręczników z ubraniami i bielizną. Takie połączenie rzeczy do prania może również powodować pylenie się ubrań oraz utratę miękkości przez ręczniki.

Chcesz, aby Twoje ręczniki były puszyste przez długi czas? Nie używaj proszku do prania. W zamian poznaj zalety stosowania płynów i różnego rodzaju żelów piorących – produkty te bardzo łatwo wypłukują się w czasie prania, co wpływa pozytywnie na stan rzeczy w bębnie. Często popełnianym błędem, jest traktowanie bawełnianych ręczników zmiękczaczem do tkanin. Powoduje to utratę właściwości użytkowych przez materiał i przestaje on wchłaniać wodę tak, jakbyśmy tego chcieli. Zwróć uwagę na ustawioną temperaturę prania. Ręczniki domowe powinny być prane w 40 bądź maksymalnie 60°C. Wyższa temperatura prania przeznaczona jest dla ręczników używanych w szpitalach bądź hotelach. Korzystaj ze swoich ręczników nie dłużej niż kilka razy. Ręczniki do rąk, które służą nam do częstej pielęgnacji, należy prać co kilka dni.

Domowe sposoby na pielęgnację ręczników

Lubisz uczucie dotyku puszystej tkaniny po relaksującej kąpieli? Odwdzięcz się swojemu ręcznikowi i podaruj mu odrobinę serca! Przed praniem wrzuć do bębna piłki tenisowe. Dzięki temu rozwiązaniu Twój ulubiony ręcznik pozostanie miękki przez długi czas. W dbaniu o dobrostan tych przedmiotów codziennego użytku pomogą Ci produkty, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. 250 ml białego octu zmieszane z płynem do płukania sprawi, że stan Twoich ręczników wywoła zazdrość w niejednej odwiedzającej Cię osobie. Podobny efekt uzyskasz, dodając do prania sodę oczyszczoną.

Prawidłowe suszenie ręczników

Po zakończonym praniu, ważne jest, aby odpowiednio rozwiesić mokre ręczniki. Nie zaleca się składania ich na pół, choć jest to popularna forma suszenia. Idealnym sposobem na wysuszenie ręcznika jest wieszanie go za dwa rogi. To rozwiązanie sprawi, że suszona rzecz będzie miała przyjemny zapach, dzięki działaniu powietrza na większą powierzchnię. Całkowicie mokre ręczniki, wyjęte prosto z prania, nie powinny być suszone na grzejniku. Stają się one wtedy sztywne i przestają być przyjemne w użytkowaniu, dlatego staraj się suszyć ręczniki na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że intensywne działanie słońca sprawi, że Twoje ciemne ręczniki wyblakną, dlatego ustaw je w mało nasłonecznionym miejscu. Zasada ta działa odwrotnie w przypadku ręczników zachowanych w jasnych odcieniach.

Przechowywanie ręczników

Ze względu na warunki panujące w łazience, nie powinno się przechowywać zwilżonych ręczników na wieszaku. Wysoka temperatura panująca w tym pomieszczeniu połączona z ponadprzeciętnym poziomem wilgotności może sprawić, że zapach Twojego ulubionego, miękkiego ręcznika przestanie być atrakcyjny. Gdy skończysz relaksującą kąpiel, zadbaj o odpowiednie przeschnięcie ręcznika – najlepszym sposobem jest wywieszenie go na świeżym powietrzu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, wilgotny ręcznik rozłóż na oparciu krzesła, a nawet na drzwiach. Tkaniny po użyciu, w odróżnieniu od tych po praniu, możesz z powodzeniem odłożyć na ciepły grzejnik.

Prasowanie wrogiem ręczników

Wysoka temperatura nie wpływa pozytywnie na walory wizualne oraz funkcjonalność domowych ręczników. Z tego powodu odradza się ich prasowania. Wyjątkiem są ręczniki używane przez małe dzieci – jeżeli chcesz pozbyć się bakterii, przeprasuj ręcznik przez mokrą tkaninę. Możesz w tym celu użyć zwykłej, domowej ściereczki. Przeszkadzają Ci zagniecenia na ręczniku? Zadbaj o jego prawidłowe przechowywanie i suszenie, w efekcie czego prasowanie ręcznika nie będzie konieczne.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment