Fugi w łazience - jak je odnowić i o nie dbać?

Łazienka to jedno z ważniejszych miejsc w każdym domu; to miejsce, w którym dokonuje się czynności związane z higieną i pielęgnacją, ale też relaksuje się po ciężkim dniu w pracy. Dlatego niezwykle istotny jest jej wystrój oraz panujący klimat. Aranżując łazienkę, warto zatroszczyć się również o wysokiej jakości materiały wykończeniowe, które będą odporne na wilgoć i działanie wody. Bardzo ważne są fugi zabezpieczające ułożenie płytek, które narażone są na powstawanie specyficznych zanieczyszczeń, takich jak pleśń czy kamień. Pokryte brudem negatywnie wpływają na aspekt wizualny całego pomieszczenia, dlatego warto dowiedzieć się, jak odpowiednio je pielęgnować. Istnieje wiele różnych metod, dzięki którym można je odnowić i nadać im blask.

Domowe sposoby na czyszczenie fug łazienkowych

Sprzątanie łazienki to niezwykle ważny proces, który powinien odbywać się regularnie. Warto podczas cotygodniowych porządków domowych, zwrócić uwagę na stan i wygląd fug w łazience. Chcąc utrzymać je jak najdłużej w dobrej kondycji, należy czyścić je za pomocą skutecznych preparatów. Większość z nich każdy z nas na pewno ma w domu, więc nie wymaga to zbyt dużego zaangażowania.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to uniwersalny produkt, który nadaje się świetnie do czyszczenia fug w łazience. Warto wymieszać ją z octem w proporcjach pozwalających na uzyskanie gładkiej i jednolitej masy. Za pomocą szczoteczki o wąskiej końcówce należy nanieść substancję na zabrudzone fugi i pozostawić ją przynajmniej na 15 minut, aby mieszanka mogła zadziałać. Dobrze do tego celu sprawdzą się stare i zużyte szczoteczki do zębów. Soda oczyszczona stosowana jest często do czyszczenia pozostałych elementów armatury łazienkowej.

Proszek do pieczenia

Kolejnym dobrym produktem do czyszczenia elementów wyposażenia łazienki jest proszek do pieczenia. Stosowany w kuchni podczas przygotowania wypieków, świetnie radzi sobie z tłustymi plamami i kamieniem. Należy nanieść go na fugi i pozostawić na 20-30 minut, a następnie umyć je za pomocą szorstkiej gąbki. Należy pamiętać o spłukaniu wanny czy prysznica wodą, warto również po każdej kąpieli dokładnie osuszyć to miejsce.

Ocet

Wiele osób korzysta również z ponadczasowego specyfiku, jakim jest ocet. Stosowany do czyszczenia każdego rodzaju powierzchni, równie dobrze sprawdza się w łazience. Można używać go z sodą oczyszczona lub z płynem do mycia naczyń. Ocet ma właściwości przeciwgrzybicze, należy go więc stosować regularnie podczas czyszczenia wanny czy prysznica. Do mieszanki octu z płynem można również dodatkowo dołączyć sok z cytryny. Taki preparat dobrze poradzi sobie z zanieczyszczeniami fug i nalotami z kamienia.

Sok z cytryny

Białe i jasne fugi bardzo często ulegają zabrudzeniu, warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób można je szybko i łatwo wybielić. Świetnie w tego typu działaniach sprawdza się sok z cytryny, który można dodać do domowego preparatu. Dobrze również działa mieszanka soku cytrynowego z gruboziarnistą solą, którą wciera się w zabrudzone fugi. Pomoże to usunąć nalot lub kamień, który się na nich wytworzył. Warto pamiętać, aby pozostawić taką pastę na jakiś czas, aby mogła dobrze zadziałać. Wiele osób miesza również sok z cytryny z gorącą wodą i stosuje go jako środek zabezpieczający.

Z pomocą na większe zabrudzenia

Nieregularne czyszczenie fug łazienkowych może przyczynić się do ich zapleśnienia czy powstawania niezwykle ciężkich do usunięcia zabrudzeń. W tym celu warto poszukać nieco mocniejszych specyfików. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z popularnych środków do czyszczenia. Opcji jest naprawdę dużo, trzeba jednak skrupulatnie wykonywać określone czynności.

Malowanie fug

Chcąc odświeżyć fugi, można zakupić specjalny preparat, dzięki któremu można bez większych problemów dokładnie pokryć ich powierzchnię. Zwykła farba na pewno się w tym nie sprawdzi. Produkty te powinny cechować się wysokim stopniem krycia, wodoodpornością oraz przyczepnością. W taki sposób można przykryć nieestetycznie wyglądające fugi i nadać im niepowtarzalny blask.

Produkty chemiczne

Widząc, że fugi pokryte są warstwą zanieczyszczeń, z którą bardzo ciężko jest poradzić sobie domowymi sposobami, należy zakupić preparat chemiczny. Na rynku dostępnych jest wiele marek, które sprzedają profesjonalne produkty radzące sobie z grzybem, kamieniem i rdzą. Są one często naprawdę bardzo mocne, więc należy zachować należytą ostrożność. Takie produkty zazwyczaj nakłada się punktowo na zabrudzone powierzchnie, czekając przynajmniej 30 minut na ich działanie. Wiele osób stosuje również preparaty do czyszczenia WC, które uchodzą za niezwykle skuteczne. Miesza się je z wodą i nanosi na zabrudzone fugi. Decydując się na mechaniczną metodę, warto zabezpieczyć się, stosując odzież ochronną.

Wymiana fug

Położenie nowej fugi, wydaje się ostatecznym posunięciem, które gwarantuje czysty i schludny wygląd łazienki. Czasami zabrudzenia są zbyt duże i nie da się usunąć ich w inny sposób. Wymiana fugi nada nowy wygląd każdemu wnętrzu, czyniąc je estetycznym i zadbanym. Warto przy tej okazji dobrze zabezpieczyć je przed działaniem wody, która przyczynia się do powstawania zabrudzeń i pleśni.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment