Domowe sposoby na czystą łazienkę

Łazienka to bardzo ważne miejsce w każdym domu; to miejsce, w którym codziennie spędza się naprawdę dużo czasu. Służy głównie do przeprowadzania procesów pielęgnacyjnych, ale w dzisiejszych czasach zyskała o wiele większe znaczenie. W łazience można zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy, biorąc aromatyczną kąpiel, dlatego niezwykle ważny jest jej wystrój i czystość. Aranżując łazienkę, należy używać tylko najlepszej jakości produktów, wykonanych z odpowiednich materiałów, dzięki czemu mogą przetrwać lata. Ważne jest, aby były one również odporne na działanie wody i wilgoci, które w łazience występują niezwykle często. Należy pamiętać o regularnym sprzątaniu łazienki, aby zachować ją w dobrym stanie przez długi okres. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których można do tego użyć. My jednak polecamy domowe sposoby na czyszczenie łazienki.

Domowe środki czystości

Sprzątanie łazienki jest niezwykle ważne. Należy robić to regularnie, aby nie doprowadzić do powstania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów czy pleśni. Warto w tym celu skorzystać z domowych produktów, które dzięki swoim właściwościom świetnie nadają się do prac porządkowych. Są one również tańszą opcją, ponieważ większość z nich można dostać w każdym sklepie za niewielkie pieniądze. Można używać ich samodzielne lub tworzyć mieszanki, aby zwiększyć ich działanie.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest jednym z najbardziej popularnych środków stosowanych w czyszczeniu powierzchni łazienki. Bez większych problemów można znaleźć ją w każdym sklepie, a jej cena zdecydowanie zachęca do zakupu. Świetnie sprawdza się w walce z kamieniem i nalotami powstającymi na powierzchni sprzętów łazienkowych. Najczęściej miesza się ją z wodą lub octem, tworząc pastę o właściwościach myjących. Tak przygotowany preparat należy zostawić na zabrudzonej powierzchni na kilka minut, aby dać mu szansę na zadziałanie.

Ocet

Można dostać go w każdym sklepie, a jego cena rzadko kiedy przekracza 5 zł. Jest on niezwykle uniwersalnym produktem, który można stosować praktycznie na każdej powierzchni. W połączeniu z wodą świetnie sprawdza się jako preparat do mycia okien i podłóg, szybko usuwając brud i zanieczyszczania. Nadaje się również do przecierania szklanych drzwi kabiny prysznicowej, aby usunąć resztki mydła i kamienia.

Sok z cytryny

Bardzo często do mieszaniny octu z wodą dodaje się sok z cytryny czy kwasek cytrynowy, które mają właściwości wybielające. Świetnie sprawdzają się w czyszczeniu jasnych fug lub białych elementów armatury łazienkowej. Tworząc taką pastę, należy pamiętać, aby potrzymać ją przynajmniej 10 minut na czyszczonej powierzchni, aby mogła dobrze zadziałać.

Olejek herbaciany

Olejek herbaciany to niezwykle popularny preparat o bardzo szerokim zastosowaniu. W połączeniu z wodą można używać go, jako płynu do mycia powierzchni. Sprawdzi się zarówno w przypadku drewnianych mebli, blatów, jak i sprzętów znajdujących się w łazience. Często używany jest również do sprzątania toalet, gdzie w nierozcieńczonej formie niszczy bakterie i grzyby. Bardzo silne działanie przeciwgrzybiczne olejku pozwala mu chronić wilgotne powierzchnie, takie jak ściany w łazience, przed powstawaniem pleśni.

Czyszczenie płytek i fug

Płytki i fugi, jako elementy stale narażone na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią, niezwykle szybko ulegają zabrudzeniu. Warto pamiętać o tym podczas cotygodniowego sprzątania i naprawdę przyłożyć się do ich pielęgnacji. Warto czyścić je za pomocą mieszanki octu z sodą oczyszczoną, a raz w roku pokryć je warstwą ochronną. W tym celu świetnie sprawdza się wosk do karoserii samochodowych, który chroni płytki przed nadmiernymi zanieczyszczeniami.

Białe fugi to najpopularniejszy sposób wykończenia płytek, jednak niezwykle szybko pokrywają się one zabrudzeniami, a często też nalotami grzybów. Warto w ich pielęgnacji stosować kwasek cytrynowy, który pozwoli przywrócić im pierwotny kolor. W ich czyszczeniu równie dobrze sprawdza się proszek do pieczenia czy mieszanka sody oczyszczonej z octem. Warto pozostawić je przynajmniej na 15 minut, aby mogły zadziałać, a następnie dokładnie wyczyścić je za pomocą wąskiej szczoteczki z szorstkim włosiem.

Czyste i lśniące baterie łazienkowe

Baterie łazienkowe bardzo szybko pokrywają się kamieniem, więc należy czyścić je tak często, jak to możliwe. Lepiej przetrzeć je ściereczką z płynem nawet co drugi dzień, niż później męczyć się z ciężkimi do usunięcia zabrudzeniami. Należy pamiętać o wycieraniu ich powierzchni do sucha, bo woda bardzo często pozostawia na nich nieestetycznie wyglądające zacieki. Do ich pielęgnacji często stosuje się ocet, który pozostawia się na najbardziej zabrudzonym elementach nawet godzinę, aby dobrze je wyczyścić.

Czyszczenie sedesu

Czyszczenie sedesu to również niezwykle ważne zadanie, które powinno przeprowadzać się regularnie. Wnętrze muszli należy czyścić za pomocą pasty z sody oczyszczonej i szczotki o szorstkim wykończeniu. Kamień gromadzący się w jej wnętrzu można usunąć za pomoc coli, wlewając ją do środka. Warto zostawić ją przynajmniej na kilka godzin, aby mogła dobrze rozpuścić zalegające zabrudzenia.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment