Wysoka zabudowa kuchni w Twoim domu

Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Połączona z salonem bardzo często staje się sercem domu, gdzie cała rodzina spędza swój wolny czas. Narażona jest na zabrudzenia oraz wysokie temperatury, dlatego znajdujące się w niej meble i sprzęty powinny być na nie odporne. Aranżując kuchnię, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość mebli. Oprócz walorów estetycznych muszą mieć dodatkowe właściwości techniczne, które pozwolą im na pełnienie swojej funkcji przez długie lata. Niezwykle popularnym rozwiązaniem stosowanym zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach jest wysoka zabudowa kuchenna. Meble sięgające aż po sam sufit świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego rozmiarów.

Idealne rozwiązanie do małej kuchni

W małych wnętrzach niezwykle cenny jest każdy centymetr, dlatego należy maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń. Niektórzy świadomie rezygnują z posiadania dużej kuchni, na rzecz większej jadalni czy salonu. Problemy z przechowywaniem rzeczy mogą jednak dotyczyć każdego z nas. Miłośnicy gotowania posiadający wiele innowacyjnych sprzętów czy garnków, zazwyczaj skarżą się na brak miejsca. Zabudowa kuchenna aż po sam sufit umożliwia rozwiązanie tego problemu. Decydując się podwieszane szafki, niemalże dwukrotnie zwiększa się przestrzeń użytkową kuchni.

Wysoka zabudowa kuchni umożliwia również utrzymanie względnego porządku. Mając do dyspozycji, tak dużo szafek z łatwością można zmieścić w nich wszystkie rzeczy. Zapobiega to powstawaniu bałaganu, ponieważ każdy element wyposażenia kuchni ma swoje miejsce. Pozwala to ograniczyć również liczbę przedmiotów znajdujących się bezpośrednio na blacie kuchennym, dzięki czemu wnętrze wygląda na schludne i dobrze zorganizowane.

Zalety wysoko zabudowanej kuchni

Kuchnia posiadająca dużo mebli zdecydowanie ma więcej zalet niż wad. Doceniania jest zwłaszcza przez miłośników porządku czy dobrego zorganizowania. Dysponując różnej wielkości szafkami, można w sprytny sposób zaaranżować kuchnię. Bardziej potrzebne elementy, takie jak używane codzienne naczynia, można ustawić gdzieś nisko w zasięgu ręki. Natomiast rzadziej używane przedmioty, takie jak roboty kuchenne, ozdobne patery czy eleganckie zastawy, mogą mieścić się wyżej.

Wysoka zabudowa umożliwia również przechowywanie elementów całkowicie niezwiązanych z kuchnią. W górnych szafkach z powodzeniem można umieścić nieużywane ubrania, sprzęty elektroniczne, zapasowe ręczniki czy wiele innych. W pozostałych wnętrzach szafki pod sufitem nie prezentują się tak dobrze, więc czasem kuchnia jest jedynym rozwiązaniem.

Wady wysokiej zabudowy

Wysoka zabudowa może wiązać się jednak z koniecznością posiadania drabiny czy schodków, aby bez większych problemów móc dosięgnąć nawet najwyższych jej elementów. Z pewności niektórzy ucieszą się z konieczności posiadania takiego elementu, bo uczynią go kolejną dekoracją, jednak dla pewnej grupy może stanowić to problem.

Takie meble, a zwłaszcza naprawdę wysoko osadzone szafki, mają utrudniony dostęp, przez co ich sprzątanie może przysporzyć wiele kłopotów. Ścieranie kurzu z ich powierzchni może zabrać dużo więcej czasu, na który nie każdy może sobie pozwolić.

W naprawdę niedużych pomieszczeniach wysoka zabudowa może również ograniczać ilość światła we wnętrzu, a nawet przyczynić się do ich optycznego zmniejszenia. Warto więc o tym pamiętać, wybierając system oświetleniowy. Konieczne może być zainstalowanie listew na dolnej powierzchni górnych szafek, co nie każdemu może się spodobać.

Niebanalny styl i design w Twojej kuchni

Decydując się na takie rozwiązanie, otrzymuje się dostęp do szerokiej gamy nowoczesnych i eleganckich mebli. W dzisiejszych czasach można dowolnie mieszać i komponować ze sobą dostępne modele. Na rynku znajdziemy naprawdę przepiękne elementy utrzymane w modnych i żywych kolorach. Bez większych problemów można też natrafić na niebanalne wzory, które odmienią każde wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.

Zabudowa kuchenna umożliwia również ukrycie za drewnianymi osłonami każdego sprzętu AGD. W szafkach można schować lodówkę, zmywarkę czy nawet okap. Dzięki temu można zachować niebanalny styl wnętrza, którego nie zaburzy obecność sprzętów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie porządek i harmonię. Schowanie przyrządów kuchennych chroni je również przed powstawaniem zanieczyszczeń.

Funkcjonalność i innowacyjne rozwiązania

Wysoka zabudowa w kuchni może kojarzyć się z brakiem komfortu użytkowania. Nic bardziej mylnego. Górne szafki montowane są na odpowiedniej wysokości, aby nie utrudniać korzystania z blatu. Zazwyczaj pozostawia się wysokość 50-60 cm wolnej przestrzeni, dlatego jest to wręcz nieodczuwalne.

Wiele osób może martwić się również o trudność z otwieraniem górnych szafek. W niektórych modelach dostępne są innowacyjne mechanizmy wspomagające otwieranie. Czasem są to podnośniki i siłowniki, za pomocą których można dowolnie ustawić kąt otwarcia. Pozwala to stworzyć system szafek otwieranych do góry, co jest znacznym ułatwieniem. Na rynku można spotkać również modele z systemem otwierania dotykowego z cichym domykiem, który z pewnością zostanie doceniony przez miłośników nowoczesnych rozwiązań.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment