- Kategoria: Remont łazienki
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
Drewno w łazience
Aranżacja łazienki w drewnie daje szeroki wachlarz różnych możliwości wykończenia wnętrza. Ten materiał jak żaden inny budzi wiele pozytywnych skojarzeń związanych z relaksem, sielskością, spokojnym trybem życia, ale także szykiem i elegancją. Ze swoją miłą fakturą i lekkością świetnie odnajduje się jako element łazienkowego wystroju. Drewno w łazience może pojawić się na podłogach, ścianach czy w postaci mebli. Łącząc sprytnie drewno w ciemnym wybarwieniu z elementami metalowymi oraz szklanymi, można zaaranżować naprawdę elegancką łazienkę w nowoczesnym stylu. Z kolei łazienka w drewnie o jasnym odcieniu z dobrze widocznymi słojami kojarzy się raczej ze stylem rustykalnym. Warto jednak najpierw zastanowić się nad plusami i minusami wykorzystania tego rodzaju materiału w łazience.
Wady i zalety łazienki w drewnie
Głównym zarzutem wobec drewnianych elementów stosowanych w łazience jest możliwość ich zamoknięcia, a w konsekwencji szybkiego zniszczenia. Dlatego właśnie drewno w łazience powinno być dobrze zaimpregnowane. Najlepiej sprawdzi się w tym celu olej do drewna, który wzmocni jego strukturę, uodporni na działanie wilgoci, a także nada dekoracyjnych właściwości. Odpowiednia impregnacja sprawia, że drewno w łazience wcale nie musi być gorsze czy mniej trwałe niż tradycyjne płytki ceramiczne lub kamienne. Drewno w łazience oznacza, że będzie trzeba poświęcić więcej czasu na jego okresową pielęgnację i odnowienie efektu. W zamian jednak uzyskiwane jest klimatyczne wnętrze, które może się pochwalić bardzo estetycznym rysem. Drewno jest cieplejsze w dotyku od płytek oraz wytwarza w łazience przytulną atmosferę.
Na jakie drewno się zdecydować?
Do aranżacji łazienki w drewnie należy stawiać na twarde gatunki. Dobrym wyborem jest drewno egzotyczne. Cechuje się wyższą wytrzymałością niż krajowe odmiany. W związku z tym chcąc zaprojektować łazienkę w drewnie na lata, warto zdecydować się właśnie na nie, choć trzeba pamiętać, że merbau, cedr, iroko czy inne gatunki egzotyczne wiążą się z wyższymi kosztami zakupu. Polskie drewno będzie na pewno tańsze. Z rodzimych odmian do łazienki sprawdzą się dąb, buk oraz modrzew, gdyż są odpowiednio wytrzymałe, by przetrwać codzienną eksploatację.
Panele w łazience powinny być wykonane z litego drewna, ponieważ płyty warstwowe łatwiej ulegają odkształceniom w trudnych wilgotnych warunkach. Warto także stosować jak największe modele paneli, ponieważ to właśnie złącza są najbardziej narażone na niekorzystne działanie wody i pary.
Drewno na podłodze czy także na ścianach?
Podłoga w łazience może być wykonana w całości z drewna, ale oczywiście wcale nie musi. Ciekawie będzie prezentować się również w połączeniu z kamieniem czy nawet płytkami. Miejsca, które mają częsty kontakt z wodą, na przykład otoczenie wanny, mogą być wyłożone właśnie tymi materiałami, a reszta wykończona drewnem. Warto je zastosować na przykład w okolicach umywalki, gdzie będzie ono bardzo przyjemnym i ciepłym rozwiązaniem.
Użycie drewna na ścianach może być odpowiednim dopełnieniem całej aranżacji. Inspirując się stylem kolonialnym można postawić na boazerię z litego drewna fornirowanego. Wraz z dużą liczbą roślin, odpowiednimi kamiennymi dodatkami i meblami o starodawnym charakterze taka łazienka może prezentować się niczym tajemniczy świat luksusu.
Łazienki w drewnie to wciąż nowatorskie rozwiązanie, jeśli jednak szuka się czegoś innego niż tradycyjne ceramiczne kafle, to dobrze poeksperymentować z drewnem, najlepiej w jego egzotycznej wersji. Stąpanie po miłym w dotyku iroko czy doussie i relaksowanie się w łazience z drewnianymi dekoracjami to zupełnie inne doświadczenie.
Wpis przygotowany wspólnie z redakcją serwisu Fixly.pl.
Komentarze