Kładzenie kafelek w łazience - Jak zrobić to dobrze?

Łazienka to ulubione pomieszczenie każdego miłośnika relaksu i dobrego wypoczynku. W dzisiejszych czasach służy nie tylko do dbania o własną higienę. Jest również miejscem, w którym spędza się czas na odpoczynku po pracy. Długie kąpiele z bąbelkami pomagają zapomnieć o zmartwieniach i przenieść się w zupełnie inny świat, dlatego tak ważny jest wygląd łazienki. Aby zapewnić maksymalny komfort i wygodę użytkowania, musi być ona zarówno stylowa, jak i funkcjonalna. Sprzęty czy meble łazienkowe stale narażone są na kontakt z wodą i wilgocią, dlatego wybierając wyposażenie własnego wnętrza, należy szukać modeli na nie odpornych. Bardzo ważny jest również wybór odpowiednich kafelków łazienkowych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o ich układaniu, to zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wybór odpowiednich materiałów

Decydując się na samodzielną aranżację łazienki, trzeba liczyć się z ogromem bardzo ważnych i odpowiedzialnych decyzji do podjęcia. Pierwszą z nich jest wybór płytek łazienkowych. W dzisiejszych czasach sklepy oferują niezliczoną ilość kafelków, z których można dowolnie wybierać elementy wyposażenia własnej łazienki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich jakość. Należy upewnić się, czy są one odporne na działanie wody i wilgoci. Warto również zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności i grubość – to niezwykle ważne parametry, które pomogą ocenić wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Aby dobrze ułożyć kafelki w łazience, należy również mieć odpowiedni klej czy fugi. Dzięki nim można dobrze zabezpieczyć kompozycję przed działaniem wody. Można zakupić je w przeznaczonych do tego sklepach przy okazji zakupu płytek. Warto doradzić się profesjonalnego sprzedawcy, który zna się na właściwościach takich preparatów.

Od czego zacząć

Chcąc samodzielnie ułożyć kafelki w łazience, należy przede wszystkim ustalić plan działania. Warto dobrze przemyśleć i rozplanować układ płytek na ścianie, aby bez problemów móc kupić ich odpowiednią liczbę. W dzisiejszych czasach sklepy internetowe mają specjalne kolekcje, za pomocą których można szybko i łatwo zaaranżować własną łazienkę. Należy zdecydować, czy chce się położyć płytki tylko na podłodze, czy może na ścianach również. Niektórzy układają je tylko do połowy, aby uzyskać określony efekt aranżacyjny.

Remontując mieszkanie, należy najpierw skuć stare kafelki. Można zrobić to za pomocą pneumatycznej młotowiertarki z funkcją kucia, która jest profesjonalnym sprzętem i mało kto ma go na co dzień. Częściej używa się w tym celu młotka i stalowego przebijaka, za pomocą których można ściągnąć stare płytki. Trwa to znacznie dłużej i wymaga dużo większego wysiłku, ale zapewne każdy początkujący budowlaniec może pozwolić sobie na ich zakup.

Przygotowanie ścian

Kiedy stare kafelki zostały już skute, należy przystąpić do przygotowania ścian przed położeniem nowych. Jest to niezwykle ważny etap, warunkujący dobrą przyczepność płytek, która wpływa na ich późniejszy stan i zachowanie. Chcąc mieć łazienkę na lata, należy się do tego przygotować. Kluczowe jest posiadanie odpowiednich sprzętów i materiałów, które należy wcześniej przygotować. Warto przed przystąpieniem do pracy, upewnić się, że są one w pobliżu. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie stanu podłoża. Wszelkie odstające elementy należy usunąć, aby zapewnić sobie maksymalny komfort pracy. Musi być ono czyste i suche, więc warto oczyścić je z kurzu i pozwolić, aby dobrze wyschło – wtedy można położyć podkład.

Popularne ściany kartonowo-gipsowe pokrywa się specjalnym podkładem do podłoża gipsowego, a ceglany mur podkładem penetrującym. W przypadku ubytków w ścianie należy uzupełnić je za pomocą zaprawy wyrównującej. Zdarza się, że są one bardzo duże, należy wtedy wykonać wylewkę samopoziomującą, dzięki której osiągnie się efekt idealnie prostej ściany. Nie wolno tego lekceważyć – nierówne powierzchnie prowadzą do krzywego ułożenia kafelków, które mogą przez to pękać. Należy pamiętać również o ponownym zagruntowaniu i osuszeniu powierzchni.

Kładzenie kafelek w łazience

Sam proces kładzenia kafelek należy rozpocząć od przygotowania zaprawy klejowej. Należy wymieszać jej odpowiednią ilość za pomocą mieszadła wolnoobrotowego. Istnieją dwa sposoby nanoszenia kleju na ścianę. Pierwszy polega na rozprowadzaniu go na ścianie oraz płytce za pomocą pacy grzebieniowej, którą dociska się do ściany. Drugi polega na kładzeniu kleju tylko na ścianie oraz poziomowaniu płytki za pomocą poziomicy. Warto wcześniej zobaczyć filmy instruktażowe w internecie, jak dokładnie to wygląda. Pozwoli to na lepsze wyobrażenie sobie tego procesu.

Układanie płytek powinno rozpocząć się od miejsc najbardziej eksponowanych, które rzucają się w oczy. Dochodząc do miejsc przeznaczonych na gniazda czy rury, należy używać otwornicy, która umożliwia wykonanie precyzyjnych i dokładnych otworów o dużych średnicach. Warto również wyposażyć się w odpowiednie sprzęty szlifujące oraz przycinarki, za pomocą których można idealnie dopasować wielkość płytek.

Układając kafelki na wysokości prysznica i umywalki należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad. Są to miejsca szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci, dlatego płytki należy kłaść z należytą uwagą. Układanie płytek powinno zaczynać się od ich górnych krawędzi, aby dobrze zabezpieczyć całą ścianę.

Fugowanie

Ostatnim, bardzo ważnym etapem układania płytek jest ich fugowanie. Należy poczekać, aż płytki dobrze wyschną, aby móc przystąpić do działania. Pierwszym krokiem jest usunięcie resztek kleju ze spoin i ocenienie nasiąkliwości krawędzi płytek. Następnie trzeba bardzo dokładnie przygotować fugę, biorąc pod uwagę instrukcje podane przez producenta, i pilnować odpowiedniego stosunku zaprawy do wody. Do nakładania idealnie sprawdza się specjalna paca, za pomocą której pokrywa się mieszanką do spoinowania konkretne odcinki i bardzo dokładnie wciera. Po dokładnym wyschnięciu należy zmyć jej nadmiar za pomocą wody i delikatnej gąbki. Warto pamiętać również, aby używać jednego rodzaju fugi, aby zachować spójny kolor w całej łazience.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment