Rozwiązania dla niepełnosprawnych

Współcześnie osoby z niepełnosprawnością mają coraz więcej udogodnień pozwalających na w miarę samodzielne i komfortowe życie. Dotyczy to bardzo wielu dziedzin, także tych podstawowych, jak utrzymanie higieny osobistej. W miejscach publicznych coraz częściej pojawiają się łazienki przystosowane dla osób poruszających się na wózkach. Dzięki temu mogą skorzystać z toalety czy łazienki bez konieczności proszenia o pomoc. Mając w rodzinie osoby niepełnosprawne, warto, aby już na etapie planowania łazienki lub ubikacji brać pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Sprzęty przystosowane do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami mogą być swobodnie wykorzystywane także przez osoby w pełni sprawne, co nie zawsze w odwrotnym kierunku działa. Warto też pamiętać, że wraz z wiekiem zmniejsza się sprawność fizyczna więc projektując łazienkę na lata dobrze jest wziąć pod uwagę fakt, że wcześniej czy później będą korzystać z niej osoby starsze.

Łazienka bez barier

Dbanie o czystość ciała i włosów to jedna z potrzeb każdego człowieka, poza okresem dzieciństwa większość z nas chce to robić samodzielnie. Niestety, osoby niepełnosprawne często mimo najlepszych chęci muszą korzystać z pomocy podczas kąpieli, mycia włosów czy korzystania z toalety. Wiele osób z dysfunkcjami jest na tyle sprawnych, że dadzą sobie radę samodzielnie, pod warunkiem, że zapewnimy im ku temu warunki. Odpowiednio rozplanowana łazienka i dobrze dobrane sprzęty to podstawa do zapewnienia samodzielności w łazience. Po pierwsze, warto pamiętać o tym, aby w łazience czy toalecie było wystarczająco dużo miejsca, aby móc na przykład wygodnie manewrować wózkiem inwalidzkim. Optymalna wielkość pola manewrowego dla wózka wynosi 150 x 150 cm. Należy zadbać o to, aby był wygodny dostęp do umywalki, sedesu czy bidetu. Nie można więc ustawiać zbyt wielu mebli czy dodatkowych koszy na pranie itp. Dobrze też zrezygnować z dywaników przy toalecie czy wannie, ten ozdobny detal może zablokować koła wózka lub stworzyć niebezpieczeństwo potknięcia się i upadku. W związku z koniecznością ułatwienia dostania się do łazienki czy toalety należy zrezygnować z progów w tych pomieszczeniach i zamontować drzwi o szerokości nie mniejszej niż 90 cm, z klamką zamontowaną na dogodnej wysokości.

Wanna czy prysznic?

Musimy wybierać między wygodą i funkcjonalnością. Niewątpliwie wanna pozwala na długotrwały relaks, ale niestety, w przypadku osób niepełnosprawnych nie mających asysty jest to rozwiązanie trudne, jak i niebezpieczne. Samodzielne osoby niepełnosprawne zdecydowanie wolą prysznic. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie tu kabina typu walk in wielkości nie mniejszej niż 100 x 100 cm. Wybierając drzwi prysznicowe warto zdecydować się na takie, które można szeroko rozsunąć lub zamiast drzwi zastosować zasłonkę prysznicową. Rezygnacja z brodzika lub wybranie możliwie najniższego brodzika typu super slim pozwoli na wygodne wjechanie wózkiem pod prysznic. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w strefie prysznicowej należy zainstalować wygodne poręcze umożliwiające przemieszczenie się z wózka na siedzisko pod prysznicem lub pozwalające na wygodne przytrzymanie się podczas stania pod natryskiem. Osoby starsze i niepełnosprawne będą czuły się bezpieczniej siedząc, podczas korzystania z prysznica. Specjalnie dla nich można zamontować siedzisko na ścianie, składane gdy się z niego nie korzysta, można też wstawić specjalne krzesełko. Meble przeznaczone pod prysznic wykonane są z trwałych materiałów o ażurowej powierzchni. Można wybrać krzesełko z podłokietnikami lub bez.

W przypadku, gdy w łazience jest wanna, a nie ma możliwości wygospodarowania strefy prysznicowej, dobrym rozwiązaniem są siedziska montowane na wannie. Siedząc na nich można wygodnie korzystać z prysznica. Jedynym wymogiem będzie zainstalowanie siedziska w pobliżu baterii prysznicowej. Urządzając strefę kąpielową należy zadbać o to, aby zminimalizować możliwość poślizgnięcia. Pod prysznicem sprawdzą się więc doskonale ryflowane powierzchnie oraz gumowe maty kładzione na dnie wanny lub pod prysznicem.

Wygoda w toalecie

Urządzenia podwieszane, zamiast standardowych stojących bidetów i toalet, to doskonały pomysł na ułatwienie korzystania z toalety osobom z niepełnosprawnością. Dzięki umieszczeniu na odpowiedniej wysokości, będą mogły samodzielnie podjechać lub podejść w odpowiednie miejsce i zadbać o higienę miejsc intymnych. Jeżeli nie ma możliwości montażu miski na odpowiedniej wysokości, to warto zaopatrzyć się w wygodne nakładki sedesowe podwyższające klasyczne miski. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają umieszczone obok poręcze stałe lub uchylne. Warto też rozważyć montaż specjalnej miski toaletowej przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych. Specjalne miski toaletowe z otwartą przednią częścią pojawiają się coraz częściej w asortymencie produktów sanitarnych. Instalując miskę toaletową oraz bidet należy odsunąć je od ściany na odległość nie mniejszą niż 70 cm, to zapewni możliwość wygodnego ustawienia wózka inwalidzkiego. W ten sposób osoba niepełnosprawna będzie mogła komfortowo korzystać z toalety bez krępującej konieczności proszenia o pomoc. Identyczne wymagania pojawiają się, jeśli chodzi o instalację bidetu. Zainstalowany na stelażu podtynkowym bidet pozwoli na wygodne umycie części intymnych lub stóp. Jest to na pewno wygodniejsze niż korzystanie z węża prysznicowego.

Wygodne umywalki i baterie łazienkowe

Umycie rąk to jedna z podstawowych czynności higienicznych wykonywanych wielokrotnie każdego dnia. W związku z tym aranżując łazienkę dla osób niepełnosprawnych lub starszych warto wziąć pod uwagę ich wygodę i bezpieczeństwo. Pierwszym elementem jest dobór odpowiedniej umywalki. Niektóre firmy produkujące ceramikę łazienkową mają w swoim asortymencie umywalki o specjalnie wyprofilowanym froncie umożliwiającym wygodne podjechanie wózkiem inwalidzkim i umycie rąk bez konieczności wstawania. Dodatkowo płaska powierzchnia pozwala na wygodne oparcie łokci, co zapewnia dodatkową stabilizację. Optymalna wysokość, na której należy zamontować umywalkę wynosi 80cm. Bezpieczeństwo osobom niepełnosprawnym poruszającym się samodzielnie zapewnią uchwyty i barierki montowane w bezpośrednim pobliżu umywalek. Lepiej sprawdzają się umywalki wiszące, bez postumentów, zapewniają one odpowiednią przestrzeń na nogi. Drugim elementem ułatwiającym korzystanie z łazienki są odpowiednio dobrane baterie łazienkowe. Dla osób ze zmniejszoną przez wiek lub chorobę sprawnością manualną stworzono baterie o wygodnie przedłużonych uchwytach i przedłużonych wylewkach. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych sprawdzą się także baterie bezdotykowe, uruchamiające się automatycznie z wykorzystaniem fotokomórki. Dobrym rozwiązaniem mogą też być tzw baterie lekarskie, w których strumień i temperaturę wody można regulować nawet przy użyciu łokcia.

W łazience nie można zapomnieć o drobiazgach ułatwiających dbanie o siebie, takich jak lustra łazienkowe. Zawieszone na odpowiedniej wysokości lustra uchylne umożliwią wygodne uczesanie się lub wykonanie makijażu.

Urządzanie łazienki dla osoby z niepełnosprawnością współcześnie nie jest niczym trudnym. Większość produktów niezbędnych do jej wyposażenia można kupić w sklepach z wyposażeniem łazienkowym, zarówno stacjonarnie, jak i online.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment