Rodzaje brodzików

Podstawą wyposażenia łazienki jest ceramika łazienkowa, w której skład wchodzi między innymi umywalka, miska WC, wanna oraz zestaw prysznicowy. Decydując się na kabinę prysznicową mamy do wyboru prysznic z brodzikiem lub bez brodzika. Brodziki prysznicowe dzielimy nie tylko ze względu na materiał, ale także na kształt, wymiary czy kolor.

Brodziki prostokątne

Brodziki prostokątne dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Dłuższy bok brodzika może mieć od 100 do 180 cm, natomiast krótszy bok od 70 do 90 cm. Mamy do wyboru także modele o różnej wysokości – od 2,6 do 11 cm. Na rynku dostępne są także brodziki przeznaczone do montażu na równi z posadzką lub wbudowane w podłogę. Wybór zależy od tego, jakie mamy oczekiwania względem brodzika prysznicowego i wnętrza łazienki. Brodzik prostokątny zapewni nam większą przestrzeń, a co za tym idzie również większą swobodę ruchu podczas kąpieli. Z pewnością brodzik prostokątny to połączenie nowoczesnego designu z prostą, minimalistyczną formą, pasującą zarówno do wnętrz industrialnych, jak i tradycyjnych. Strefa łazienki jest to pewnego rodzaju połączenie, w którym chcemy zachować wysoki design, ale i funkcjonalność, dlatego ten wariant sprzętowy w 100% spełni nasze oczekiwania.

Przy wyborze brodzika prostokątnego warto zwrócić uwagę na usytuowanie odpływu. Jeśli chcemy, aby brodzik był umieszczony nisko, należy sprawdzić, jakie jest ułożenie rury syfonowej do kanalizacji. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż źle dobrany syfon do brodzika i złe umiejscowienie powodują wolniejsze spływanie wody z brodzika, w wyniku czego szybciej dochodzi do różnego rodzaju awarii, które mogą generować znaczne koszty związane z naprawą usterki i wzywaniem fachowca.

Brodziki głębokie – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Standardowe brodziki głębokie do kabin prysznicowych mają głębokość od 5 do 11 cm. Wartość ta mierzona jest od dna brodzika do jego górnej krawędzi. Głęboki brodzik to praktyczne rozwiązanie skierowane do osób, które nie mają możliwości zamontować niższego brodzika ze względu na małą łazienkę. Pamiętać należy również o fakcie, iż wyższy brodzik to rozwiązanie wielofunkcyjne, które może spełniać dodatkowe funkcje – możemy w nim wykąpać dziecko, namoczyć pranie lub umyć zabawki naszego malucha. Niektóre brodziki głębokie zostały wyposażone w fabrycznie uformowane siedzisko, które może posłużyć jako pojemna półka, ale też jest idealną opcją dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Jednak wejście do wysokiego brodzika lub wyjście z niego dla osoby starszej lub osoby z ograniczeniami ruchowymi nie będzie komfortowe, dlatego ten aspekt również warto wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model.

Wysoka, plastikowa obudowa nie zawsze estetycznie prezentuje się w łazience – w nowoczesnych wnętrzach zdecydowanie lepiej sprawdzi się płaski brodzik. Jeśli jednak zdecydujemy się na głęboką wersję, warto wybierać modele ze styropianową podstawą, którą można wykończyć dowolnie wybranymi płytkami ceramicznymi. Łazienka nabiera wtedy estetycznego i bardzo nowoczesnego wyglądu.

Brodziki płytkie – nowoczesność i wygoda

Osoby, które kochają minimalistyczne rozwiązania w swojej łazience, powinny zwrócić uwagę na brodziki płytkie, które są zrównane z powierzchnią lub delikatnie wystają ponad poziom podłogi. Wygląda to bardzo atrakcyjnie i nowocześnie, ale o brodziku płytkim należy pomyśleć już na etapie projektowania łazienki – dzięki temu unikniemy kosztownych remontów, które często wiążą się z wprowadzaniem większych lub mniejszych zmian w instalacji kanalizacyjnej.

Płytkie brodziki mają zazwyczaj od 3 do 3,5 cm wysokości, ale zdarzają się też modele wpuszczane w podłogę, które wystają ponad jej poziom o 1-2 cm. Płytkie brodziki w łazience nie tylko prezentują się znacznie bardziej nowocześnie, ale również powiększają optycznie przestrzeń w łazience, dzięki czemu rewelacyjnie nadają się do niewielkich pomieszczeń, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Dodatkowo są uniwersalne, co oznacza, że rewelacyjnie sprawdzą się również w całkiem sporym wnętrzu – warto wtedy wybrać nieco większy model, który nie zaburzy proporcji łazienki i jednocześnie zagwarantuje nam maksymalny komfort podczas codziennej kąpieli. Wejście i wyjście z kabiny, w której zamontowany jest brodzik płytki, dla nikogo nie będzie problemem – osoby starsze czy niepełnosprawne poczują prawdziwy komfort i samodzielność, podobnie zresztą jak dzieci.

Nowoczesne wzornictwo czy odważny kolor

Znani producenci armatury i ceramiki łazienkowej coraz częściej oferują nam również produkty inspirowane najnowszymi trendami, które bardzo często wyglądają jak swoiste dzieła sztuki użytkowej. Podobnie jest z brodzikami, które dostępne są w wielu różnych wersjach stylistycznych – na rynku możesz spotkać już nie tylko klasyczne brodziki prostokątne czy kwadratowe, ale również półokrągłe, przeznaczone do montażu narożnego.

Coraz częściej projektanci armatury odchodzą również od uniwersalnej bieli na rzecz innych, bardziej odważnych kolorów – i tak na przykład modele w odcieniach szarości świetnie będą pasować do wnętrz w stylu industrialnym i loftowym, brodziki w kolorze czarnym zaś doskonale sprawdzą się jako stylowy dodatek do eleganckich i bardziej ekstrawaganckich pomieszczeń. Nowością i jednocześnie hitem ostatnich kilku sezonów stały się brodziki imitujące naturalny kamień bądź cement – tego typu rozwiązania warto jednak dobrze przemyśleć, ponieważ przeznaczone są do łazienek o spójnej, nowoczesnej stylistyce.

Brodziki prysznicowe różnią się między sobą również materiałem, z którego zostały wykonane. Choć większość z nich powstała z wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia akrylu sanitarnego, to coraz częściej można również spotkać modele:

  • Stalowe – pokryte specjalną emalią odporną na uderzenia i ścieranie, często również wyposażone w dodatkową powłokę antypoślizgową.
  • Ceramiczne – bardziej stabilne i wytrzymałe niż brodziki akrylowe. Do ich montażu nie potrzebny jest stelaż, ponieważ przytwierdzane są bezpośrednio do podłoża.
  • Mineralne – eleganckie i przyjemne w dotyku, doskonale tłumią uderzenia wody i kumulują ciepło. Ich słabą stroną jest wysoka cena – należy również pamiętać o częstym polerowaniu i cyklicznej impregnacji.
  • Konglomeratowe – wykonane z marmuru, tworzyw sztucznych i żywicy. Niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia – na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie i grzyby. Minusem jest wysoka cena.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment