Łazienka w stylu spa? To możliwe nawet w Twoim domu

Słowo spa wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza Sanus Per Aquam, czyli zdrowie dzięki wodzie. Termin ten oznacza więc korzystanie z takich dobrodziejstw wody, jak kąpiele kosmetyczne, masaże, hydromasaże, bicze szkockie, sauny, baseny i wiele innych atrakcji dla ciała. Wizyta w gabinecie spa to nie tylko niebywały relaks dla naszego ciała, ale również szereg zabiegów, które odprężają, odmładzają oraz wpływają na naszą skórę prozdrowotnie. Czy jednak, aby poczuć się tak wyjątkowo, zawsze musimy odwiedzić takie miejsce? Czyż nie byłoby fajnie, gdybyśmy mieli takie choćby małe spa w swoim własnym domu?

Łazienka w stylu spa – od czego zacząć

Każdy z nas jest inny, a tym samym coś innego nas relaksuje. Dla jednych relaksujące okażą się bicze wodne, dla innych ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi. W momencie, gdy chcemy zaaranżować naszą łazienkę na spa, zastanówmy się nad własnymi preferencjami. Ułatwi to znacznie dobór odpowiednich elementów wyposażenia. Jeżeli nie wiemy, jak uzupełnić łazienkę w dodatki, wybierzmy się do jednego z profesjonalnych spa i podpatrzmy, co sprawia, że mają tak niezwykły klimat. Oprócz samej zasady funkcjonowania ważna jest również aranżacja. Kolor płytek, dywanik, kształt umywalki – to wszystko sprawia, że łazienka zamienia się w oazę relaksu i domowego spa.

Rozplanowanie pomieszczenia

Warto zrobić to dobrze. Jeżeli dysponujemy dużą łazienką, można „podzielić” ją na dwa sektory, z których jeden będzie pełnił funkcję odprężających kąpieli, drugi będzie do pozostałych zadań. Nie trzeba stawiać ścian czy parawanów. Można posłużyć się wracającymi do łask w ostatnim czasie luksferami lub też samym umiejscowieniem elementów wyposażenia wydzielić te dwie strefy. Dobrze zaplanowane pomieszczenie to gwarancja harmonii w naszym prywatnym gabinecie odnowy biologicznej i relaksu.

Z małą łazienką będzie więcej zachodu, choćby z uwagi na fakt, że trudno będzie w niej wydzielić wspomniane strefy. Warto jednak dokładnie przemyśleć sposób umiejscowienia poszczególnych elementów wyposażenia, aby potem tworzyły spójną całość i dawały efekt osobistego, choć małego spa. W takiej miniłazience dobrze zastanowić się nad odpowiednią ilością szafek, aby pomieścić ich jak najwięcej, ale też aby nie przesadzić z „meblowaniem”.

Wyposażenie

Zacznijmy od tego, że każdy element wyposażenia naszej łazienki tworzonej w stylu spa powinien być dokładnie przemyślany. Tutaj nie mam miejsca na łączenie różnych stylów czy kolorów. Łazienka powinna zatem zostać wykończona w jednej, stonowanej kolorystyce, a armatura czy ceramika dobierana bardzo dokładnie, najlepiej u tego samego producenta. Unikniemy w ten sposób różnić w barwach i kształtach. Dobierając produkty, pamiętajmy, że już w momencie przekroczenia progu spa nasze zmysły wyłączają się, oczekując na relaks. Dlatego też łazienka powinna spełniać podobną funkcję. Zbyt intensywne kolory czy źle dobrane kształty mogą zaburzyć ten stan. Dobierając wyposażenie, zastanówmy się nad wanną z hydromasażem lub prysznicem z różnymi opcjami natrysku.

Wanna, o ile mamy taką możliwość, może być wolnostojąca. Już samym swym wyglądem sprawi, że poczujemy się, jakbyśmy wchodzili do prawdziwego gabinetu.

Elementem wyposażenia łazienki jest również oświetlenie. Zadbajmy o to, aby oprócz światła głównego oraz przy lustrze, które z pewnością będzie intensywne, znalazły się w naszej łazience kinkiety lub halogeny. Zadbają one o to, aby stworzyć odpowiedni klimat w naszym osobistym spa. Zapalenie niewielkiej ilości światła, dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze bardziej dopełni niepowtarzalne chwile, np. podczas gorącej kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych.

Dodatki

W tym przypadku należy również kierować się zasadą „minimalizm przede wszystkim”. Spa to gabinet, gdzie wszystko ma swoje dobrze przemyślane miejsce, gdzie panuje ład i harmonia. Różnokolorowe kosmetyki porozstawiane wszędzie z pewnością nie stworzą tego klimatu. Zadbajmy więc o to, aby były schowane. Jeżeli już jednak muszą być na zewnątrz z powodu braku miejsca, niech ich opakowania będą jak najbardziej zbliżone kolorystycznie do siebie, a nawet, o ile to możliwe, do całego wystroju naszej łazienki.

Fajnym akcentem, który nada łazience miano spa, będzie również miękki dywanik w pastelowym kolorze. Połóżmy go obok wanny lub umywalki. Oprócz tego miękkie, np. beżowe, białe czy écru ręczniki ładnie ułożone lub zwinięte w rolkę i położone w jednym miejscu również wprowadzą zamierzony efekt. Warto również pomyśleć o kwiatku, choćby jednym, który przełamie jasność naszego domowego spa, a jednocześnie wniesie do niej naturalną świeżość.

Tak naprawdę urządzenie łazienki w stylu spa nie wymaga wielkich umiejętności. Wystarczy zainspirować się gotowymi propozycjami, podpatrzeć, jak wygląda prawdziwe spa i voila – mamy to! Drobne dodatki, kwiaty, odpowiednie ułożenie ręczników – i nasza łazienka nabiera zupełnie inny wymiar.

Jeżeli chcemy, aby „stara” łazienka zamieniła się w domowe spa, warto pomyśleć o przemalowaniu płytek przeznaczoną do tego farbą, wymianie armatury i wspomnianych dodatkach. Zamiast firan warto pomyśleć o roletach, np. dzień-noc, lub pozostawić „puste” okno (o ile nie zaburzy to naszej prywatności w łazience).

Zarówno w nowej, jak i odnawianej łazience świetnie sprawdzą się świeczki zapachowe. Można takie kupić w każdym markecie. Do wyboru mamy różne kolory wosku i różne zapachy. Będą wspaniale się komponować z pozostałym wyposażeniem oraz dopełniać nastrojowości.

W każdym jednak przypadku, czy to urządzaniu nowej, czy renowacji starej łazienki, należy pamiętać, że spa to przemyślana harmonia, pastelowe kolory, porządek i odpowiednie, nastrojowe oświetlenie, a także z rozmysłem dobrane dodatki.

Kiedy zadbamy o to wszystko, pokuśmy się jeszcze o nastrojową muzykę, zapalmy postawione świece i zabierzmy ze sobą kieliszek dobrego wina. Zakomunikujmy rodzinie, że łazienka jest nasza przez najbliższe dwie godziny. W ten sposób zapewnimy sobie niezmącony spokój i pełnię korzystania z relaksu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment