Jak stylowo zaprojektować łazienkę?

Każda łazienka, niezależnie od rozmiarów, to w aranżacji spore wyzwanie, które wymaga wcześniejszego zaplanowania. W jaki sposób urządzić niewielką, a w jaki dużą łazienkę? Co musimy wiedzieć, zanim rozpoczniemy prace remontowe? W jaki sposób rozplanować ustawienie sprzętów i armatury, tak by była ona komfortowa i funkcjonalna? Oto kilka porad, które pomogą odpowiednio zaplanować i zaaranżować łazienkę, szczególnie tę o niewielkim metrażu.

Po pierwsze – korzystaj z programów do projektowania łazienki

Bardzo często zdarza się, że już na samym początku mamy określoną wizję naszej przyszłej łazienki – nie zawsze jednak udaje się ją zrealizować, a efekt w wielu przypadkach może nas rozczarować. Świetnym rozwiązaniem, które umożliwia wizualizację wnętrza na początkowym etapie planowania, jest wykonanie wstępnego modelu pomieszczenia w formie wizualizacji komputerowej. Opcji jest wiele – jedną z nich jest darmowy program w wersji online, który nie wymaga instalacji na dysku komputera, taki jak 3D Bathroom Planner. Znacznie więcej możliwości daje jednak oprogramowanie przeznaczone do instalacji na komputerze, które umożliwia nam pracę w trybie offline, czyli wtedy kiedy jesteśmy poza zasięgiem sieci internetowej.

Warto wybierać programy posiadające bibliotekę opartą o kolekcje znanych producentów lub takie, które umożliwiają jej import z serwera – daje nam to znacznie więcej możliwości i pozwala zapoznać się z modelami armatury i ceramiki, którą w późniejszym etapie będziemy wybierać. Przykładem programu dającego w tej materii maksimum możliwości jest darmowy Power NET+.

Po drugie – pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości

O ile w dużej łazience zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami nie stanowi większego problemu, to kłopotliwe może okazać się urządzanie małego pomieszczenia. Aranżując niewielką łazienkę, należy więc skupić się przede wszystkim na poprawie jej funkcjonalności. Jednym z rozwiązań, które nie zawsze udaje się przeprowadzić, jest przesunięcie jednej ze ścian kosztem sąsiedniego pomieszczenia – nawet kilkanaście centymetrów robi wielką różnicę. Pomieszczenie o wymiarach 6-8 m² jest w stanie pomieścić wannę, dużą umywalkę, miskę ustępową oraz pralkę.

W przypadku gdy przesunięcie jednej ze ścian nie wchodzi w rachubę, warto pomyśleć o dopasowaniu wyposażenia do wielkości pomieszczenia oraz zakupie sprzętów wielofunkcyjnych, takich jak miska WC z bidetem czy wanna wyposażona w parawan prysznicowy. Świetnym rozwiązaniem będzie również wybór prysznica z odpływem liniowym, który pozbawiony brodzika zajmuje znacznie mniej miejsca w łazience. Producenci ceramiki łazienkowej, spełniając oczekiwania klientów, oferują bardzo często specjalne serie produktów przeznaczone do małych łazienek – dla przykładu najmniejsza, podwieszana miska WC ma 36 cm szerokości i tylko 48 cm długości. Rezygnując więc ze standardowego kompaktu, zyskujemy kilka cennych centymetrów.

Po trzecie – postaw na jednolite elementy wykończenia

Nawet na etapie wykańczania wnętrza możesz mieć wpływ na to, by wyglądało ono na jeszcze bardziej ustawne i przestronne. Oto elementy, które optycznie powiększą łazienkę:

  • iluzorycznie większą przestrzeń zapewnią duże płytki ceramiczne, najlepiej pozbawione wzorów
  • błyszczące materiały, takie jak szkło, meble na wysoki połysk czy chromowana armatura doskonale odbijają światło, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze
  • delikatne, chłodne kolory sprawiają, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzenności – warto wybierać więc płytki w odcieniach bieli, szarości, błękitu, seledynu, pudrowego różu oraz bladego fioletu
  • odpowiednio zaprojektowane oświetlenie sprawi, że niewielkie pomieszczenie stanie się bardziej jasne i przestronne
  • kabina prysznicowa lub parawan nawannowy wykonany z gładkiego, przezroczystego szkła idealnie sprawdzą się w małym pomieszczeniu, ponieważ nie zaburzą jego proporcji i nie stworzą odrębnych stref w łazience
  • ogromne znaczenie ma również odpowiedni układ płytek – prostokątne płytki ułożone poziomo optycznie poszerzą i powiększą łazienkę
  • ciekawym rozwiązaniem może być również odpowiednio dobrana fototapeta, która doda głębi niewielkiemu wnętrzu.

Po czwarte – zadbaj o odpowiedni dobór sprzętów i ceramiki

Pierwszym dylematem, przed którym stajemy, wybierając sprzęty do łazienki, jest wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową – o ile w dużej łazience możesz mieć je obydwie, to w niewielkim wnętrzu warto dokładniej przemyśleć, która z nich sprawdzi się lepiej. Doskonałym kompromisem może być wanna z zamontowanym parawanem, która umożliwia zarówno korzystanie z prysznica, jak i kąpiele w wannie. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach użytkowanych przez rodziny z dziećmi – w wannie, nawet niewielkiej, możesz namoczyć pranie, wykąpać niesfornego malucha, uprać pościel, a nawet wykąpać domowego pupila.

Kolejnym problemem może być wybór pasującej ceramiki. W przypadku misek ustępowych rewelacyjnie sprawdzą się kompakty narożne oraz sedesy podwieszane. Druga opcja jest jednak znacznie wygodniejsza, ponieważ zbiornik spłuczki schowany jest w ścianie, a miskę łatwiej jest umyć. Inną kwestią jest obecność w pomieszczeniu bidetu – warto jednak pomyśleć o nim, zanim zaczniemy remont. Kompromisem może być łazienka wyposażona w sedes z funkcją bidetu, który pozwoli nam zarówno na oszczędność miejsca, jak i pieniędzy. Drugą opcją jest bidetta, czyli bateria z rączką prysznicową na elastycznym wężu – montowana podtynkowo lub do baterii umywalkowej.

Po piąte – określ styl łazienki

Jaką pragniesz mieć łazienkę? Tonacja czarno-biała czy raczej bardziej elegancka? Aby uciec od zimnych kolorów i mocnych kontrastów, można okleić ściany łazienki tapetą. Do stylowej łazienki pasują takie kolory jak: biel, écru, złoty. Wyposażenie i meble do łazienki najczęściej są stylizowane, dlatego z powodzeniem dobierzesz je pod kolor ścian. Łazienka w stylu retro lubi wanny wolnostojące, na nóżkach lub głębokie brodziki obudowana mozaiką. Niezwykle efektownie prezentuje się też umywalka wsparta na masywnej nodze, ale w końcu to jest współczesna łazienka i praktyczne względy mają dla nas znaczenie. Zatem możesz wybrać umywalkę na szafce, żeby zyskać wygodny schowek. Nad umywalką koniecznie powieś lustro w ładnej, stylowej ramie – lśniąca tafla lustra, odbijając światło, optycznie powiększy i rozjaśni pomieszczenie.

A może eko styl w łazience? Aranżacja łazienki ekologicznej nawiązuje do natury. Do takiej łazienki wybieramy stonowane kolory, czyli biel, beż, écru i piaskowy. Wszystkie wymienione barwy są stonowane i delikatne. Meble łazienkowe mogą być drewniane lub nowoczesne, lakierowane, ale w spokojnej kolorystyce. Płytki na podłogę i ściany najczęściej są matowe. Podłoga może być też drewniana. Akcesoria łazienkowe i dodatki stylem nawiązują do etnicznych wzorów – mogą być też wykonane z kamienia, wikliny lub bambusa. W takich łazienkach pojawia się też mozaika, która często jest używana do wykończenia strefy z brodzikiem lub okolic umywalki czy wanny.

Łazienka high-tech to prostota formy oraz geometryczne kształty mebli łazienkowych i akcesoriów. Kolory są zestawiane kontrastowo, najczęściej jest to biel, czerń, grafit. Na wykończenie podłogi łazienki high-tech stosowana jest żywica, beton, szkło, blacha. Łazienki w tym stylu lubią kolorowe światło np. niebieskie, zielone, a także jarzeniowe. Jeśli chcesz mieć tak urządzoną łazienkę, pamiętaj, że najbardziej odpowiednie będą dodatki szklane, chromowane, o minimalistycznej formie. Łazienka nowoczesna może być też kolorowa. Wybieramy do jej aranżacji barwy nasycone: czerwony, niebieski, turkusowy, zielony. To ostatnio dość modny trend. Urządzenia łazienkowe są nowoczesne, ceramika ma geometryczne kształty, meble mogą być kolorowe, o lakierowanych frontach. Jeśli decydujemy się na kolorową glazurę, to na podłogi do łazienki wybieramy płytki w neutralnym kolorze. Dodatki i akcesoria powinny mieć proste linie, bez ozdobników.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment