- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
Decydując się na wannę z obudową warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami. Istotną kwestią jest to, kto będzie korzystał z łazienki oraz jaką rolę w naszym życiu pełni łazienka. Dla niektórych jest to jedynie miejsce, gdzie szybko kąpiemy się i wychodzimy spełniać nasze codzienne obowiązki, a dla innych łazienka stanowi miejsce, w którym relaksuje się z kieliszkiem szampana i książką w ręku.
Zalety wanny z obudową
Producenci proponują różnego rodzaju gotowe obudowy, które dostosowane są kształtem i wymiarami pod konkretne modele wanien. Jest to idealny sposób na zakrycie mało estetycznej części łazienki. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji łączących funkcjonalność z ciekawym wzornictwem. Obudowy bardzo często są wykonane z akrylu sanitarnego lub też np. akrylu połączonego z drewnem. Obudowy akrylowe z elementami drewnianymi nadadzą przytulnego charakteru naszej łazience, nie wymagając przy tym dodatkowej konserwacji.
Kupując nowe mieszkanie nie mamy problemu z aranżacją wnętrza. Możemy do naszej łazienki wstawić dowolne meble i sprzęty. Problem pojawia się wtedy, gdy kupujemy lokal na rynku wtórnym i niezbędny jest demontaż. W przypadku wybrania wanny z obudową nie musimy się o nic martwić. Zamontowanie wanny z obudową jest proste, tak samo jak demontaż. Jeśli będziemy chcieli zmieniać lokal, z łatwością możemy naszą wannę przewieźć do nowego mieszkania i cieszyć się z kąpieli.
Gotowe systemy obudowy produkowane są zazwyczaj w uniwersalnym białym kolorze, który doskonale wkomponuje się w aranżację większości łazienek. Decydując się na gotową obudowę pamiętajmy, aby ją dobrać do konkretnego modelu wanny. Wanna jest dobrym rozwiązaniem gdy są małe dzieci, jest to dla nich świetna wieczorna zabawa. Z kolei dla dorosłych to przyjemność położyć się w wannie pełnej piany i zrelaksować po ciężkim dniu pracy.
Pamiętaj o doborze baterii
Żeby dobrze wybrać krany i użytkować je przez lata musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Warto już na etapie planowania remontu określić cechy, jakie powinna spełniać armatura, co denerwowało nas w poprzednich kranach, co się szybko popsuło albo było niefunkcjonalne. Baterie to nieodzowny element każdej łazienki. Umożliwiają swobodne korzystanie z armatury, takie jak m.in. prozaiczne branie prysznica czy mycie rąk. Największą popularnością cieszą się modele stojące.
Prawdopodobnie dlatego, że są w przystępnych cenach i łatwo je zamontować. Niezwykle proste jest też dbanie o ich czystość. Wystarczy użycie zwykłego płynu dostępnego w każdym markecie, aby wyglądała schludnie i cieszyła oko. Kolejną popularną grupą są baterie podtynkowe z racji dużej dostępności i równie prostego montażu. Instalowane są na ścianie i często przypominają zestawy prysznicowe. Jeśli chodzi o typy baterii, wiele osób wybiera te jednouchwytowe z racji łatwości zakupu i prostoty użycia. Te dwuuchwytowe to dobre rozwiązanie dla tradycjonalistów, którzy cenią sobie klasykę połączoną z elegancją.
Renomowani producenci kranów dbają o detale na każdym etapie produkcji. Do naszej wanny możemy dobrać bogato zdobioną armaturę, która sprawi, że nasza łazienka będzie wyglądała bardzo dobrze. Możemy zawsze posiłkować się pismami lub radami specjalistów od aranżacji wnętrz, którzy pomogą nam dobrać armaturę. Warto też postawić na ekologiczne rozwiązania.
Pielęgnacja wanny
W zależności od tego jaki model wanny posiadamy oraz z czego jest wykonana możemy używać różnych preparatów do jej pielęgnacji. Do czyszczenia powierzchni wanny – czy to akrylowej, czy z innego materiału – można używać żelów sanitarnych. Różnego rodzaju mleczka i proszki z mączką marmurową nadają się tylko do niektórych rodzajów emalii w wannach stalowych czy żeliwnych. Akryl może się zarysować, a wtedy jego powierzchnię trzeba naprawić. Służą do tego specjalne pasty polerskie.
Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest stosowanie wody z sodą oczyszczoną. Soda pomaga usunąć zabrudzenia, a dodatkowo nie rysuje powierzchni. Dawniej stosowano też wodę z octem, ponieważ ocet zabija bakterie. Niestety nie ma zbyt przyjemnego zapachu, przez co może zniechęcać. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jest to tanie rozwiązanie. Aby systematycznie usuwać zabrudzenia, powstałe na powierzchni wanny, warto po każdej kąpieli przetrzeć jej powłokę szmatką nasączona mydłem w płynie lub środkiem do mycia naczyń. Następnie, taką powłokę spłukujemy intensywnym strumieniem wody.
Niektórzy do polerowania wanny polecają również wodę z sokiem z cytryny. To na pewno lepsze rozwiązanie od octu, bo cytryna ma piękny, świeży i przyjemny zapach. Nie jest to na pewno tanie rozwiązanie.
Komentarze