W jaki sposób można zainstalować kabinę prysznicową?

Każdą kabinę prysznicową, także tę o wymiarach 90 na 90 centymetrów należy montować w taki sposób, jak wskazuje instrukcja. Warto krok po kroku dokonywać każdej czynności, aby nie pomylić żadnej części i być zadowolonym z efektu końcowego. Dobrym pomysłem będzie również poproszenie o pomoc drugą osobę, co sprawi, że praca przebiegnie dużo szybciej.

Prace początkowe na przykładzie kabiny narożnej półokrągłej

Na początku należy połączyć profile poziome z pionowymi, a także dolny stelaż wraz ze stelażami pionowymi. Do dwóch profili trzeba włożyć odpowiednie łączniki i przykręcić je we właściwych miejscach przy użyciu śrubokręta krzyżakowego bądź wkrętarki. Później profile pionowe wymagają wsunięcia w łączniki dolnego profilu poziomego oraz połączenia wszelkich komponentów za pomocą wkrętów. Do dwóch stelaży pionowych należy przymocować górny stelaż poziomy, ale tak, by nie włożyć go do końca. W taką gotową ramę trzeba włożyć ścianki wykonane z tworzywa sztucznego bądź szkła.

Przed włożeniem ścianek w profile ramy, konieczne jest uszczelnienie miejsca ich zetknięcia bezbarwnym silikonem sanitarnym. Następnie trzeba zablokować zaczepy i dokręcić je do ścianek początkowo na dolnym stelażu. W boczne profile należy dokładnie wcisnąć uszczelkę, a potem odciąć jej wystający fragment. Po dokonaniu montażu ścianek i uszczelek, trzeba nałożyć bezbarwny silikon sanitarny w miejsce połączenia ścianek wraz z górnym profilem poziomym, a także skręcić go z dwoma profilami pionowymi. Kolejnym krokiem jest maskowanie zaczepów przy pomocy zaślepek.

Montaż zaawansowany

Po pracach początkowych przechodzimy do naniesienia powstałej konstrukcji na zainstalowany brodzik. Musi ona precyzyjnie przylegać do ścian i brodzika. Sprawdzimy to za pomocą poziomicy przyłożonej do stelaża. Następnie należy narysować linię, która posłuży do dokładnego przymocowania bocznych profili. Konieczne jest też wyznaczenie punktów, w jakich trzeba wywiercić otwory montażowe. Do tego celu niezbędne jest zdjęcie konstrukcji z brodzika oraz wyjęcie bocznych profili montażowych. Kolejny krok to przyłożenie do ściany obrysu oraz oznaczenie punktów wiercenia otworów na kołki rozporowe.

Następnie należy wywiercić otwory w odpowiednich miejscach oraz ulokować w nich kołki rozporowe. Linia, według której mają być przymocowane boczne profile musi zostać uszczelniona za pomocą silikonu. Do ściany należy dopasować boczne profile montażowe, a gdy będą już równo ustawione, trzeba je do niej przykręcić. Znowu należy postawić całą konstrukcję kabiny i wsunąć w profile boczne przed zastosowaniem silikonu na dolnej krawędzi dolnego profilu poziomego. Odpowiednio dostosowane stelaże są już przeznaczone do skręcenia z bocznymi profilami. Natomiast na krawędzie górne oraz dolne ścianek trzeba nałożyć uszczelkę.

Prace końcowe

Po wykonaniu już wielu czynności można zamontować w kabinie drzwi. Aby tego dokonać trzeba przymocować w wyznaczonych na nich otworach odpowiednie rolki. Na początku należy zamontować rolki pozbawione przycisku zwalniającego, które mają pod spodem śruby do regulacji, jakie należy ulokować w górnej części drzwi. Natomiast rolki z przyciskiem zwalniającym trzeba przykręcić w ich dolnej części. Gdy drzwi już są gotowe do umieszczenia w kabinie, należy je ulokować od wewnętrznej strony. Tam, gdzie elementy montażowe są widoczne, trzeba założyć zaślepki. Na krawędziach, które się ze sobą łączą nakładamy uszczelki.

Do drzwi należy przymocować również uchwyty za pomocą nałożenia na ich śruby nakładek. Potem trzeba umieścić uchwyt w otworze umieszczonym na drzwiach, a następnie nałożyć na nim podkładki i nakręcić nakrętki. Ostatnim krokiem jest uszczelnienie dolnego profilu z brodzikiem przy pomocy silikonu sanitarnego. Ważne jest to, aby nałożyć go równo i w razie czego pozbyć się jego nadmiaru. Powinien schnąć minimalnie 12 godzin. Po upływie tego czasu wskazane jest, aby sprawdzić szczelność kabiny prysznicowej. Jeżeli nie widać przeciekających miejsc, jest gotowa do użycia.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment