Umywalka nablatowa - co warto wiedzieć?

Umywalki nablatowe zazwyczaj montowane są na szafce, dlatego często możemy zakupić umywalkę nablatową z szafką w komplecie. Wówczas zaoszczędzimy czas podczas doboru odpowiednich elementów zarówno jeśli chodzi o styl, jak i techniczne aspekty obejmujące montaż. Umywalki mogą być lokowane na specjalnych drewnianych blatach, komodach, stolikach czy nawet półkach z płytek lub betonu, wcześniej przygotowanych przez naszych fachowców.

Z jakiego materiału umywalkę wybrać

Poza wyborem kształtu mamy możliwość wyboru odpowiedniego materiału umywalki. Mogą być one tworzone ze szkła, konglomeratu, który jest mieszanką naturalnego kamienia z żywicą akrylową, ale wyjątkowe są umywalki z ceramiki. To prawdziwy hit na rynku. Szklane umywalki przyciągają całą gamą niebanalnych kształtów i kolorów. Mogą więc być bardzo cienkie, kolorowe, matowe, z pęcherzykami powietrza zamkniętymi w bryle albo stylizowane na metal. Umywalka szklana może być pokryta cieniutką warstwą na przykład z miedzi. Dzięki temu są designerskie i stylowe.

Umywalki wykonane z ceramiki należą do jednych z najbardziej pożądanych na rynku. Wykonuje się je z porcelany, glinki ogniotrwałej i kamionki szlachetnej. Mają wiele zalet. Są odporne na uszkodzenia i zarysowania, jednak podczas transportu musimy się z nimi obchodzic bardzo delikatnie. Kolejnym materiałem, na który warto zwrócić uwagę, jest konglomerat. Takie umywalki powstają z kamienia naturalnego, również są odporne na zarysowania i co bardzo ważne, łatwo utrzymać je w czystości. Umywalki drewniane to prawdziwy hit i przejaw oryginalnego designu. Do ich produkcji wykorzystuje się drewno egzotyczne, które jest odporne na wodę, co w przypadku urządzeń łazienkowych jest niezwykle istotną kwestią.

Kształty umywalek nablatowych

Projektanci umywalek coraz częściej pozwalają sobie na tworzenie nie tylko standardowych kształtów opartych na bryłach geometrycznych, ale również bardziej wymyślnych i ekstrawaganckich, które zachwycą niejedną wymagającą osobę szukającą niebanalnych rozwiązań. W ofercie producentów można spotkać umywalki o tradycyjnych kształtach:

Samo wzornictwo jest tak naprawdę ograniczone wyobraźnią projektanta i budżetem, jaki można przeznaczyć na zakup umywalki. Pamiętajmy jednak, że w jednym pomieszczeniu powinno się montować elementy, jeśli nie z tej samej linii, to chociaż zbliżone kształtem i pasujące do siebie stylem.

Rozmiar i głębokość umywalek nablatowych

Dopasowanie idealnej umywalki do łazienki to niełatwe zadanie. Na początku trzeba się zdecydować, czy wolimy umywalkę nablatową, czy też podblatową, następnie dobrać do niej odpowiednią baterię umywalkową i dopasować rozmiar umywalki do wielkości łazienki. Powinna być ona proporcjonalna do rozmiarów pomieszczenia. Do małej łazienki sprawdzą się umywalki półblatowe, ścienne lub narożne. Standardowa szerokość umywalki mieści się w przedziale od 40 do 70 cm. Warto również pamiętać o zasadzie, która umożliwi komfortowe korzystanie z łazienki: im szersza umywalka, tym płytsza może być, i odwrotnie – im węższa, tym głębszych modeli należy szukać. W większych łazienkach można pozwolić sobie na zamontowanie podwójnej umywalki, co sprawdza się szczególnie w dużych rodzinach.

Głębokość umywalki zapewniająca wygodę przy myciu rąk to około 40 cm. Wszystko zależy od miejsca w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana – głębokość może być większa lub mniejsza. Głębokość misy umywalki ma duże znaczenie jedynie wtedy, gdy planujemy umywalkę stosować do celów takich jak mycie głowy. Z reguły nie kierujemy się różnicami w głębokościach misy poszczególnych umywalek. Umywalki nablatowe mogą być znacznie węższe, ponieważ część ich funkcji przejmuje blat, na którym się znajdują.

Praktyczny element wyposażenia czy oryginalna dekoracja

Umywalka nablatowa to niesamowicie praktyczne i zarazem stylowe rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się w nowoczesnej łazience – model w oryginalnym kolorze lub niebanalnym kształcie z pewnością na dłużej przykuje uwagę i doda wnętrzom niepowtarzalnego, zadziornego charakteru. Współcześni projektanci ceramiki łazienkowej stawiają na element zaskoczenia, tworząc swoiste dzieła sztuki użytkowej – z całą pewnością docenią je osoby, które nie boją się szalonych pomysłów i odważnych detali.

Stylowa i funkcjonalna umywalka to obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki – modele projektowane obecnie nie spełniają już jedynie funkcji praktycznej, ale coraz częściej są elegancką dekoracją, która podkreśla charakter wnętrza i sprawia, że staje się ono bardziej nowoczesne. Bardzo często twórcy ceramiki rezygnują również z klasycznej bieli na rzecz odważnych zestawień barwnych czy misternych zdobień nawiązujących do motywów florystycznych, figur geometrycznych, a nawet ornamentów znanych ze sztuki Bliskiego Wschodu. Popuść wodzę fantazji i wybierz model, który doda blasku i nieco ożywi nudne wnętrze!

Umywalka nablatowa – plusy i minusy

Nowoczesne wnętrza wymagają stylowych i praktycznych rozwiązań – jednym z nich jest umywalka nablatowa, która staje się coraz bardziej popularna wśród klientów naszego sklepu internetowego. Produkty dostępne na rynku mogą niekiedy odstraszać wysoką ceną, jednak z całą pewnością warto zainwestować w jeden z oferowanych modeli – rozwiązania tego typu mają bowiem wiele zalet, które na dalszy plan odsuną kwestie finansowe. Do największych atutów umywalek nablatowych należą:

  • możliwość korzystania z przestrzeni blatu, na którym możesz przechowywać kosmetyki, przybory higieniczne i inne, potrzebne drobiazgi;
  • wysoki blat umywalki sprawia, że woda nie chlapie poza rant, dzięki czemu nie musisz już martwić się ciągłym wycieraniem blatu podczas mycia twarzy czy golenia;
  • syfon i rury odpływowe pozostają ukryte w szafce;
  • odsłonięte miejsce stylu umywalki z blatem umożliwia łatwiejsze czyszczenie i zapobiega gromadzeniu się kurzu w szczelinach.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment