- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
Być może trudny, aczkolwiek nie niemożliwy. Czasem przytłacza nas ilość oferowanych egzemplarzy. Kolory, kształty, rodzaje szafek, jest tego wszystkiego tak wiele, że w końcu nasza koncepcja urządzenia łazienki staje się jednym wielkim galimatiasem. Cóż więc zrobić aby dokonać właściwego wyboru. Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie, zaglądając nieco głębiej w “życie” szafek łazienkowych.
Różne rodzaje szafek łazienkowych
Możemy zdecydować się na te stojące bądź te wiszące. Te pierwsze po prostu stawiamy już. Mogą być na na nóżkach z odstępem od podłogi, który można na ogół regulować bądź też bez nóżek - jakby przylegające do niej. Wiszące natomiast są poza jej zasięgiem. Wyglądają, jakby same unosiły się nad podłogą. To właśnie takie szafki, są ostatnio najczęściej kupowanym meblem łazienkowym.
Ergonomia, to również bardzo istotny element przy wyborze odpowiedniego mebla, bądź powieszenia go na odpowiedniej wysokości. Jest to element wygody naszej oraz domowników z nami mieszkających. Dlatego warto sprawdzić jaka wysokość będzie najbardziej optymalna oraz jaka odległość od umywalki będzie najwygodniejsza.
Szafka z lustrem? Dlaczego nie? Zyskamy dodatkowe miejsce np. na przybory kosmetyczne czy higieniczne. Jeżeli urządzamy małą łazienkę, będzie to doskonały jej element z dodatkowym miejscem na różnego rodzaju akcesoria, które chcemy ukryć.
Solidność wykonania i odporność na wilgoć
Aby meble długo służyły powinny być solidnie wykonane, a do ich produkcji powinny zostać użyte materiały odporne na wilgoć. Łazienka to miejsce, gdzie woda pełni główną rolę. Zmiana temperatur, oraz gromadząca się para wodna osadza się na meblach i może je niszczyć. Wilgoć nie sprzyja meblom. Zwracajmy więc uwagę na ten rodzaj wykonania szafek, gdyż może stać się on powodem długości ich żywotności.
Oprócz tego, przyjrzyjmy się również dobrze krawędziom. Niestarannie wykonane mogą powodować dostawanie się wilgoci do wewnątrz mebla. Producenci znanych marek pokrywają obrzeża lakierem poliuretanowym. Dodatkowo tyły szafek są wykonane tak, aby nie dotykały ścian. Dzięki temu nawet przy ich zaparowaniu, nie powstanie na nich pleśń.
Sprawdźmy również każdy zawias, uchwyt i prowadnicę. Ważne jest bowiem, aby wszystko było solidnie zamocowane, a ruchome elementy działały płynnie.
Pomysły na szafki
W zależności od wielkości łazienki i naszej wyobraźni, obecnie można wybrać szafki tak naprawdę na każdy pomysł. Oto kilka propozycji, które być może staną się inspiracją.
- Szafki łazienkowe stojące są łatwe w montażu i na ogół z regulowaną wysokością nóżek. Choć rzadziej ostatnio kupowane, ciągle zajmują wysoką pozycję w hierarchii mebli łazienkowych.
- Szafki łazienkowe wiszące ostatnimi czasy dominują w polskich domach. Ich charakter sprawia, że łazienka staje się wyjątkowo lekka i nowoczesna. Są bardzo funkcjonalne i ergonomiczne.
- Materiał wykonania powinien być najwyższej jakości, ze względu na wilgoć, na jaką narażone są meble w łazience. Marzy Ci się drewno, wybierz materiały drewnopodobne, np. płyta laminowana HPL. Łatwo ją utrzymać w czystości, jest odporna na zarysowania i świetnie imituje drewno.
- Fronty to nie tylko efekt, ale również wygoda. Możemy mieć je bez uchwytów z systemem push - to - open, z tradycyjnymi uchwytami bądź też z takimi wpuszczonymi w krawędź frontu. Pierwsza i trzecia opcja oszczędza miejsce oraz zapobiega zahaczaniu o uchwyty.
- Unikanie kantów w meblu to znakomity pomysł. Oferowane przez producentów obłe kształty są nie tylko piękne, ale również bardzo bezpieczne. Unikamy bowiem wtedy obijania się o kanty, gdyż ich po prostu nie ma.
Komentarze