Miska WC - lepiej sprawdzi się stojąca czy wisząca?

W trakcie remontu lub wykańczania mieszkania właściciele stają przed szeregiem wyborów dotyczących poszczególnych elementów wyposażenia. Dotyczy to między innymi wyboru odpowiedniej miski toaletowej. Na rynku ceramiki sanitarnej mamy ogromny wybór produktów tego typu, zasadnicza różnica dotyczy tego, czy dana miska montowana jest w pozycji stojącej, czy też podwieszana z wykorzystaniem stelaża podtynkowego. Każdy z typów misek ma swoje wady i zalety, warto je poznać, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Kiedy warto zdecydować się na miskę stojącą

Miska toaletowa stojąca to tradycyjne rozwiązanie do instalacji WC. Jej główną zaletą jest łatwość montażu, wystarczy umiejscowić ją w odpowiednim miejscu i przytwierdzić śrubami do podłogi. Jedyne, o czym należy pamiętać, to dobór odpowiedniego typu sedesu w zależności od umiejscowienia ujścia do kanalizacji. Mamy do wyboru miski z ujściem pionowym (bezpośrednio w podłodze) lub poziomym (ujście na ścianie). Sedes stojący nie wymaga wbudowanego w ścianę stelaża, dzięki czemu można ustawić go w różnych pozycjach, nie tylko dokładnie na wprost ściany. Takie rozwiązanie gwarantuje dużą stabilność oraz relatywnie niską cenę w porównaniu z toaletami wiszącymi. Sedes stojący świetnie sprawdza się w dużych pomieszczeniach, natomiast sprawa komplikuje się nieco, kiedy mamy do czynienia z niewielką przestrzenią, w której toaleta jest dosłownie wciśnięta pomiędzy pozostałe elementy wyposażenia łazienki. Na szczęście producenci, spełniając oczekiwania klientów, stworzyli innowacyjne modele toalet stojących, które doskonale wpasowują się także w niewielkie przestrzenie. Dzięki temu bardzo łatwo można dostosować odpowiednią toaletę nie tylko do tradycyjnych wnętrz, ale także do wielu innych aranżacji.

Zalety i wady miski stojącej

Najczęściej o wyborze takiej, a nie innej miski toaletowej decydują bardzo często warunki techniczne. Nie zawsze istnieje możliwość instalacji stelażu do miski podwieszanej, co w przypadku miski stojącej oznacza konieczność wygospodarowania przestrzeni na rezerwuar. Na rynku dostępne są modele z dolnopłukiem lub górnopłukiem. W obu przypadkach zbiornik z wodą może zostać ulokowany w dowolnym miejscu, co pozwala na dobrą organizację przestrzeni w łazienkach o małym metrażu. Jedynym minusem może być widoczność rur łączących sedes ze spłuczką. Istnieją jednak modele retro, które mimo tego tworzą doskonałą ozdobę łazienki. Decydując się na miskę stojącą, warto wybrać taką, którą wykonano z odpornego na żółknięcie polipropylenu. Jeśli więc zależy wam przede wszystkim na łatwym montażu i niezbyt wysokiej cenie, to warto rozważyć zakup miski stojącej.

Miska toaletowa wisząca

Współcześnie łazienki projektowane są tak, aby podążać za najnowszymi trendami panującymi w modzie wnętrzarskiej. Stawia się nie tylko na wygodę i funkcjonalność, ale także na estetykę. Obecność rur i złączy, nierozerwalnie kojarząca się z miskami stojącymi, nie należy do najelegantszych rozwiązań. W związku z tym coraz częściej wybiera się miski wiszące, które doskonale prezentują się w nowoczesnych łazienkach, wykorzystując funkcjonalne, a zarazem wyjątkowo estetyczne rozwiązania.

Decydując się na miskę tego typu, należy wziąć pod uwagę, że wiąże się z tym konieczność zakupu odpowiedniego stelaża, na którym miska zostanie zamontowana. Instalacja przy pomocy stelaża podtynkowego ukrywa zbiornik spłukujący oraz inne elementy montażowe, co wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni oraz nadanie jej eleganckiej prostoty. Z tego względu sedesy podwieszane doskonale sprawdzą się w mniejszych wnętrzach. Na rynku dostępne są miski w różnych kształtach, co pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji. Oryginalną ozdobą, w przypadku tego typu rozwiązań może stać się również przycisk spłukujący, obecnie przybierają one rozmaite formy.

Montaż na stelażu pozwala na dowolny wybór wysokości, na jakiej miska zostanie zawieszona, jest to ważne w przypadku, gdy w domu są dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. Miskę wiszącą można zainstalować tak, aby pasowała każdemu.

Nie do pominięcia jest tu też kwestia utrzymania czystości toalety. Miski wiszące nie zajmują miejsca na podłodze, przez to dużo szybciej można ją umyć.

A może jest trzecie wyjście

Co zrobić w sytuacji, gdy nie ma możliwości zamontowania stelażu na ścianie, a wizja rur na ścianie nie budzi naszego entuzjazmu? Rozwiązaniem pośrednim jest tzw. kompakt WC łączący w sobie nowoczesne technologie misek wiszących oraz tradycyjny montaż misek stojących. W tym wypadku sedes stanowi integralną całość wraz ze zbiornikiem na wodę. Często oprócz miski i zbiornika w zestawie znajdują się pozostałe elementy, takie jak śruby mocujące czy deska klozetowa, dzięki czemu mamy pewność, że wszystko będzie do siebie pasować. Dużą zaletą kompaktów jest stabilność i trwałość oraz łatwa instalacja. Ze względu na dużą różnorodność modeli, kompakty pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych pomieszczeń. Wybierając kompakt WC, należy zwrócić uwagę na możliwości techniczne toalety. Ze względu na rodzaj podejścia kanalizacyjnego dostępne są miski WC z odpływem pionowym, poziomym lub uniwersalnym.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment