Która deska jest lepsza - standardowa czy wolnoopadająca?

Deska sedesowa to obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki, który pełni niezwykle ważną funkcję – jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie otoczenia przed przedostawaniem się bakterii z toalety, które mogą mieć negatywne oddziaływanie na zdrowie domowników. Dobranie odpowiedniej deski do swojej łazienki nie jest tak proste, jak może się wydawać. Należy dostosować ją do stylu wnętrza, potrzeb i indywidualnych preferencji użytkowników oraz wymiarów miski WC. Można wybierać spośród wielu produktów tego rodzaju istniejących na rynku. Przed decyzją dotyczącą szczegółów należy ustalić, który typ bierzemy pod uwagę – zarówno standardowe, jak i wolnoopadające deski mają bowiem swoje wady i zalety, które warto przeanalizować, zanim wybierzemy się na zakupy.

Wady i zalety deski standardowej

Deska standardowa jest dużo tańsza od deski wolnoopadającej, jeśli bierzemy pod uwagę dosyć dobre modele tych produktów. Choć jest tańsza, jej jakość nie musi być zawsze niska, a wręcz przeciwnie – producenci prezentują najczęściej standardowe deski wyprodukowane z takiego materiału jak ABS bądź Duroplast wraz z powłoką antybakteryjną, co dla wielu osób jest wystarczającym powodem, aby zainwestować właśnie w ten typ produktu. Duża liczba klientów zwraca uwagę na cenę w porównaniu do jakości oferowanego wyrobu.

Jednakże należy również pamiętać o tym, że standardowa deska na pewno będzie wydawać głośny dźwięk podczas każdorazowego opuszczania. Może to sprawiać problemy przede wszystkim w nocy, ponieważ jesteśmy w stanie takim hałasem obudzić innych śpiących domowników. Ponadto fakt, że tego typu deska jest pozbawiona mechanizmu wolnoopadającego, może być przyczyną jej częstych uszkodzeń. Gdy użytkownik zbyt mocno ją opuści, możliwe jest pęknięcie produktu – w niektórych przypadkach może również dochodzić do uszkodzenia samej ceramiki. Dodatkowym atutem standardowej deski jest szybka i łatwa instalacja – montaż tego typu produktów nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu.

Wady oraz zalety deski wolnoopadającej

Jedną z największych zalet deski wolnoopadającej jest powolne i beztrzaskowe opadanie. Dzięki temu nie mamy do czynienia ze zbyt dużym hałasem podczas korzystania z toalety, a poza tym uszkodzenie powierzchni deski i samej ceramiki jest wręcz niemożliwe. Jednakże to produkt w niewielkim stopniu droższy od zwykłej deski, lecz bez wątpienia warty inwestycji. Można również spotkać modele, które nie różnią się ceną od desek zwykłych. Należy jednak mieć na uwadze to, że nieprawidłowe użytkowanie deski może zakłócić pracę zawiasów, co skutkuje trwałym uszkodzeniem mechanizmu spowalniającego.

Tego rodzaju deska jest trwała, wykazuje dużą odporność na zarysowania, a także w dosyć prosty sposób można utrzymać ją w czystości. Podczas korzystania z tego typu deski trzeba być jednak cierpliwym – nie należy zamykać jej w trakcie działania mechanizmu spowalniającego, tylko pozwolić na powolne opadanie. Na pewno komfort użytkowania deski wolnoopadającej jest dużo większy aniżeli standardowej. Ogromne znaczenie ma również bezpieczeństwo podczas użytkowania – deska wolnoopadająca wyklucza przytrzaśnięcie palców i dłoni, co szczególnie docenią rodzice maluchów, które dopiero uczą się korzystać z toalety. Wiele modeli ma również dodatkową warstwę antybakteryjną zwiększającą higienę w toalecie – deski wykonane z tworzyw wzbogaconych o jony srebra skutecznie zwalczają nawet kilkaset rodzajów bakterii, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie nie tylko najmłodszych użytkowników, ale również pozostałych domowników. Warto dokonać odpowiedniego wyboru takiego produktu z oferty 123lazienka.pl, ponieważ deski w niej występujące są bardzo trwałe i mają nienaganny design – asortyment obejmuje wiele nowoczesnych modeli, które z pewnością świetnie będą pasować do wnętrz w różnym stylu.

Jak zamienić starą deskę na nową

Bardzo możliwe, że do demontażu starej deski będzie potrzebny smar WD-40, którym trzeba posmarować zabezpieczone śruby. Należy pamiętać, aby przed instalacją nowego produktu, we właściwy, dokładny sposób oczyścić odsłoniętą powierzchnię. Następnie trzeba wsunąć gwintowane pręty komponentów mocujących, które zostały wyprodukowane z metalu chromowanego bądź ze stali szlachetnej, w odpowiednie elementy ustalające. Kolejnym krokiem jest włożenie na pręty podkładek bądź uszczelek, a później wsunięcie gwintowanych prętów przez otwory w WC i zabezpieczenie dolnej części, też za pomocą uszczelek.

Pod koniec instalacji należy wkręcić wkręty skrzydełkowe na pręty od ich dolnej części, lecz nie dokręcać ich od razu. Ważne jest to, aby dokonać oceny, czy deska jest właściwie wypozycjonowana. Gdy deska leży na środku trzeba dokręcić wkręty skrzydełkowe, w przeciwnym przypadku konieczne będzie wyregulowanie zawiasów. Produkt ten musi idealnie przylegać do toalety. Poza tym nadmierny nacisk na deskę w czasie instalacji może spowodować uszkodzenie wkrętów bądź samej toalety. Dlatego należy unikać tego rodzaju czynności.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment