- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: 123Łazienka
- Dodano:
Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wanien. Najbardziej popularną jest model prostokątny, lecz istnieje możliwość wyboru spośród innych kształtów, kolorów, czy też wielkości. Wanna to doskonałe miejsce relaksu, dlatego też tak wiele osób nie wyobraża sobie zamiany jej na kabinę prysznicową.
Różne typy wanien
Na samym wstępie warto zacząć od podstawowego rozróżnienia wanien, ponieważ jest ich kilka rodzajów. Można je podzielić przede wszystkim pod kątem posiadania funkcji, kształtu, jak również materiału użytego do ich produkcji. Wszystkie te parametry mają ogromne znaczenie i powinny być brane podczas projektowania wnętrza łazienki. Jeżeli decydujemy się na współpracę z profesjonalistą, istotnym jest, by możliwie jak najdokładniej określić swoje potrzeby oraz preferencje. Tylko wtedy uda się wypracować najlepsze i najbardziej satysfakcjonujące dla nas rozwiązanie.
Najpopularniejszymi wannami są wanny tradycyjne, prostokątne, przykładowo o wymiarach 130x70 centymetrów. Można je spotkać zarówno w zabudowie, jak i w formie wolnostojącej. Tradycyjne wanny w zabudowie mają bardzo często doprowadzenie wody poprzez podtynkowe baterie, natomiast wanny stojące wyposażone są w eleganckie, często wysokie krany, które montowane są w podłodze.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku odpływów - w wannach zabudowanych jest on maskowany, natomiast w modelach wolnostojących należy odpowiednio rozplanować rozkład rur, najlepiej na etapie projektowania budynku. Pozwoli to na uniknięcie często kosztownych prac związanych z dostosowywaniem instalacji sanitarnej.
Dodatkowe funkcje
Poza tradycyjnymi wannami można spotkać również takie, które zostały wyposażone w różnego rodzaju dodatkowe funkcje. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można z pewnością wanny z hydromasażem. Jest to technologia, dzięki której poprzez specjalne dysze, do wanny wypełnionej wodą, wtłaczane jest powietrze powodujące powstawanie bąbelków. Warto również wiedzieć, że istnieje możliwość nabycia modeli, które generują silne prądy wodne o ustalonym kierunku. Funkcja ta jest niezwykle przyjemna, ponieważ to właśnie hydromasaż daje możliwość relaksu i regeneracji.
Tego typu techniki wykorzystywane są także w formie rehabilitacji, w sytuacji, gdy dana osoba cierpi na schorzenia kręgosłupa, schorzenia reumatologiczne, czy też oddechowe. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie modele wanien będą nadawać się do kąpieli tradycyjnych, dlatego też tę informację należy sprawdzić w specyfikacji wybranego modelu lub też zapytać producenta.
Wanny z kabiną prysznicową
Część osób decyduje się na zakup wanny z kabiną prysznicową. Mowa tu nie o zestawie, który składa się z różnych elementów, ale o gotowych już kompletach, które doskonale sprawdzą się przede wszystkim w łazienkach o niewielkim metrażu, w których to mogą istnieć trudności w połączeniu wody bądź też odpływu. W skład tego typu kompletu wchodzi panel prysznicowy, wanna, jak również dopasowane do kształtu wanny drzwi prysznicowe lub parawan, chroniący przed zachlapaniem podłogi łazienki.
Różne kształty
Wielu producentów posiada w swojej ofercie przeróżne kształty wanien - od najbardziej klasycznych (takich jak wanna prostokątna 130x70 centymetrów), aż po niestandardowe rozwiązania, które mogą być wykonywane także na wymiar. Wanny, które możemy spotkać dziś na rynku to między innymi:
-wanny asymetryczne, takie jak wanny narożne (występujące w wersji lewo- lub prawostronnej), jak również specjalne, tworzone na wymiar
-wanny symetryczne, mające co najmniej dwa boki równej długości.
Wanny symetryczne dzielą się na wanny narożne (mające dwa równe boki i często występującej w wersji zaokrąglonej), wanny beznarożnikowe, przypominające wanny narożnikowe, wanny prostokątne, będące najczęściej występującymi modelami, jak również wanny ośmio- i sześciokątne. Dla osób poszukujących niestandardowych rozwiązań dedykowane są wanny okrągłe występujące zarówno w wersji wolnostojącej, jak i do zabudowy oraz wanny owalne, które swoim kształtem przypominają wanny okrągłe.
Komentarze